Suci: Muhvić (Karlovac) i Anzulović (Zaprešić).

ZADAR: Komazec 34 (10/20), Stewart 2 (1/3), Popović 1 (0/2), Maloča 3 (1/2), Perinčić, Krunić 13 (5/10), Ružić J. 7 (2/5), Ercegović 4 (1/4), Ružić T. 2 (1/1), Rađa 8 (2/6).

CIBONA VIP: Vranković 2 (1/5), Krstić 5 (1/3), Sesar 9 (2/6), Prkačin 14 (6/11), Giriček 25 (7/11), Marcelić 6 (2/3), Žurić, Šarlija 14 (4/8), Nicević 3 (1/1), Alihodžić.

Postotak šuta: Zadar 23/53 (43%), Cibona VIP 24/48 (50%)
Skokovi: Zadar 20 (17-3), Cibona VIP 23 (14-9)
Osvojene lopte: Zadar 8, Cibona VIP 12
Izgubljene lopte: Zadar 6, Cibona VIP 6
Blokade: Zadar 2, Cibona VIP 8

Kruna neće iz Tornja - plavi “vukovi” (Snimio: Dražen Patarčić)

Nedodirljivo carevanje Cibone VIP u hrvatskim prvenstvima se nastavlja. Pobjedom u drugoj finalnoj utakmici (Zagrepčani su iz minilige donijeli prednost od 1-0), “vukovi” su zasluženo proslavili titulu u dvorani svog najljućeg protivnika. Jazine su vidjele proslavu titule prvaka, no nisu joj se veselile...

Zagrepčani su u Jazine došli rasterećeni, sa dva “vrapca u ruci” imali su pravo razmišljati o “golubu na grani”, koji se zvao - kruna već u drugoj utakmici. Zadarsko je raspoloženje palo samo kod službenih lica, navijači i grad još su uvijek vjerovali da se može krenuti na put u Zagreb u nedjelju na treću utakmicu, a tamo - što bude. No, Cibosi su mislili drugačije. Veliki dužnik Darko Krunić, nakon sukoba s trenerom Burićem na prošloj utakmici, ovaj je ogled započeo u startnoj petorci.

Zadrane je uoči utakmice zadesio najveći mogući hendikep - Dino Rađa je bio upitan čak i za nastup, zbog ozljede noge koju je zadobio u Zagrebu. Dino je ipak zaigrao, no vidjelo se da je ovog puta uistinu "na aparatima”. Burić je bio prisiljen raditi dosad neviđeno - Dino je čak dvaput u prvom dijelu morao sjedati na klupu, a većim dijelom centarski tandem Zadrana činili su Mario Maloča i Kristijan Ercegović. Nakon početnih 3:0, Cibosi su ubrzo preuzeli kontrolu nad rezultatom, serijom od 8:0 stigli su u prvu prednost 9:14. Zadrani više nikad nisu prešli u rezultatsku aktivu, tek su u 17. minuti izjednačili na 26:26.

Prkačin - nezaustavljiv u prvom dijelu (Snimio: Dražen Patarčić)

Do kraja prvog dijela gosti su održavali 4-6 poena prednosti, briljirao je Nikša Prkačin sa 14 poena i 5 skokova, sve u tom dijelu igre. Nisu s njim mogli ni Maloča, ni Ercegović, ni Tomo Ružić, ali ni umorni i ozlijeđeni Dino Rađa, kojeg je Prka i nadskakao i iskontrolirao. Dino je svoje prve poene iz igre postigao tek u 10. minuti utakmice.

Dva junaka - Giriček i Komazec (Snimio: Dražen Patarčić)

Drugi je dio počeo dvjema “kritičnim” odlukama sudačkog para Muhvić - Anzulović, koji je dvaput u dvije minute dosudio prekršaje Scotta Stewarta na Josipu Sesaru, kad je ovaj šutirao trojke. Usporene snimke dale su za pravo sumnjama u ispravnost odluka sudačkog tandema, koji su nakon prosvjeda - dali i tehničku pogrešku klupi Zadrana. Strasti su se uzburkale, došlo je do prekida od nekoliko minuta, zbog ubacivanja raznih predmeta sa razljućenih tribina, no “vukovi” tu šansu nisu iskoristili da se definitivno odvoje. Od 5 slobodnih bacanja, Sesar i Vranković pogodili su jedno jedino, što nije bila iznimka cijele večeri - Cibona je sa linije slobodnih bacanja gađala katastrofalnih 54%. No, izvlačio ih je odličan napadački skok.

U 27. minuti, Vladimir Krstić je u pokušaju da izbije loptu iz ruku Dina Rađe, nehotice prvog europskog centra pogodio prstom u oko, što je bilo razlogom novog gotovo desetminutnog prekida. Rađa je na kraju morao biti iznešen, odmah iz svlačionice nastavio je prema bolnici. Činilo se da je to kraj svih nada Zadrana, koji su već 3 minute kasnije imali veliki minus od 47:57.

Sjajni Tornado morao je priznati da su “vukovi” zaslužili titulu (Snimio: Dražen Patarčić)

No, svoju sjajnu sezonu kao da nije htio večeras završiti Arijan Komazec, koji je serijom ubačaja doveo utakmicu gotovo na rub preokreta. Pomalo su, gotovo neprimjetno, Zadrani stigli do 65:68, dvije minute prije kraja, no lopta baš u tom trenutku nije htjela poslušati Arija, čiji se šut za izjednačenje vratio - van, iako je pola lopte već prošlo kroz obruč. Ipak, Cibosi nisu bili efikasni na suprotnoj strani, a od tog trenutka, minutu i pol prije kraja, krenula je serija od čak 9 prekršaja s obje strane. Zadrani nisu bili uspješni s linije, promašivali su Popović, Jure Ružić, Ercegović, na drugoj strani šut je s crte krenuo Cibose u najvažnijem trenutku, pogađali su Sesar, Giriček, Krstić i Nicević. Na kraju je još Sesar blokirao pokušaj trice Popovića kod 72:76, Giriček na drugoj strani pogodio oba bacanja za devetu krunu prvaka Hrvatske.

Velike radosti Cibone nije bilo, dostojanstveno su “vukovi” primili trofej i medalje, najbolja i neponovljiva zadarska publika ipak nije smogla snage da im zaplješće na kraju. A pljesak su zaslužili, bili su bolji takmac u finišu sezone, njihov je strateg Neven Spahija pametno rasporedio snagu i uloge, posložio karte i - zaslužio “jack pot”. Zagrebački Toranj ostaje nedodirljiva i neosvojiva utvrda svima, Cibona više nije “hrvatski Maccabi”, već je Maccabi postao - “izraelska Cibona”...”