C. zvezda – Zadar: Zvezda pala u Pioniru nakon tri desetljeća

Sanja Čalić • subota, 08.12.2007.

Iako su utakmicu otvorili vrlo loše, Zadrani su u drugom poluvremenu uspjeli potpuno posložiti svoje redove, te su predvođeni izvrsnim Brewerom (27 poena, četiri skoka) u vrlo neizvjesnoj završnici bacili Zvezdu na koljena. Sjajno odigranim drugim dijelom Zadrani su stali na kraj dugoj negativnoj tradiciji nepobjedivosti Zvezde u Pioniru…

Zadar je prilično nervozno otvorio utakmicu sa Zvezdom što se očitovalo u velikom broju njihovih promašaja koje su domaćini znali iskoristiti na pravi način. Vrlo slab šut Zadra (31%) rezultirao je s tek četiri postignuta poena do pete minute, te je Zvezda već na samom početku utakmice stvorila prednost od osam poena (12:4).

Mnogo je prostora kroz zadarsku obranu dobio Zvezdin centar Mišanović koji je samo u prvih deset minuta postigao 11 poena, dok je u redovima Zadra jedino Brewer djelovao raspoloženo na terenu te je on svojim koševima održavao Zadrane u igri. Prvu je dionicu, u kojoj je Zvezda bila premoćna, zaključio Cook svojom tricom dovevši tako domaćine u najveće vodstvo dotad (24:13).

U drugoj su dionici Zadrani bili za nijansu precizniji, no brojne izgubljene lopte bile su jedan od uzroka slabijeg rezultata. Na početku se četvrtine Zadar koševima Lalića i Baraća uspio približiti na šest poena zaostatka (24:18), no serijom od 6:0 Zvezda je svoju prednost udvostručila, a u 17. minuti košem Šljivančanina došla je i na 15 poena razlike (40:25). Pet uzastopnih poena Jubya Johnsona omogućilo je Zadru da ipak s pristojnijim zaostatkom ode na odmor (41:31).

U drugom je poluvremenu zadarska momčad pokazala svoje novo, ono pravo, lice. Strpljivo su Zadrani, uz mnogo bolji postotak šuta, posebice onog za tri poena, te uz značajno bolju skakačku dionicu, kroz treću četvrtinu dostizali prednost Zvezde. Dvije trice Brewera te jedna Johnsona Zadar su potpuno vratili u igru (46:42), no domaćini su i dalje bili vrlo tvrd orah te nisu ni najmanje posustajali.

Dugo se u trećoj četvrtini igralo koš za koš, no sjajni Brewer donio je Zadru u 28. minuti izjednačenje (60:60), a potom i prvo vodstvo na utakmici (60:62). Zvezda je ipak u završnicu ušla s minimalnom prednošću koju joj je tricom donio Cook zaključivši time velikih deset minuta Zadrovog preokreta (63:62).

U vrlo izjednačenoj i neizvjesnoj posljednjoj dionici niti jedna momčad nije stvorila veće vodstvo od tri poena (73:76) sve do 37.minute kada su Zadrani koševima Brewera i Lalića poveli s četiri razlike (78:82). U samoj je završnici upravo Lalić napravio prekršaj nad Tadijom Dragičevićem kojem koš, uz veliko negodovanje publike u Pioniru, nije priznat te je on iskoristio tek jedno slobodno bacanje (82:84).

Posljednju je četvrtinu vrlo dobro odigrao i Stallworth koji je na samom kraju bio čovjek odluke iskoristivši oba slobodna bacanja, a konačni je rezultat (84:86) postavio Mišanović, budući da je u posljednjim trenutcima Stallworth promašio oba bacanja, ali na Zadrovu sreću Dragičević je promašio tricu u posljednjem Zvezdinom napadu i time omogućio Zadranima veliko slavlje u Pioniru nakon više od 30 godina.

Najučinkovitiji igrač u zadarskim redovima bio je Brewer (27 poena, četiri skoka, četiri asistencije, a pobjedi su mnogo doprinijeli Johnson (19 poena, sedam skokova) i Stallworth (15 poena, dva skoka). U momčadi Crvene Zvezde 20 je poena postigao Mišanović, a po učinku mu je najbliži sa 17 poena bio Kovač.