Split CO - Cibona: Bijes i dišpet pretvoreni u pobjedu

Bernard Jurišić • ponedjeljak, 28.05.2007.

Dalmatinski dišpet zaista zna biti gadan. "Iako nisu svi Dalmatinci u našoj momčadi, taj dišpet je nešto što u ovom okruženju uhvatiš za jedan dan", rekao je nakon utakmice i velike pobjede trener Splita CO Slobodan Subotić. Splitski "žuti" uz potporu 1.500 bučnih gledatelja pobijedili su Cibonu i izborili majstoricu u Zagrebu...

Split CO pobijedio je Cibonu u drugoj utakmici polufinala doigravanja i vratio odluku u Zagreb, na treću utakmicu. U prekrasnoj atmosferi kakvu nažalost Gripe odavno nisu doživjele, publika je 40 minuta nosila domaću momčad do pobjede. Igrači su im uzvratili - srcem na parketu i pobjedom koju su svi u dvorani tako silno željeli.

Već u prvoj četvrtini čvrstina domaće momčadi odavala je da se "žuti" večeras neće lako predati. u 6. minuti "žuti" su stvorili 14:7, "Cibosi" su se uglavnom držali pogađajući slobodna bacanja.

Mateo Kedžo uzavrele tribine dignuo je na noge sjajnim prodorom i "zakucavanjem u lice" Ciboninoj obrani, za tada najviših 32:24 početkom druge četvrtine.

Larry Ayuso nakon toga zabio je dvije "nerezonske" trice iz velike udaljenosti, što je Splićanima dalo veliki poticaj za veliku seriju kojom su "mljeli" Cibonu i drugoj četvrtini. Niz je nakon 14:0 i 17:2 stao na nevjerojatnih 52:30, dvije minute prije kraja druge četvrtine.

Cibonina "WWW trojka" jedina je pokušavala "grickati" prednost domaćina u trećoj četvrtini. Nakon nesportskog prekršaja Stipanovića na Kusu "vukovi" su se primaknuli na 69:57 u 28. minuti. No, vrlo motivirani i borbeni Perić presjeca loptu u napadu koji je Ciboni mogao donijeti i dodatno približavanje, a "žuti" treći period ipak završavaju s visokih 73:59.

Do sredine zadnje četvrtine Cibona je još bila na "pristojnoj" udaljenosti. Kod 80:69 i lopti u rukama zagrebačke momčadi, trener Anzulović bespotrebno zarađuje nesportsku pogrešku, koja "žute" izvlači iz krize.

U posljednju minutu ušlo se Manceovom tricom uz prekršaj, što je "vukove" primaknulo na 89:84. Cibona je lako realizirala svoje napade za nekoliko sekundi, a još brže radila prekršaje na domaćim igračima, koji su morali na liniju slobodnih bacanja.

Nakon nesigurnosti Stipanovića i Ćosića, Splićani su se dosjetili i sve lopte bacali u ruke - Larryja Ayusa. A portorikanski majstor u posljednjih 90 sekundi pogodio je 14 slobodnih bacanja u nizu - ne promašivši ni jedno jedino.

Kraj je Split CO dočekao uzdignutih ruku, proslavljajući veliku pobjedu koja je igračima i navijačima "žutih" značila puno više od otvorene mogućnosti da se u majstorici u Draženovom domu plasiraju u finale. Večerašnju pobjedu Splitovi igrači posvetili su treneru "vukova" Draženu Anzuloviću, koji je njih odabrao za polufinalne protivnike...