EP 2024., nokaut faza, Osmina finala, 01.07.2024, 21:00 h, Frankfurt Arena, Frankfurt
Suci: Daniele Orsato, Ciro Carbone, Alessandro Giallatini (Italija); 4. sudac: Espen Eskås (Norveška)
Portugal
Portugal
3:0(0:0, 0:0, 0:0 pp, 3:0 pen) Slovenija
Slovenija

Costa u maniri Livakovića odveo Portugal u četvrtfinale!

Petar Jenjić • ponedjeljak, 01.07.2024.

Diogo Costa obranio je tri penala igračima Slovenije i nakon raspucavanja odveo Portugal u četvrtfinale Europskog prvenstva. Poslije 120 minuta igre nije bilo golova...

Diogo Jota
65'
26
Francisco Conceicao
76'
18
Ruben Neves
117'
2
Nelson Semedo
117'
Jon Gorenc Stanković
74'
19
Žan Celar
74'
7
Benjamin Verbič
86'
26
Josip Iličić
106'
Trener
Matjaž Kek

Portugal je izborio četvrtfinale Europskog prvenstva. Nije ta vijest preveliko iznenađenje, ali puno, puno teže nego su to očekivali. Slavili su boljim izvođenjem penala nakon što je Diogo Costa obranio sva tri jedanaesterca Slovencima.

Igraj na Euro 2024 na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Nakon 90 minuta, a zatim i 120 minuta igre, nije bilo golova, a obje ekipe imaju za čim žaliti. Portugalci su promašili penal, a Slovenci veliki zicer. Ipak, dalje prolazi prvak iz 2016. godine koji će u četvrtfinalu igrati protiv Francuske.

Prvi udarac prema golu Slovenije stigao je u petoj minuti, pucao je Ruben Dias nakon kornera, ali nije bio najprecizniji. Portugal je očekivano imao dominaciju u posjedu lopte, ali bez pravog, velikog uzbuđenja i posla za Jana Oblaka.

Nismo vidjeli puno toga po pitanju šansi. Izdvaja se 34. minuta i bomba Cristana Ronalda iz slobodnog udarca, ali to je otišlo malo iznad grede. Benjamin Šeško šutirao je u 44. minuti, no ravno u Dioga Costu. Imali su Slovenci prostora u određenim situacijama, ali nisu bili konkretni.

U sudačkoj nadoknadi prvog poluvremena Rafael Leao je odigrao povratnu za Joaa Palhinhu na rub kaznenog prostora, ali njegov udarac, iako dobar, otišao je malo kraj stative.

U 55. minuti Ronaldo je pucao pokraj živog zida iz slobodnog udarca, ali odbio je Oblak. Sedam minuta kasnije Benjamin Šeško se sjurio prema golu, Pepe je bio dovoljno blizu i malo mu zasmetao. Igrač Slovenije nije najbolje zahvatio loptu i poslao je daleko od gola.

Cristiano Ronaldo izveo je još jedan slobodan udarac u 72. minuti, ali osim toga nismo vidjeli praktički nijednu šansu na obje strane terena. Sve do 89. minute kada je isti igrač pucao iskosa unutar kaznenog prostora, nakon proigravanja Dioga Jote, ali obranio je Oblak.

Do kraja nije bilo promjene rezultata pa smo išli u produžetke. Na isteku prvog Vanja Drkušić srušio je Dioga Jotu, a sudac dosudio najstrožu kaznu. Pucao je Cristiano Ronaldo, ali obranio je Jan Oblak taj kazneni udarac.

Velika greška Pepea u 115. minuti mogla je skupo koštati Portugal. Sam je na portugalskog vratara izašao Benjamin Šeško, ali Diogo Costa odlično je obranio. Promjene rezultata nije bilo do kraja pa se krenulo na penale.

Tu se iskazao Diogo Costa koji je obranio sva tri slovenska penala: Josipu Iličiću, Juri Balkovecu i Benjaminu Verbiču, dok su za portugalsku reprezentaciju zabijali Ronaldo, Bruno Fernandes i Bernardo Silva. test