Jug i Šibenik u Euroligi, Riječani uvjerljivi

Hrvoje Vuković • subota, 18.10.2008.

Povijesna večer za vaterpoliste Šibenika ponudila je fenomenalan uspjeh izabranika Ivice Tucka, koji su u četvrtom kolu kvalifikacija svladali domaći Eger i tako se plasirali u završnicu Eurolige. Isti uspjeh postigli su i igrači Juga svladavši uvjerljivo Nicu, dok su Primorje i Mornar osigurali prolaz u Kupu LEN...

Jug CO - Olympic Nica 17:3 (6:0, 3:1, 2:0, 6:2)

Euroliga, 2. krug kvalifikacija, 4. kolo, skupina Duisburg

Jug CO: Vićan (13 obrana), Vranješ, Bošković 1, Azevedo 1, Joković, Smodlaka 4, Marković 2, Bušlje 2, I. Sukno, Dobud 3, Drobac 1, Obradović 3, S. Sukno, trener: Fatović

Olympic Nica: Kačić (6 obrana), Unzuetta, Saudadier, Lavryshynets, Tomatis, Izdinski, Pirat 1, Mravik 1, Mutambay, Jeleff 1, Tomi, Trivtan, trener: Tzdinsky

Igrač više: Jug CO 3/2, Olympic Nica 4/0

Četiri susreta, četiri pobjede; to je dosadašnji učinak Jugaša u ne baš lakoj kvalifikacijskoj skupini Eurolige. Ipak, Dubrovčani su opravdali status favorita i kolo prije kraja osigurali jedno od prva dva mjesta koja vode u samu završnicu. Nakon uvjerljive jutarnje pobjede protiv domaćina Duisburga, večeras je pala i francuska Nica, s ništa manjom razlikom.

Već nakon prvih osam minuta Jugaši su mogli na odmor i zasluženo slavlje, napravivši seriju 6:0 koja je do kraja utakmice samo rasla do konačnih 17:3. U dvoboju s neravnopravnim protivnikom najraspoloženiji je bio Mile Smodlaka sa četiri pogotka, dok su Dobud i Obradović dodali po tri. Ovom pobjedom Jug je skupio 12 bodova, drugoplasirani Kazan ima sedam, a Budvanska Rivijera šest, s tim da Rusi i Crnogorci večeras igraju međusobno u sklopu četvrtog kola, čime bi mogao biti odlučen i drugi putnik u Euroligu.

Euroliga, 2. krug kvalifikacija, 4. kolo, skupina Duisburg:
Jug CO - Olympic Nica 17:3
Posillipo - Duisburg
Kazan - Budvanska Rivijera

Eger - Šibenik 8:9 (1:2, 2:0, 3:3, 2:4)

Euroliga, 2. krug kvalifikacija, 4. kolo, skupina Eger

Eger: Szecsi, Hegedus 1, Zs. Varga 4, Decker, Barany, Nyeki, Kiss Cs., Harai, Binder 2, Feltham, Bundschuh, Erdelyi, Valics, trener: Gerendas Gyorgy

Šibenik NCP: Moses, Šutalo 1, Maškarić, B. Letica, Brlečić 1, Škorić, Španja, Brkić 4, Šutić, S. Letica 2, Vuleta 1, Samodol, Jukić, trener: Ivica Tucak

Igrač više: Eger 1/6, Šibenik 4/10
Peterci: Eger 2/2, Šibenik 1/1

Šibenik. Euroliga. Ta dva pojma više se ne gledaju preko nišana, već zagrljeni, ruku pod ruku, ulaze u novi dan. Nakon što su u prva tri kola napravili veliki uspjeh pobijedivši sva tri protivnika (Košice, Spandau, Barcelona), Šibenčani su večeras napravili gotovo nevjerojatnu stvar svladavši mađarski Eger, ujedno i domaćina turnira, čime su kolo prije kraja osigurali završnicu Eurolige. A nije bilo lako.

Domaćini su poveli golom danas sjajnog Zsolta Varge iz peterca, no Šibenčani odmah uzvraćaju preko također fantastičnog Brkića i Vulete. U nastavku ipak slijedi lagana premoć domaćina do poluvremena i nova prednost Egera 3:2. Početkom treće četvrtine Mađari po prvi put odlaze na dva razlike preko Bindera, Šutalo smanjuje na 4:3, ali novih plus dva donosi Hegedus. U igri gol za gol, u posljednju četvrtinu ulazi se sa 6:5 za Eger.

I tamo drama. Mađari su imali 8:6, praktički sva tri boda u rukama, ali Šibenčani su pokazali koliko im znači Euroliga, i sa tri uzastopna pogotka u samoj završnici preokrenuli rezultat u svoju korist i tako osigurali prvo mjesto u skupini. Rumunjska Oradea večeras je kiksala protiv slabašnih Košica i tako upropastila svoje šanse za drugo mjesto budući da sada imaju pet bodova, a drugoplasirani Mađari sedam, kolo prije kraja. Šibenik je uvjerljivo prvi sa 12 bodova.

Euroliga, 2. krug kvalifikacija, 4. kolo, skupina Eger::
Eger - Šibenik 8:9
Košice - Oradea 10:9
Barcelona - Spandau

Primorje EB – Porto 25:1 (6:0, 6:1, 6:0, 7:0)

Primorje EB: Križanec, Car 1, Krapić 3, Krizman 1, Frajman 1, Tiškivski 4, Brala 3, Vrlić 1, Barać 4, Beltrame 2, Bratić 5, Jurišić, trener: Roje

Porto: Seudas, Braga, Fauseca, Sousa, Piuheira, Azevado, Gomes, Monteiro, Pereira, Azevedo 1, Castro, Rebelo, Freitas, trener: Borges

Riječko Primorje očekivano je došlo i do druge pobjede u prvom krugu kvalifikacija za Kup LEN. Nakon uvjerljivog nastupa protiv Neukollna, danas je stradao i Porto koji ni u jednom elementu nije mogao parirati Rojinoj momčadi. Portugalci su deklasirani sa 25:1, što je ipak pomak za Porto, pošto protiv Galatsaraya nisu uspjeli postići pogodak.

Ovom pobjedom Riječani su osigurali jedno od prva dva mjesta u skupini, a sutra će u srazu s domaćinom turnira Galatasarayem odlučiti o pobjedniku grupe. Danas su naprecizniji bili Bratić sa pet te Tiškivski i Barač sa po četiri pogotka. U drugom susretu u grupi Galatasaray je deklasirao berlinski Neukolln sa 18:4.