Zadar - Cibona: Jazine slave preokret

Sanja Čalić • srijeda, 03.10.2007.

U derbi susretu prvog kola NLB lige Zadar je pred punim Jazinama nadigrao zagrebačku Cibonu te joj se tako barem malo osvetio za debakl u petoj utakmici prošlosezonskog finala Prvenstva Hrvatske...

Zadar je slavio 87:80 nakon što je veći dio utakmice Cibona imala kontrolu rezultata. Junak Zadrana bio je Todor Gečevski koji je postigao 20 koševa uz šest skokova. S druge strane je prednjačio odlični američki krilni centar Sam Hoskin (22 koša, 12 skokova).

Slika 1 od 1.

Cibona je kontrolirala igru sve do same završnice treće četvrtine kada se Zadrani posve približavaju, a na ulasku u posljednjih deset minuta i preokreću rezultat. U samoj završnici susreta "cibose" je izdao šut, Zadrani su mirno držali razmak ubačajima Brewera s linije slobodnih bacanja i tako ostvarili vrijednu startnu pobjedu koja će im dobro doći za dizanje raspoloženja na ulasku u sezonu...

Zadar je bolje otvorio utakmicu, te je koševima Johnsona i danas vrlo raspoloženog Brewera brzo prešao u vodstvo sa šest poena razlike (8:2). Cibona je svoje poene postizala iz trica, precizni su bili Ayuso i Hoskin. Međutim, ubrzo Cibona je iskoristila nekoliko promašaja Zadra čije se vodstvo lako istopilo, i Zagrepčani su došli u svoje prvo vodstvo na utakmici (15:16) tricom Andrića. Nakon toga u momčadi Cibone razigrao se Warren koji je s dvije uzastopne trice povećava vodstvo gostiju na pet poena razlike. Prvu četvrtinu zapečatio je svojim košem Hoskin te postavlja rezultat 23:28.

U drugoj četvrtini u momčadi Cibone debitirao je Kelley koji je ubrzo asistirao Hoskinu za njegov novi koš. Kod Zadra, nakon što mu u prvoj četvrtini nije ništa polazilo za rukom, ovosezonsko pojačanje Stallworth zabio je dva uzastopna koša i smanjio Ciboninu prednost. No u trećoj minuti nastavka uz Lalićevo ime na semaforu su bile označene tri osobne pogreške, te se on uskoro preselio na klupu.

Ipak, nešto bolja igra Zadra rezultirala je i smanjenjem razlike, no nova Warrenova trica dovela je Cibonu do najveće prednosti u prvom poluvremenu (34:42).U zadnjim trenutcima prije odmora Brewer je dva puta propustio priliku sasvim se približiti Ciboni promašivši dva izgledna šuta. Na poluvrijeme se otišlo rezultatom 38:45, a najbolji strijelci bili su kod domaćina Johnson sa 10, te Gečevski i Brewer sa 7 poena, dok su se u momčadi Cibone naviše istaknuli Amerikanci Warren sa 14 i Hoskin sa 11 poena. Vrijedi svakako istaknuti sjajan učinak upravo Warrena koji je imao sjajan postotak šuta za tri poena, pogodio je tri od četiri trice (75%).

Odmor i upute Ace Petrovića vrlo su dobro utjecale na Zadar koji je sve više počeo pritiskati i u petoj minuti nastavka nakon dugo vremena prešao je opet u vodstvo. Ali dva prekršaja na Ayusu donijela su Ciboni mogućnost da iz dva napada postigne šest koševa, a on je s linije slobodnih bacanja bio nepogrešiv, i Cibona se uskoro ponovno stvara rezultatsku razliku. Pred sam kraj treće četvrtine osim Andrića nitko nije imao četiri osobne pogreške, po tri su imali Warren, Lalić i Gečevski. Upravo je Gečevski najprije iz slobodnih bacanja, a potom iz igre bio precizan i priveo treću četvrtinu kraju rezultatom 60:62.

Slika 2 od 2.

Zadrani su u posljednjoj četvrtini vrlo brzo došli do izjednačenja, a potom sjajnom tricom iz kuta Pankracija Baraća, koji je usto zaradio i dodatno bacanje, prešli i u vodstvo. I kad su trebali to vodstvo sačuvati, nakon jednog, po mnogima upitnog prekršaja, Macuri su suci svirali nesportsku pogrešku, a zbog prigovora Zadrov trener Petrović dobio je i tehničku, čime je Cibona dobila priliku održati se u igri. Međutim, Zadar je, pred sjajnom publikom koja ih je počela sve više nositi kako je utakmica proticala, uspio vodstvo zadržati, štoviše, čak ga i povećati na sjajnih deset razlike (86:76), ponajviše zahvaljujući preciznosti Brewera s linije slobodnih bacanja odakle je u četvrtoj četvrtini postigao sedam poena. Cibona je u tom trenutku bila slomljena, a Petrović je , kako bi zasluženi pljesak Tornada dobili Brewer, Johnson i Gečevski, na parket uveo mlade nade zadarske košarke - Prostrana, Marčinkovića i Šarliju.

Zadar početak sezone nije mogao bolje otvoriti, sjajna pobjeda nad Cibonom rezultatom 87:80, odaje jako dobar rad u pripremnom periodu. Među Zadranima najprecizniji su bili Gečevski s 20 postignutih koševa te Brewer sa 17, dok je u momčadi Cibone sjajan debi imao Hoskin (22 poena), igrajući uz rame Warrenu (20 poena). Uz titulu najboljeg strijelca utakmice, Hoskin se i najviše naskakao – uz izvrsnu šutersku večer zabilježio je čak 12 skokova.