Ivan Varat • petak, 17.03.2000.

Finale 9. Kupa Krešimira Ćosića
Cibona VIPZadar61:72

Alihodžić u borbi s Rađom (Snimio: Dražen Patarčić)

Prvi trofej košarkaške sezone putuje u Jazine! Zadar je pobjedom u finalu Kupa Krešimira Ćosića, u Zagrebu protiv Cibone VIP 72:61, po drugi put osvojio ovaj trofej i najavio još veće domete u finišu sezone.

U sjajnoj atmosferi Draženovog Doma, ponovno je briljirao Dino Rađa, i poslužiti ćemo se baš njegovim riječima na kraju utakmice: ”Ovo je bila pobjeda odličnog Zadra, ne pojedinca.”

Zagreb, finale Kupa Krešimira Ćosića
CIBONA VIP - ZADAR 61:72 (31:38)
Dvorana Dražena Petrovića, 6000 gledatelja Suci: S. Krajnović (OS) i G. Urukalo (ŠI)

CIBONA VIP: Vranković 7 (2/7), Krstić 2 (1/4), Sesar 10 (4/9), Baker, Prkačin 21 (7/12), Marcelić 3 (1/2), Žurić 4 (1/2), Nicević, Alihodžić.

ZADAR: Komazec 16 (6/9), Stewart 10 (3/4), Popović, Perinčić, Žuža, Krunić 6 (3/7), Ružić J. 9 (4/7), Ercegović 2 (1/1), Ružić T. 2 (1/2), Rađa 27 (12/14).

Postotak šuta: Cibona VIP 20/49 (41%), Zadar 30/44 (68%)
Skokovi: Cibona VIP 20 (11-9), Zadar 20 (18-2)
Asistencije: Cibona VIP 9, Zadar 9
Osvojene lopte: Cibona VIP 4, Zadar 6
Izgubljene lopte: Cibona VIP 9, Zadar 7
Blokade: Cibona VIP -, Zadar 3

(Snimio: Dražen Patarčić)

KK Zadar po drugi je put u samostalnoj Hrvatskoj postao pobjednik ‘Kupa Krešimira Ćosića’. U Draženovu domu pobijedili su Zadrani Cibonu VIP u jednoj napetoj i prenapaljenoj atmosferi utakmice koja je nakon prvog dijela bila pred prekidom. Incidenti između Tornada koji su došli u velikom broju, te BBB-a počeli su već i prije utakmice da bi vrhunac doživjeli za vrijeme poluvremena kada smo bili svjedoci nemilih događanja. A utakmica ? Krenimo redom.

Znalo se da će ovo biti napeta i emocijama nabijena utakmica, no ovakvo nešto ipak nismo očekivali. Navijači Tornada autobusima su došli u velikom broju pomoći svojim ljubimcima da vrate Kup ‘gdje mu je i mjesto’. Naravno Bad Blue Boysi nisu razočarali i također su u prilično velikom broju došli pomoći Ciboni pri osvajanju Kupa. Sve je počelo uobičajenim verbalnim prepucavanjem, no prije početka utakmice veliki dio Bad Blue Boysa pokušava doći do zelenog sektora gdje su bili smješteni navijači Zadra. Brzom intervencijom zaštitari i policija sprečavaju sukob koji bi imao teške posljedice. Ipak nakon nekog vremena BBB-i se vraćaju na svoje standardno obivalište - žuti sektor.

Sva ta napeta atmosfera nije mogla zaobići niti igrače, pa tako na prvi koš čekamo do 3. minute kada Krunić dovodi Zadrane u prvo vodstvo. Koliko je bilo prisutne nervoze svjedoče tri od četiri promašena slobodna bacanja fantastičnog Dina Rađe (19 koševa u prvom dijelu) bez kojega ovaj Kup ne bi završio u Zadru. Poveli su Zadrani 9:3 u 6., te 15:6 u 9. minuti, te to vodstvo nisu ispuštali do kraja prvog dijela, ali i kraja utakmice. Povećavala se razlika i do 13 koševa u 15. minuti (27:14), no sa dvije trice i dva koša dolazi Cibona na -5 u 19. minuti. Zadrani ipak na odmor odlaze sa +7 (31:38) jer tricu Krstića u zadnjim sekundama utakmice suci ne priznaju. Uzrok loše Cibone treba tražiti u 38% naspram 70% šuta Zadrana. Igrači odlaze na zasluženi odmor, a u dvorani počinje pravi kaos.

