EP: Janković s novim hrvatskim rekordom ostao na korak do medalje

HINA, Petar Jenjić • petak, 21.06.2024.

Na korak do medalje na Europskom prvenstvu ostao je Niko Janković koji je nastupio u finalu 200 metara slobodno. Po treći put na istom natjecanju popravljao je hrvatski rekord...

Mladi hrvatski plivač, 19-godišnji Niko Janković na Europskom je prvenstvu u Beogradu po treći put popravljao nacionalni rekord na 200 metara slobodno, u finalu je ostvario vrijeme od 1:46.48 minuta, ali nažalost nije uspio osvojiti medalju, završio je četvrti sa 16 stotinki zaostatka za brončanim Švicarcem Antoniom Đakovićem.

Igraj na Hrvatska - Italija na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Janković je u Beograd stigao s najboljim vremenom na ovoj dionici od 1:48.27 da bi u štafetnim utrkama početkom tjedna spuštao tu granicu prvo na 1:48.03 pa 1:47.31, da bi u finalu pojedinačne discipline bio sjajan sa 1:46.48. Nakon 150 metara je držao treće mjesto, ali u samoj završnici je ipak ostao bez odličja.

Do obrane zlata stigao je sjajni Rumunj David Popovici s vremenom 1:43.13, srebrni je Litvanac Danas Rapšys sa 1:45.65, a brončani Švicarac Antonio Đaković sa 1:46.32.

U finalima u petak nastupile su i dvije hrvatske plivačice, Amina Kajtaz je na 100 metara leptir bila šesta s vremenom 58.79 sekundi, dok je Ana Blažević na 200 metara prsno bila sedma sa 2:28.44.

Kajtaz je u finalu plivala 24 stotinke sporije nego u polufinalu u četvrtak, odnosno 45 stotinki sporije od vlastitog hrvatskog rekorda. Do zlata je sa 27.47 stigla Belgijanka Roos Vanotterdijk, srebro je sa 57.74 osvojila Grkinja Georgia Damasioti, a broncu sa 58.06 Šveđanka Sara Junevik.

Blažević je u finalu ostvarila svoj najbolji rezultat ovoga tjedna u Beogradu, ali i to je za tri sekunde slabije od njezina i hrvatskog rekorda. Zlato je osvojila Čehinja Krystina Horska sa 2:23.60, srebro Dankinja Clara Rybak-Andersen sa 2:25.20, a broncu Švicarka Lisa Mamie sa 2:26.10. test