SP Rim: Mađari i Nijemci sigurni

Matej Milanović • ponedjeljak, 20.07.2009.

Svjetsko prvenstvo u vaterpolu otvorile su utakmice u skupini A. Njemačka i Mađarska lagano su nadigrali svoje protivnike i spremaju se za borbu za prvo mjesto...

NJEMAČKA - JUŽNA AFRIKA 14:4 (4:1, 4:0, 3:2, 3:1)

Njemačka je imala lagani start u prvenstvo i pripremu za susret protiv Mađara u kojem vjerojatno nemaju puno šansi, no u kojem će se boriti za prvo mjesto u skupini. Moritz Oeler postigao je prvi pogodak na prvenstvu, nakon 40 sekundi igre. Izjednačili su Južnoafrikanci, no do kraja prve četvrtine Nijemci su pogodili još triput, od čega Oeler dvaput, za 4:1.

Vezane vijesti

Dominacija Njemačke nastavila se i u drugoj četvrtini u kojoj su zabili dva pogotka iz igre i dva iz kontre za visokih 8:1 na poluvremenu. Južna Afrika zabila je gol početkom treće četvrtine čime su prekinuli svojih 13 i pol sušnih minuta. Zahvaljujući jednom petercu došli su Afrikanci u tijeku četvrtine do još jednog pogotka, no Njemačka je svejedno povećala prednost na +8.

U zadnjoj dionici krenuli su opet pogotkom igrači Južne Afrike, no potom su stigla tri nova gola Njemačke za konačnih 14:4. Najbolji strijelac je kod Nijemaca bio Oeler sa pet zgoditaka, dok su kod Južne Afrike sve golove postigli različiti igrači. Vrijedi ukazati na očajnu realizaciju igrača više. Južna Afrika je pogodila samo jedanput iz osam pokušaja, a Njemačka dvaput iz deset.

MAĐARSKA - KANADA 15:6 (4:1, 4:1, 5:3, 2:1)

Očekivala se možda i malo uvjerljivija pobjeda Mađarske, no i završnih +9 sasvim je dovoljno za uvod u prvenstvo na kojem će prvu pravu utakmicu Mađari vjerojatno odigrati tek u četvrtfinalu. Mađarska je odmah pobjegla na 3:0, no Kanađani su se držali i nakon dvije minute druge četvrtine gubili su 4:2.

Mađarska je u tim trenucima odigrala malo angažiranije i s četiri uzastopna pogotka mirno otišla na veliki odmor. Treću dionicu otvorili su Kanađani, a Mađari su uzvratili s nova četiri gola. Do kraja četvrtine Kanada je ipak malo smanjila razliku na 13:5. U posljednjoj četvrtini otišla je Mađarska na +10, a to što u zadnjih deset minuta nisu zabili ni gola iskoristila je Kanada za svoj šesti zgoditak, koji je stigao s peterca, i smanjenje na konačnih 15:6.

Kanadu je predvodio Kevin Graham sa četiri gola, a Mađarsku Peter Biros s tri. U ovom je susretu bilo manje isključenja nego u prvom. Kanada je realizirala igrača više samo 1/6, a Mađari su zabili čak dvaput u tri prilike. Mađarska i Njemačka će u srijedu razigravati za prvo mjesto, a Južna Afrika i Kanada će se boriti za izbjegavanje zadnje pozicije i ulazak u osminu finala.