Helios - Split CO: Srčanošću do preokreta i važnih bodova

Bernard Jurišić • subota, 12.01.2008.

Split CO na uzbudljiv je način došao do iznimno vrijedne pobjede na gostovanju kod slovenskog prvaka Helios Domžala. Posljednju četvrtinu domaćini su otvorili s 8 poena prednosti, no predvođeni sjajnim Marlonom Garnettom i Damjanom Rudežom, "žuti" su preokrenuli i slavili...

Kad pobijedite u utakmici u kojoj imate čak 15 skokova manje od protivnika, u kojoj šutnete 16 lopti manje, imate jednak broj izgubljenih, ali 9 manje osvojenih lopti od protivnika - ostvarili ste veliku pobjedu. Upravo takvom se može proglasiti pobjeda Splita CO kod Helios Domžala.

Splićani su utakmicu otvorili vodstvom 6:15, no već do kraja prve četvrtine domaćini su imali tri poena prednosti (27:24). Od prvih minuta vidjelo se da će Subotićevoj momčadi najviše problema predstavljati snažna visoka linija slovenskog prvaka.

Žerak i Laškevič osiguravali su puno drugih napada domaćinu, a najviše zahvaljujući odličnom skoku Helios je krajem druge četvrtine došao do prednosti 50:41. Kod Splićana samo je Garnett bio raspoložen, postigao je čak 21 poen uz tricu 4/5, Rudež je dodao 9, od čega 5 iz slobodnih bacanja. Splitska klupa - bez ijednog poena u prvih 20 minuta.

Treća četvrtina nastavila se Heliosovim ritmom. Troha s dvije trice odvodi svoju momčad do najvećih 62:50, a Rudež je kod "žutih" preuzeo Garnettovu ulogu i držao priključak. Njegovom zaslugom na kraju treće četvrtine bilo je samo 69:64 za domaćine.

Pogotkom Trohe, Helios je posljednju četvrtinu otvorio prednošću 72:64. No, slijedi serija Splićana 0:8 i Rudež tricom izjednačava na 72:72. Nakon četiri poena odličnog Žeraka, u utakmicu se nakon desetak minuta "kreativne pauze" vraća Garnett, koji obilježava završnicu susreta.

Njegove su trice donijele "žutima" prednost 78:82, nakon koje je slijedio peti prekršaj Stipanovića. Helios izjednačava na 84:84, no Garnett tricom, pa Perić bacanjima i zakucavanjem na asistenciju Rudeža odvode "žute" do 85:91 i vrlo vrijedne pobjede koja ih promovira u legitimne kandidate za doigravanje.

Garnett je utakmicu završio s 34 ubačaja, uz vrlo solidan postotak šuta, a Damjan Rudež nastavio je sa sjajnom formom, ubacivši 23 poena i povukavši momčad kad nikom drugom nije išlo. U narednom kolu Gripe očekuje veliki derbi protiv Zadra.