Zadar - Zagreb: Juby ponovno slomio mrave

Bruno Blumenschein • nedjelja, 27.05.2007.

Prva polufinalna utakmica između Zadra i Zagreba je prema predviđanjima donijela pune ruke posla za Zadrane, koji su iskoristili prednost Jazina i slavili sa 98:90. Tijekom cijelog susreta mravi su bili neugodan protivnik, kojeg je još jednom, tricom slomio Juby Johnson u posljednjoj minuti susreta...

Uz manje drame i više vremena na semaforu, Juby Johnson je s krila pogodio tricu, koja je srušila Zagreb i donijela definitivnu odluku o pobjedniku prve utakmice polufinala prvenstva Hrvatske. Kao i u posljednjem međusobnom ogledu, kada je s dvije trice u posljednjoj minuti, američki košarkaš ostavio bodove u Jazinama, Johnson je bio zagonetka za obranu mrava u samoj završnici susreta.

Do tad se Zagreb dva puta vraćao s minus 11 (75:64, 32. minuta) za što mogu prije svega zahvaliti borbenom Gordanu Zadravcu i odličnoj predstavi iz prvog dijela Dwaynea Broylesa. Kada nije išlo s vanjskih pozicija, uskakao je raspoloženi centar Denis Vrsaljko i sa 17 koševa napravio dosta nereda u obrani Zadra.

Slika 1 od 2.

Upravo je obrana bila glavni razlog zašto je Zadar u prvom poluvremenu bio i na osam koševa minusa (47:39, 17. minuta), nakon trice Nikole Garme. Osim propusne obrane i lošeg skoka, Zadar je imao Carla Englisha, koji je pokušavao previše sam s loptom u ruci, dok je jedino Todor Gečevski bio na očekivanoj razini. Kasno uključenje "uspavanog" Jakova Vladovića je Zadar iskoristio za dolazak na 35:37, ali Kenny Taylor, a zatim Ante Tomić i Garma pogađaju za spomenutih 47:39.

Zagreb je svoju prednost izgradio na deset poena Broylesa u prvih sedam minuta, a problemi za domaćine su se javili u 13. minuti kada Rok Stipčević zarađuje već četvrtu osobnu pogrešku. Ipak, Johnson pogođenim šutem, a zatim i realiziranom kontrom uz prekršaj približava Zadar na 47:44, a English tricom sa zvukom sirene pogađa za 47:50 na kraju prvog dijela.

Nastavak donosi početak na zadarski način, što najčešće znači pogođene šuteve za tri poena. Nakon Gečevskog, pogađa i English, dodaje i slobodno bacanje, a zatim i ubačaj za odlazak na 61:53. Kada je još jednom lagano probio obranu Zagrepčana, English je 22. košem upotpunio zadarsku seriju od 16:3. Zagreb se ne predaje i na tricama Garme uz slobodna bacanja Tomića ponovno dolazi na 69:62.

Zonska obrana nije previše pomogla Zagrebu, što potvrđuje i trica Pankracija Baraća za najvećih 75:64, ali odgovor dolazi u napadu mrava za koje trice ubacuju Ivan Papac, Broyles i Zadravec, a još jedan ubačaj Zadravca potpuno uspijeva zakomplicirati utakmicu jer su gosti već tad došli na 78:75.

Kada na isteku 37. minute, Jure Lalić i English odvode Zadar na 89:80, činilo se kako Zagreb više nema snage. Međutim, trica Broylesa u posljednjoj sekundi napada, a zatim još jedna trica najstarijeg igrača na parketu, Zadravca, još jednom dovlači "dosadne" mrave na 89:86. Da nisu kod minus tri izgubili loptu, tko zna kako bi susret završio, ali iskustvo Gečevskog i Johnsona ne dopuštaju iznenađenje.

Na kraju je English uzeo titulu najboljeg strijelca susreta sa 30 poena, iako su važne role odigrali Gečevski (21 poen) i pogotovo Vladović, koji je pokrenuo svoju momčad u drugom dijelu. Kod Zagreba je 22 poena ubacio Broyles, a 17 je dodao Vrsaljko.

Drugi susret se igra u ponedjeljak, u Trnskom s početkom u 17:45, a najavljen je i prijenos na HTV 2.