Cibona - Split CO: Borbeno je ružno

Ivor Krapac • subota, 26.05.2007.

Cibona je ostvarila željeno i uzela startnu pobjedu nad Splitom CO u polufinalnoj seriji doigravanja hrvatskog prvenstva. Bila je to utakmica kojoj nije nedostajalo angažmana i borbenosti, zaključno s incidentom i obostranim isključenjima u posljednjoj četvrtini, no kvaliteta igre, pa i suđenja, bila je dosta ispod onog što bi se očekivalo od prvenstvenog polufinala...

Splićani ipak nisu izdržali do kraja u borbi s Ciboninom širinom i objektivno većom igračkom kvalitetom, uz konačnih 90:74 i mirniju pripremu cibosa za drugu utakmicu u Splitu, koja je na rasporedu već za dva dana. Gosti su bili u dominantnom položaju tek u odlično odrađenoj prvoj četvrtini, dok su u nastavku stvari krenule u očekivanom smjeru i završile s (možda i previsokih) 16 razlike za momčad Dražena Anzulovića.

Nakon Ciboninog poraza od Zagreba koji ih je ostavio na četvrtom mjestu uoči doigravanja, igračima Splita vjerojatno nije trebala posebna motivacija za susret s današnjim suparnikom, a početnu napaljenost pretočili su u čvrstu obranu i uz takav pristup u prvih deset minuta držali rezultat pod svojom kontrolom. Obrana je bila temelj svega, dok je u napadu glavnu ulogu imao Larry Ayuso, čijih je osam poena ugrađeno u gostujuće vodstvo od 25:14 na kraju prve četvrtine.

Početkom druge dionice nismo dugo čekali na buđenje cibosa, a preokret je donio čovjek iz drugog plana. Marin Rozić preuzeo je stvari u svoje ruke, probijao se i pogađao pod obručem, uz ukupno osam poena u domaćoj seriji od 21:5 kojom su zaostatak od 30:19 pretvorili u vodstvo od 40:35. Osim Rozićevog učinka, u Ciboninom naletu pomoglo je i šest poena Lukše Andrića (svih šest nakon skokova u napadu), te pet poena Andrewa Wisniewskog, tri iz slobodnih bacanja.

Splićani su na poluvrijeme otišli sa zaostatkom od 46:43, a povratak nakon velikog odmora nije im donio puno boljih vijesti. Erick Barkley i na startu raspoloženi Ayuso izgledali su sve slabije i slabije, bez njihovog pravog doprinosa jednostavno nije išlo.

Barkleyjev jedini svijetli trenutak bila je trica za privremeni povratak i izjednačenje na 51:51, no sve dobro porušio je isforsiranim prodorima i izgubljenim loptama, da bi pred kraj treće četvrtine morao iz igre zbog (pre)brzo prikupljenih pet osobnih. Ayusu, pak, ništa nije polazilo za rukom; u drugih 20 minuta nije zabio iz igre, što govori dovoljno.

Nakon što su Splićani zaprijetili poravnanjem na 51:51 u 24. minuti, ostatak treće četvrtine potpuno je otišao na stranu domaćina. Wisniewski je s osam poena bio glavni motor u odmaku do 71:57 uoči posljednjih deset minuta, koje su, obzirom na dotadašnji razvoj događaja, trebale biti samo formalnost za cibose.

Tako je i izgledalo sve do incidenta u 34. minuti, pri Ciboninom vodstvu od 76:65. Iskru je zapalio oštri prekršaj Wisniewskog nad Hrvojem Perićem, nastavilo se naguravanjem i obostranim isključenjem Perića i Bariše Krasića, a zaključilo isključenjem i za Juricu Žužu zbog preburne reakcije s klupe. Od svega toga, Split je dobio seriju slobodnih bacanja, a Perića bi mogla dočekati još poneka disciplinska mjera obzirom da je pri izlasku s parketa gledateljima pokazao srednji prst.

Mateo Kedžo pretvorio je seriju tehničkih u četiri uzastopna poena s crte za Splitovo približavanje do 76:69, a nešto kasnije dodao i tricu za smanjenje na samo 78:72. Gostujuća nada produžena je Stipanovićevim polaganjem za minus od 80:74 četiri i pol minute do kraja, no pokazalo se da je to bilo sve od Splićana - u nastavku Ćosić, Rudež i Stipanović nisu bili precizni iz prilično otvorenih pozicija, dok su cibosi sve to uredno kaznili serijom od 10:0 (četiri slobodna bacanja Kusa) za završnih 16 razlike.

Uz glavnog junaka u liku Marina Rozića, koji je završio utakmicu s 20 poena i četiri skoka, u domaćem sastavu vrijedi dodati i 20 poena kapetana Kusa, te 16 poena i četiri skoka Wisniewskog. U splitskim redovima najefikasniji je s bio Kedžo (18 poena), Ayuso je dodao 17 poena uz slabih 5/18 iz igre (samo 1/10 za tricu), dok je Perić prije isključenja uspio ubilježiti 16 poena i sedam skokova.

Dražen Anzulović, trener Cibone: "Zadovoljan sam samo pobjedom i našim vodstvom u polufinalu, sve ostalo bilo je ispod razine. Odigrali smo nedopustivo loše za polufinalnu utakmicu, puno toga pokušavali smo riješiti individualno, a tako ova momčad ne može igrati. Ne bih nikog izdvajao po negativnom, generalno sam nezadovoljan načinom na koji se moja momčad danas ponašala na terenu; pozitivnu ocjenu zaslužio je jedino Rozić."

Slobodan Subotić, trener Splita CO: "Bili smo u utakmici u prve dvije četvrtine, a nakon toga pali, što je, nažalost, naša realnost. Imali smo nekoliko putovanja na relaciji Zagreb - Split u samo nekoliko dana, ključni igrači nam nisu uspjeli izdržati tempo od 40 minuta... Cibona ima puno dužu klupu od nas, nismo mogli parirati."

"Ayusu ništa ne zamjeram, logično je da u nizu utakmica ne može svake večeri ubaciti 30 poena", nastavio je Splitov trener, dodajući i riječ-dvije o Perićevoj reakciji pri izlasku s terena nakon isključenja: "To je katastrofa, nedopustivo... Bio sam dugo u Grčkoj i svašta doživljavao, i uvrede i gađanje s tribina, pa nikad nisam tako reagirao, to je za svaku osudu."