Prvi poraz Perasovića, vrlo dobar Tomas

Branimir Korać • srijeda, 14.12.2005.

Sedmo kolo Eurolige donijelo je Velimiru Perasoviću prvi poraz na klupi Tau Ceramice. Neven Spahija nastavio je sjajan niz upisavši i petu uzastopnu euroligašku pobjedu s Lietuvos Rytasom, a Marko Tomas odigrao je vrlo dobru utakmicu u porazu Reala kod Panathinaikosa...

Velimir Perasović doživio je prvi poraz na klupi Tau Ceramice. Na gostovanju u Strasbourgu gdje se ipak očekivala pobjeda Tau Ceramice, Perasovićeva momčad poražena je 84:76. U ovom susretu najbolje se vidjelo koliko momčadi iz Vitorije nedostaje Roko Ukić. Pablo Prigioni unatoč devet asistencija nije bio raspoložen za igru i u 38 minuta šutirao je 0/9 iz igre od čega čak 0/8 za tricu uz četiri izgubljene lopte. Argentinac se početkom tjedna žalio na umor koji je očito ostavio traga na igri.

Slika 1 od 2.

Počelo je dobro po goste. Tau je kontrolirao rezultat najvećim dijelom prve četvrtine i imao prednost i od sedam poena viška. Već u drugoj četvrtini Strasbourg hvata priključak. Igra se izjednačeno sve do početka posljednjih deset minuta kada Strasbourg serijom 11:0 odlazi na 71:60. Do kraja susreta Strasbourg lagano održava prednost i zasluženo pobjeđuje.

Kod Strasbourga najistaknutiji Ricardo Greer s 19 poena (6/6) i K'Zell Wesson s 12 poena (4/9) i šest skokova. U sastavu gostiju Luis Scola 22 poena (8/14) i 14 skokova i Casey Jacobsen 14 poena (5/11).

Olympiakos je u Ateni odličnom igrom u drugom poluvremenu svladao neraspoloženi Armani s 89:67. Ništa u ovom susretu nije bilo na strani Milaneza. Momčad iz predgrađa Atene dominirala je i u skoku (30-19) i u šutu (57-40%) što je bilo dovoljno za pobjedu. Utakmicu je prelomio Papamakarios s dvije trice na početku drugog poluvremena koje su spriječile goste da uhvate rezultatski priključak nakon čega dolazi do pada u njihovoj igri.

Slika 2 od 3.

Kod Olympiakosa bolji od ostalih bili su Nikos Hatzis sa 16 poena (5/8) i Sofoklis Shortsianitis s 13 poena (4/5) i devet skokova. Andrija Žižić za 21 minutu ubacio je šest poena (2/4) uz dva skoka. Kod gostiju Giacomo Galanda 15 poena (5/8) te Preston Shumpert 12 poena (5/11).

Neven Spahija upisao je novu pobjedu s Lietuvos Rytasom i to očekivano na svom parketu protiv Prokoma 82:69. Od samog početka utakmice Lietuvos je preuzeo konce igre u svoje ruke i niti u jednom trenutku nije dopustio gostima da zaprijete. Lietuvos je definitivno najveće osvježenje ovosezonskog izdanja Eurolige. Litavci su atraktivnom momčadskom igrom upisali već petu uzastopnu pobjedu, a niz će pokušati prekinuti Cibona kroz tjedan dana upravo u njihovoj dvorani.

U susretu ptoriv Prokoma predvodili su ih Roberts Stelmahers sa 17 poena (4/8) te Simas Jasaitis s 15 poena (6/9). U gostujućem sastavu Goran Jagodnik 15 poena (4/12) i 11 skokova i Adam Wojcik sa 14 poena (5/11).

Lagan posao imao je CSKA u Moskvi protiv Partizana. Beograđani su se držali tek prvih deset minuta nakon čega CSKA stvara razliku i na kraju uvjerljivo pobjeđuje 89:58. Gosti su još jednom pokazali kako previše ovise o jednom igraču. Kada zaustavite Milojevića, obavili ste 80 posto posla. To je CSKA i napravio...

Slika 3 od 4.

David Vanterpool sa 17 poena (6/11) bio je najefikasniji kod Moskovljana, a tome je dodao i šest ukradenih lopti. Uz njega se istakao Theodoros Papaloukas s 15 poena (6/7) i pet ukradenih lopti. Partizan je predvodio Nikola Peković s 11 poena (4/7) i devet skokova.

Važnu pobjedu dohvatio je Ülker u Sieni svladavši Montepaschi 74:70. Poene za pobjedu upisao je Drago Pašalić u svom prvom kontaktu s loptom zakucavši za 74:70. Montepaschi je imao još jedan napad, ali bilo je prekasno za nešto više.

Mirsad Türkcan konačno je odigrao utakmicu na visokom nivou ubacivši 21 poen (8/14) uz 15 skokova, a pridružio mu se i Marcus Haislip sa 17 poena (4/9) i šest skokova. Kod nezainteresiranog domaćina Rimantas Kaukenas 21 poen (6/10), Andrea Pecile 11 poena (5/8) i Shaun Stonerook deset skokova.

Oslabljeni Real visoko je poražen u Ateni kod Panathinaikosa 87:71. Izostanak Igora Rakočevića predstavlja veliki problem za Madrižane što je bilo očito još u prvenstvenom dvoboju protiv Barcelone. U Ateni se to još više osjetilo. Svega dvojica raspoloženih Realovaca nisu mogla svladati petoricu odličnih domaćina.

Marko Tomas odlično je odradio posao i za 38 minuta na parketu ubacio 13 poena (4/8) uz šest skokova, četiri ukradene lopte i dvije asistencije. Osim Marka odlično je odigrao i Louis Bullock koji je ubacio 27 poena (11/23). ostatak momčadi je totalno podbacio. Kod PAO-a Jaka Lakovič 18 poena (7/12) i Mike Batiste 17 poena (6/15) i 11 skokova. Dvoznamenkasti su bili i Diamantidis, Hatzivrettas i Spanoulis.