Zagreb CO - Split CO: Mravi bolje osiguravaju

Kristian Hohnjec • srijeda, 03.10.2007.

U uvertiti NLB lige košarkaši Zagreba pokazali su se boljim Croatia osiguranjem. Izvrsni Jakov Vladović i odličan šut za tricu Zagrebaša bili su presudni u nadasve neizvjesnom dvoboju. Završilo je 80:77 za Mrave nakon što je Garnettu ispala lopta u posljednjoj sekundi....

Bivši playmaker Zadra Jakov Vladović obilježio je početak utakmice pogodivši prva četiri šuta za tricu. Ravnotežu je s nešto slabijim postotkom ubačaja držao Marlon Garnett, a vrlo korisnim pokazivao se i iznenađujući starter Ante Bilobrk. Splićani su dobili prvi period 21:19. Nakon što je rezervni play Žutih Igor Sumić izgubio loptu u tri uzastopna posjeda Mravi su kontrom Babića poveli 34:28. No, Split ih je ubrzo sustigao preko u prvom poluvremenu raspoloženog Garnetta, pa se na odmor otišlo s 40:38 vodstvom domaćina.

Sredina treće četvrtine bila je najbolji period inače nepovezane igre Splićana. Brzi Akins probijao je prvu liniju Zagrebove obrane, dok je Stipanović autoritativno završavao akcije pod obručem. Split je poveo 51:44, samo da bi ih Mravi u roku nekoliko minuta prestigli. Pogreške prosječnog Ivanova otvorile su dvije trice iz kuta Nikoli Garmi, što ovaj uredno posprema. Nadovezao se i Vladović pa je domaćin serijom 12:2 preuzeo kontrolu rezultata.

Josip Sesar do posljednje četvrtine ubacio je tek jedno slobodno bacanje, a onda je igrom jedan na jedan gotovo sam održavao prednost. Završni udarac Splitu zadao je igrač koji je pobrao najviše zvižduka tijekom utakmice - Krunoslav Simon. Prvo je pogodio kapitalnu tricu za "plus pet" (76:71) na ulasku u posljednju minutu, a onda je nepogrešivim izvođenjem slobodnih bacanja potvrdio pobjedu Zagreba. Splićani su imali priliku u posljednje četiri sekunde tricom doći do produžetka, no lopta je iskliznula iz ruku u nastavku nevidljivog Garnetta.

Osim impresivnog napadačkog učinka valja istači i obranu Jakova Vladovića (22 poena, devet skokova, četiri asista) na najskupljem splitskom Amerikancu. Ante Tomić odigrao je veoma loših 14 minuta, a Danijel Jusup je najvećeg Zagrebovog dragulja zasluženo posjeo na klupu. Kod Splićana se u drugom poluvremenu svidio brzi i nesebični Tony Akins, a pozitivnu ocjenu svakako zaslužuje i tradicionalno borbeni Andrija Stipanović. Utakmica, kao što se i može očekivati na startu sezone, nije bila previše kvalitetna. Zagreb je zahvaljujući 13 dalekometnih pogodaka kompenzirao jalovost pod košem.