Zagreb - Zadar: Stipčević uništio snove "mrava"

Bojan Poturica • ponedjeljak, 28.05.2007.

U drugom susretu polufinala A-1 Lige za prvaka, košarkaši Zadra pobijedili su Zagreb u Trnskom 91:89 te su se plasirali u finale. Carl English je bio na visini zadatka, ali neočekivani junak Zadra bio je hrabri Rok Stipčević koji je na kraju podsjetio na svog prethodnika Marka Popovića...

Fantastična utakmica odigrana je u dvorani u Trnskom. Pobjedu je na kraju odnio Zadar koji je potpuno neočekivano dobio veliku injekciju od mladog Roka Stipčevića koji je u posljednjim minutama odigrao u stilu svog prethodnika Marka Popovića te je zabio osam koševa te je dodao Jubyju Johnsonu za tricu. Carl English je odigrao još jednu utakmicu za pamćenje te je postigao 34 koša, a Aco Petrović na kraju može biti i više no zadovoljan s obzirom da u momčadi ima "bolnicu na kraju grada".

Počelo je izjednačeno, a tako se nastavilo i tijekom cijele utakmice. Josip Sesar je startao s klupe s obzirom da je propustio posljednje dvije utakmice "mrava" zbog ozljede noge. Nakon prve četvrtine Zadar je imao vodstvo 23:21, a u maksimalna prednost bilo koje momčadi je bila četiri koša (19:15 za Zagreb). Jakov Vladović je svih svojih deset koševa postigao u prvih deset minuta, dok je s druge strane briljirao veliki talent hrvatske košarke Ante Tomić koji je postigao 12 koševa.

Slika 1 od 1.

U drugoj se četvrtini igra koš na koš. Nakon trice Kovačevića, Zagreb ima vodstvo 30:27, a potom English zabija pet uzastopnih koševa. Nakon njega Pankracije Barać postiže dva slobodna bacanja i Zadar ima vodstvo 34:30. Domaćin odgovara sa serijom 8:0. Prvo Sesar odlično koristi pick-and-roll igru sa Zadravcem te zabija tricu. Zatim Vrsaljko zabija za 35:34, a Nikola Garma pogađa tricu za +4. Slijedi odgovor Zadra. Nakon što Garma loše reagira te nedovoljno dobro dodaje Broylesu u kontri, Zadar preko Oršulića smanjuje na -1. Lalić pogađa za izjednačenje, a English realizira, za svoje pojmove, lak šut za tricu te Zadar ima vodstvo 41:38. Zagreb ne realizira sljedeći napad, a Kanađanin ponovno zabija tricu za +6 Zadra. Poslije 20 minuta rezultat je 46:42 za Zadar nakon što Broyles iznuđuje prekršaj s istekom vremena i zabija oba slobodna bacanja.

Drugo poluvrijeme donosi bolji i rastrčaniji Zagreb. Trica Broylesa smanjuje zaostatak "mrava" na 54:53. Potom uzvraća English s tricom za 57:53, a nakon toga Zadravec i Broyles dovode "mrave" u egal. Tomić zabija za +2, no English vraća stvari na početak. U sljedećem napadu Sesar zabija tricu za 62:59, a potom English koristi greške obrane Zagreba te pogađa tri od četiri slobodna bacanja za izjednačenje. Domaćini preko Garme i Vrsaljka rade seriju 6:0 kojom zatvaraju treću četvrtinu, a moglo je biti i +8 da je Broyles uspio atraktivno zakucati iz kontre.

U posljednjoj četvrtni Zagreb održava vodstvo sve do samog kraja. Nakon koša Zadravca za 76:71, Lalić smanjuje na -3. Sesar zabija za 78:73, a potom English s istekom napada preko dva igrača zabija nerezonsku tricu za -2. Ipak, "mravi" se oporavljaju od kanadske oluje te nakon pogotka Babića imaju vodstvo 84:78. Oršulić potom zabija za -4, a Babić na drugoj strani realizira jedno slobodno bacanje za 85:80.

Slika 2 od 3.

Manje od dvije minute prije kraja očekivao se žestok napad Zadra, posebno zbog činjenice da su dobili sve četiri utakmice ove sezone s Acom za kormilom u zadnjim minutama. Napad se očekivao, ali se svakako nije očekivalo da će glavni junak biti mladi Rok Stipčević koji dotad nije postigao niti jedan koš. 20-godišnji play je prvo zabio tešku tricu preko Tomića za 85:83, a nakon što Zagreb nije realizirao sljedeći napad, Rok je u lijevom kutu našao slobodnog Jubyja Johnsona koji pogađa šut za tri te donosi Zagrebu "pola koša" prednosti. Tomić odgovara s dva slobodna bacanja, a potom Stipčević opet igra protiv Tomića u sljedećem napadu nakon pick-and-rolla s Čolakom kojega preuzima Broyles. I opet ista priča. Stipčević se diže i pogađa tricu preko 30 centimetara višeg igrača Zagreba. Tomić u sljedećem napadu na asistenciju Sesara zabija za 89:89. Do kraja je ostalo 26 sekundi, a loptu je uzeo Stipčević. Nakon što ga je još jednom "preuzeo" centar iz Dubrovnika poslije pick-and-rolla, Stipčević sekundu prije kraja zabija s pet i pol metara za konačnih 91:89.

Zadrani su zasluženo prošli dalje, a Zagreb je u obje utakmice pokazao kako u zadnjim minutama nema dovoljno koncentracije i discipline. English je na kraju završio na 34 koša uz šut za tricu 6/9. Johnson je zabio 16 koševa, a Lalić je dodao 11 poena i pet skokova. Svakako treba napomenuti da je ključ igre Zadra pod košem, Todor Gečevski, odigrao samo devet minuta zbog povišene tjelesne temperature. Kod Zagreba, odličan je bio Tomić (25 koševa, 7 skokova, 4 ukradene lopte), a vrlo dobro su odigrali Sesar (14 koševa, 6 asistencija) i Vrsaljko (12 koševa, 5 skokova).

Ovime je okončana sezona kluba iz Trnskog. Sve u svemu, mogu biti zadovoljni trećim mjesto i plasmanom u NLB ligu, a da je bilo malo više koncentracije u posljednjim minutama, možda su mogli i do finala Prvenstva Hrvatske. Zadar će pak u nedjelju igrati prvu utakmicu finala protiv boljega iz susreta između Cibone i Splita. To će im biti dovoljno da se fizički osvježe i "rekuperiraju".