Di Matteo pogodio za pobjedu Chelsea u FA Cupu

Finale FA Kupa: Aston Villa - Chelsea 0:1 (0:0)
London - Stadion Wembley. Sudac: Graham Poll.

Aston Villa: James, Barry, Ehiogu, Southgate, Wright(Hendrie od 87.), Delaney, Boateng, Taylor(Stone od 77.), Merson, Dublin, Carbone (Joachim od 77.).

Chelsea: de Goey, Melchiot, Desailly, Leboeuf, Babayaro, Di Matteo, Wise, Deschamps, Poyet, Zola (Morris od 90.), Weah (Flo od 88.).

Pogodak: 0:1 - Di Matteo(72) - Chelsea.

Chelsea je novi pobjednik engleskog FA Cupa! U današnjem 119. finalu najstarijeg nogometnog natjecanja uopće, "legija stranaca" slavila je protiv Aston Ville sa 1:0 pogotkom Talijana Di Mattea.

Franc Leboeuf slavi posljednji trofej s Chelseom

Dok Kup polako gubi svoj smisao širom Europe (pošto više nema Kupa Kupova) još samo Englezi drže do te "svetinje". Prepun Wembley uoči početka utakmice s ushićenjem je pjevao englesku himnu. I na terenu se pjevala svečana pjesma, no samo kod igrača Aston Ville, dok je kod Chelsea pjevao samo Dennis Wise kapetan i ujedno jedini Englez koji je započeo utakmicu u dresu Chelsea. Veličanstven dekor samo je upotpunio svetkovinu koja se održava svake treće subote u mjesecu svibnju.

Prvo natjecanje u FA Kupu odigrano je davne 1872. na ragby igralištu u Londonu između momčadi The Wanderers i Royal Engineersa. Slavili su Wanderersi 2:1. Od tog 16. ožujka 1872. svaki engleski dječak sanja da zaigra u tom natjecanju. Na Wembleyu se igra od 1923. i ovo je bila posljednja odigrana utakmica na sadašnjem zdanju "nogometnog hrama" koji će se rušiti, a trebao bi biti napravljen novi stadion na istom tom mjestu najkasnije do 2004. godine. Te prve godine na stadionu se pojavio broj od čak 200.000 ljubitelja noogmeta. Do sad je na Wembleyu odigrano 71 finale i 75 utakmica. Do 1991. utakmica se ponavljala u slučaju neodlučenog rezultata.

Glavni sudac Graham Poll dobro je kontrolirao igru i već na samom početku susreta dao do znanja da neće tolerirati grubu igru podijelivši po jedan žutu karton igračima obiju momčadi. Prvu priliku imao je Wise u 10. minuti koji s 16 metara puva snažno iz voleja, no ne uspjeva nadmudriti spremnog Jamesa. Čekali smo sve do 26. minute da zaprijeti Aston Villa i to preko Mersona. Snažno upućena lopta odlazi pored gola.

Imperativ je objema momčadima bio osvojiti ovaj Kup, posebice iz razloga što pobjednik ovog Kupa izravno ide u Kup UEFA, dok će poraženi put morati tražiti preko Intertoto kupa, pošto su preostala dva mjesta zauzeli Liverpool izravno preko Premier lige i Leicester City koji je osvojio engleski Liga-kup.

Vialli je ipak izdržao do kraja

Početkom drugog dijela u dvije izgledne prilike Chelsea ostaje bez vodstva. Weah je u 49. minuti nakon asistencije Zole pucao s ruba šesnaesterca pored desne vratnice Jamesovog gola. Postigao je Wise gol četri minute kasnije, no pomoćni sudac je opravdano pokazao da je Weah bio u zaleđu. Weah je u tim trenuticma bio najspominjanije ime na stadionu. U 59. minuti nakon centaršuta Zole s male udaljenosti puca u vratara Jamesa, da bi to ponovio i nekoliko trenutaka kasnije.

Brojni napadi Chelsea, urodili su plodom u 72. minuti. Zola izvodi slobodan udarac s desne strane, a vratar James slabo reagira odboksavši loptu do Southgatea. Do te lopte dolazi prisebni Di Matteo, te s pet metara šalje loptu u mrežu-0:1. Iako je Aston Villa do kraja susreta pokušala doći do eventualnog izjednačenja, igrači Chelsea su smogli snage i do kraja priveli utakmicu u svoju korist.

Treći put u povijesti (1970. i 1997.) FA Kup odlazi Chelsei. Trofej je podignuo kapetan "vragolsati" Dennis Wise, koji je u drugoj ruci držao jednogodišnjeg sina.

Inače, na vječitoj listi FA Kupa uvjerljivo vodi Manchester United sa 10 osvojenih trofeja. Drugi je Tottenham s 8 osvojenih trofeja, dok je Aston Vila današnjom utakmicom ostala na 7 osvojenih FA Kupova.

1Rijeka 612:1+1114
2Hajduk 68:4+414
3Dinamo 613:4+913