Bayern ipak obranio naslov!

Marko Breljak • subota, 20.05.2000.

Nogometaši Bayerna novi su stari prvaci Njemačke! Iako su u posljednje kolo Bundeslige ušli s tri boda manje od prvoplasiranog Bayera iz Leverkusena, Bavarci su ipak stigli do svoje 16. titule! Razlog je tome kiks "apotekara", koji su u gostima kod Unterhachinga neočekivano pobijeđeni s 2:0, a Bayern je usporedno slavio protiv Werdera 3:1.

Oba kluba su tako prvenstvo završila sa 73 bodova, ali Bayern ima bolju razliku pogodaka. Bayer je tako propustio osvojiti prvi naslov u svojoj povijesti (96 godina), nešto što je Deportivu uspjelo samo dan ranije u Španjolskoj.

VfL Wolfsburg SC Freiburg 2 : 1

Zadnje kolo Bundeslige nudilo nam je još jednu "triler" završnicu. Sva pitanja imala su odgovore, osim onoga tko će biti novi prvak Njemačke. Za naslov su se borili Bayern iz Münchena i Bayer iz Leverkusena. Apotekari su morali na gostovanju kod Unterhachinga izvući barem bod za naslov, dok je Bavarcima na Olimpijskom stadionu igrala samo pobjeda u utakmici s Werderom iz Bremena.

Bayern je na od prve minute odlučio razrješiti svoj dio dileme, te su već u 2. minuti vodili sa 1:0. Jancker je postigao svoj drugi gol za 2:0 u 12. minuti. Paolo Sergio je u 16. minuti bio strijelac za 3:0. Pogodak za goste postigao je Bode u 40. minuti i sa 3:1 se otišlo na poluvrijeme. Do kraja utakmice rezultat se nije mijenjao, Bayern je svoje odradio, uslijedilo je osluškivanje događaja u obližnjem Hachingu.

Za to vrijeme tamo se odvijala prava drama. Domaćini su čvrsto branili svoj gol orijentirajući sa na kontranapade. Nakon nekoliko uvodnih šansi, prvi prijelomni trenutak zbio se u 21. minuti. Tada je jedan bezopasan centaršut Michael Balack, igrač kojega nazivaju novim Effenbergom, skrenuo u vlastitu mrežu. Sa 1:0 se otišlo na odmor uz očekivanje bolje igre gostiju. koji su sada morali zabiti gol. U nastavku je ušao "joker" s klupe apotekara - Paolo Rink, zamijenivši Živkovića. To je donijelo novu živost u redove Daumove momčadi. No, u nekoliko odličnih prigoda Leverkusena istaknuo se sjajnim obranama 21-godišnji vratar domaćina Tremmel. Kako je vrijeme odmicalo, gosti su bivali sve nervozniji, što su domaćini iskoristili došavši iz jedne kontre u 72 minuti, golom Oberleitnera, do vodstva 2:0. To je značilo kraj nadanja za Bayer, te početak slavlja na Olimpijskom stadionu u Münchenu. Gosti su još nešto pokušavali, ušao je i Brdarić, ali do kraja se rezultat nije mijenjao.

Bundesligaški trofej "Die Meisterschale" završio u bavarskim rukama

Naslov tako, usprkos istom broju bodova, zbog bolje gol razlike putuje u München. Momčad koja je odlično odigrala prvi dio sezone, odlaskom Matthäusa izgubila je vođu momčadi i sigurnost u obrani. Effenberg se nametnuo kao novi vođa, ali bilo je prekasno. Više nisu odlučivali samo o svojoj sudbini. Samo kiks Bayera omogućio im je obranu prošlogodišnjeg naslova. Veliko je pitanje zašto su apotekari popustili kada je bilo najbitnije. Tijekom cijelog drugog dijela prvenstva igrali su odlično, na momente fenomenalno, i gotovo je nemoguće shvatiti zašto su u Unterhachingu igrali tako blijedo, neoprepoznatljivo. Cristoph Daum i njegov Bayer još jednu godinu ostaju bez naslova. Potvrđuje se teza o Bayeru kao "vječitom drugom". Momčad iz Leverkusena nalazi se na jednoj prekretnici i slijede odlasci nekih igrača. Upravo zato okosnicu novog Bayera mogli bi, osim Kovača, činiti i Vranješ i Babić u mogućem novom pohodu na naslov.

Niko Kovač je bio strijelac jedinog pogotka za svoju momčad u remiju protiv Duisburga. Njegov Hamburg je već ranije osigurao Ligu prvaka. Tamo će se naći i drugi klub iz Münchena, 1860 Muenchen. Lautern i Hertha se pak moraju zadovoljiti Kupom Uefe. Otprije je poznato da iz lige ispadaju Ulm, Arminia i Duisburg.