Španjolska: Deportivo prvak nakon 94 godine

Marko Breljak • petak, 19.05.2000.

Deprotivo La Coruna - prvi puta do naslova u povijesti

Zadnje kolo borbe za prvaka u Španjolskoj završilo je kako je i počelo, sa kiksevima Reala i Barcelone. U takvom odnosu snaga, naslov potpuno zasluženo odlazi u Galiciju - Deportivu. Momčad iz La Corune imala je ove godine najmanje posrtaja

Momčad Deportiva iz La Corune osvojila je naslov prvaka u Španjolskoj. Oni su pred ispunjenim Riazor stadionom pobijedili Espanyol sa 2:0. Već u 4. minuti Deportivo je došao u vodstvo, nakon što je veteran Donato glavom pospremio jednu loptu upućenu iz kornera. Brazilac Donato jedan je od rijetkih preostalih iz momčadi koja je 1994. g. izgubila naslov u zadnjem kolu. Da se takva situacija neće ponoviti bilo je jasno već u 35. minuti kada je prvi strijelac Deportiva, Maakay, doveo domaćine u vodstvo od 2:0. Upravo u tom trenutku, Celta je povela na Nou Campu također sa 2:0, te je slavlje moglo započeti. Rezultat se na Riazoru nije mijenjao do kraja, te je slavlje na ulicama La Corune također moglo početi. Deportivu je to prvi naslov u 94-godišnjoj povijesti.

Kriza u Barceloni se nastavlja. Predsjednik Nunez je nakon 22 godine najavio ostavku na ljeto, a jedino što je moglo malo utišati bijes navijača bio je eventualni naslov prvaka. No za to je trebalo pobijediti Celtu i uzdati se u gradske kolege iz Espanyola. Tijekom tjedna kolale su vijesti da je Barca ponudila igračima Espanyola miljun dolara za dodatnu motivaciju. Utakmicu su obilježili izostanci mnogih igrača. Tako Rivaldo, Figo, R. De Boer i Bogarde nisu bili dostupni kod Barcelone, a Revivo, Mostovoy i Karpin kod Celte. Izgleda da je to više odgovaralo gostima iz Viga, koji su poveli sa 2:0 u 35. minuti. Golovi Kluiverta u 47. i 54. minuti samo su izjednačili omjer. Vijesti iz La Corune bile su loše i to kao da je presudno utjecalo na ovu utakmicu, koja je i završila 2:2.

Valencija je usprkos vodstvu Zaragoze (Milošević, 6. minuta), uspjela pobijediti sa 2:1 i osigurati Ligu prvaka i sljedeće godine. Poraz Reala na Santiago Bernebeu od Valladolida omogućio je i Realu iz Zaragoze kvalifikacije za Ligu prvaka. Tako će Real i Alaves u Kup UEFA, a Deportivo, Barcelona, Valencija i Zaragoza u Ligu prvaka. Ostale utakmice 38. kola igraju se u subotu.

Ivan Jurić sudjelovao je u porazu svoje momčadi svih 90 minuta, a zabio je i jedan pogodak. Goran Vlaović i Alen Peternac nisu nastupili.