Bad Blue Boysi ponovno pokušavaju doći do Tornada, no ovaj put uletavaju u donji dio plavog sektora gdje su smješteni bili ‘umjereniji’ Zadrovi navijači i naravno dolazi do sukoba, a tada i policija počinje upotrebljavati ‘popularne’ palice. Za vrijeme tog sukoba iz pravca navijača Zadra koji su bili okruženi velikim brojem ‘specijalaca’, doletava ‘bengalka’ koja je izazvala požar jednog dijela reda plavog sektora. No brza reakcija policajaca spriječila je moguće velike posljedice. U dvorani je tada vladao veliki kaos. Dio gledatelja je bio na parketu, BBB-i po cijeloj dvorani koja je bila u velikom dimu, te je utakmica dovedena do ruba regularnosti. Na parket su izašli kapetani momčadi Komazec i Marcelić, te pokušali smiriti navijače. Utakmica je ipak sa velikim zakašnjenjem nastavljena.

’Cibosi’ u drugi dio ulaze puno smirenije, te nakon Giričekovih bacanja u 3. minuti dolaze na -2 (39:41).Tada u prijelomnim trenucima Stewart sa košem i tricom vraća Zadar na + 9 u 6. minuti. Cibona se ne predaje i u 8. minuti nakon trice Žurića smanjuje na -6 (46:52). U 10. minuti Rađa zarađuje 4. osobnu pogrešku, no ‘cibosi’ ne uspijevaju do kraja utakmice iznuditi i 5. osobnu što bi im uvelike pomoglo. Iskusni Rađa zabijajući i asistirajući ostalim suigračima (5 asistencija) održavao je prednost Zadra. Nakon koša Rađe za 69:59, te promašene trice Vrankovića u napadu poslije toga riješene su sve dvojbe oko pobjednika. Zadar je po drugi puta od kako je samostalne Hrvatske nakon 1998. godine postao pobjednik nacionalnog Kupa.

Najbolji igrač utakmice svakako je bio nezaustavljivi Dino Rađa (27 koševa, 8 skokova i 5 asistencija) bez kojeg Zadar igra kao prosječna momčad i bez kojeg Zadar vjerojatno ne bi osvojio Kup ‘Krešimira Ćosića’. Rađu su pratili Komazec sa 16, te Stewart sa 10 koševa. Nitko drugi nije postigao dvoznamenkasti broj koševa. Cibona ovakvu utakmicu nije mogla dobiti sa 41% ukupnog šuta, te 32% šuta za tri. Najbolji kod Cibone bio je Nikola Prkačin (21 koš, 10 skokova) koji je i držao Cibonu koliko-toliko ‘u igri’. Giriček je postigao 14, te Sesar 10 koševa.

Ostaje dojam da je Zadar sa Rađom u ovom trenutku za nijansu bolji od Cibone i da će strateg ‘cibosa’ Neven Spahija morati nešto promijeniti u igri svoje momčadi misli li se Cibona VIP ravnopravno boriti sa Zadrom za preostali trofej - prvenstvo Hrvatske. Detalj loše organizacije oko navijača na finalnoj utakmici ostavlja veliku mrlju na cijelokupnu završnicu Kupa ‘Krešimir Ćosića’. Oba kluba sljedeći tjedan polažu svoje europske ispite, a sljedeći susret u sklopu 20. kola nacionalnog prevenstva Cibona VIP i Zadar igraju već u sljedeću nedjelju...