Zagreb, prva finalna utakmica košarkaškog prvenstva

CIBONA VIP: Vranković 10 (3/6), Krstić 12 (3/4), Sesar 20 (4/9), Prkačin 10 (4/8), Giriček 16 (6/11), Marcelić, Žurić, Šarlija 11 (3/7), Nicević, Alihodžić.

ZADAR: Komazec 16 (4/15), Stewart 4 (1/3), Popović 3 (1/3), Maloča 2 (1/3), Perinčić 6 (3/4), Krunić, Ružić J. 10 (4/5), Ercegović, Ružić T. 13 (6/10), Rađa 19 (6/13).

Postotak šuta: Cibona VIP 23/46 (50%), Zadar 26/56 (46%)
Skokovi: Cibona VIP 27 (23+4), Zadar 29 (22+7)
Asistencije: Cibona VIP 12, Zadar 9
Osvojene lopte: Cibona VIP 5, Zadar 5
Izgubljene lopte: Cibona VIP 11, Zadar 13
Blokade: Cibona VIP 4, Zadar 3

Cibona VIP u prvoj je finalnoj utakmici košarkaškog doigravanja pobijedila Zadar, te tako dohvatila prednost od 2-0 što joj vrlo vjerojatno osigurava prvi trofej ove sezone, naslov prvaka Hrvatske. Cibona je u svojim redovima imala 6 raspoloženih igrača, dok kod Zadra osim Rađe i jučer "prosječnog" Komazeca nije bilo ubojitog igrača. Kao i svaki puta kada Zadar gostuje kod Cibone, dvoranu Dražena Petrovića pohodio je veliki broj navijača Zadra.

Komazec okružen "cibosima" i Prkačinom u letu (Snimio: Dražen Patarčić)

Utakmicu je tricom otvorio Jure Ružić, no rezultat prvih 8 minuta je u egalu. Ipak Cibona već u 9. minuti ima +6 (22:16), te u 10. nakon Krstićeve trice i +7 (25:18). Kod Ciboninog vodstva 31:24 u igru se vraća Dino Rađa i ponajviše zahvaljujći njemu Zadar u 16. minuti dolazi do izjednačenja - 31:31. Pred kraj prvoga dijela dolazi do maloga incidenta između Tornada i male skupine Bad Blue Boysa, no sve se ipak smiruje bez posljedica. Prednost Ciboni na odmoru donosi Krstiće košem za 38:36.

Sesar neometan lagano poentira (Snimio: Dražen Patarčić)

U drugi dio "vukovi" ulaze vrlo dobro, te stvraju prednost koja je iznosila oko 4 poena sve do 9. minute kada Giriček tricom odvodi Cibonu na +8 (56:48) i praktički tu prednost Cibona je sačuvala do kraja i utakmicu držala u svojim rukama. Odlični Josip Sesar u 16. minuti nakon Prkačinove blokade pogađa vrlo važnu tricu za 68:59 i zatim u 18. minuti također tricom oodvodi Cibonu na +13 - 73:60 i tada je praktički već sve bilo riješeno. No ipak Cibona si je dozvolila glupe pogreške pred sam kraj što je Zadar iskoristio da se približi na krajnjih 79:73.

Ključe ove utakmice bila je Cibonina klupa koja se već par puta pokazala presudnom, te 12 Ciboninih trica uz visokih 63% šuta za 3. Svih šest "cibosa" koji su se upisali u strijelce postigli su 10 i više poena, a prednjačio je Sesar sa 20 poena (4 trice) i 5 skokova, dok je također vrlo dobro odigrao Giriček sa 16, te Krstić sa 12 poena, 3 skoka i 2 asistencije. Prkačin je pak ostvario double-double sa 10 poena i isto toliko skokova, te dodao 4 asistencije.

Kod Zadra najbolji su bili Rađa sa 19 poena i 10 skokova, te Komazec sa 16 poena koji nije bio na svom nivou ranijih utakmica (šut 27% !?) i naravno takav Zadar nije mogao ozbiljnije ugroziti Cibonu kojoj još jedna pobjeda nedostaje za osvajanje naslova prvaka Hrvatske. Da li će to biti već u srijedu u zadarskim Jazinama kada se igra sljedeće utakmica !?

Polaganje u koš - Zadrani samo promatrači (Snimio: Dražen Patarčić)

IZJAVE POSLIJE UTAKMICE:

Dino Rađa, Zadar: "Svojim suigračima nemam što za prigovoriti jer svi su se borili međutim Cibona je iskoristila svaku našu pogrešku i zato bih čestitao suigračima, ali i Ciboni. Dok se god igra nije završeno, no Cibona ima ogromnu prednost, a nama preostaje da se borimo do kraja. Cibona je ostvarila 4 pobjede za redom, pa možemo i mi tri. To neće biti nimalo lako, ali treba odigrati maksimalno, boriti se 100 posto."

Nikša Prkačin, Cibona VIP: "Mi imamo ogromnu prednost i mislim da Zadar ne može dobiti tri utakmice za redom. Da li ćemo mi to riješiti u Zadru ili nećemo samo je pitanje nas. Mi smo bili bolja momčad na trerenu i stvarno se Zadrani ne mogu tužiti na suđenje jer ako je zadnji put nešto bilo sporno, ovaj puta stvarno nije. U Zadru nemamo što izgubiti, no pokušati ćemo tamo sve riješiti."

Jure Ružić, Zadar: "Mi smo promašivali šuteve, dok je Cibona s druge strane sve pogađala i odigrala fantastičnu utakmicu i mi stvarno nismo imali šanse."

Gordan Giriček, Cibona VIP: "Nadam se da će ova prednost biti dovoljna za osvajanje prvenstva, a naše četiri uzastopne pobjede pokzauju da to nije slučajnost i da smo bolji od Zadra.