Merritt i Wariner spremaju vatromet

Maja Giljanović • utorak, 18.08.2009.

Olimpijski pobjednik LaShawn Merritt i svjetski prvak Jeremy Wariner pobijedili su u svojim utrkama u prvoj rundi kvalifikacija na 400 metara...

Olimpijski pobjednik u Pekingu LaShawn Merritt i bivši (2004.) olimpijski pobjednik te svjetski prvak (2005., 2007.) Jeremy Wariner bez prevelikog su utroška energije prošli u polufinale utrke na 400 metara. Merritt koji je broj jedan na ovogodišnjoj tablici najboljih rezultata - 44,50 ispred 44,66 Warinera - osvojio je četvrtu kvalifikacijsku skupinu (45,23), Wariner šestu (45,54) i ukupno su peti i 12. iza Ramona Millera s Bahama koji je istrčao svoj osobni rekord (45,00).

Pospani Usain Bolt je na 200 metara uz minimalan napor istrčao 20,70, osvojio petu kvalifikacijsku skupinu i ukupno zauzeo osmo mjesto. Bolji od olimpijskog pobjednika i svjetskog rekordera (19,30) među ostalima su olimpijsko srebro Shawn Crawford (20,60) na prvom i brončani iz Osake Wallace Spearmon (20,66) na petom mjestu, a nakon što je sinoć otkazao sada već bivši svjetski prvak Tyson Gay (vlasnik u 2009. najbrzih 19,58) jutros se na startu nisu pojavili ni Dwain Chambers ni Churandy Martina.

Potrošili se nisu ni favoriti u bacanju diska. Olimpijski pobjednik i svjetski prvak Gerd Kanter je kvalifikacijsku normu (64,50 m) bacio u prvom pokušaju (66,73 m), a srebrni u Osaki lokalni favorit Robert Harting (66,81 m) te bivši svjetski prvak i bivši olimpijski pobjednik Virgilius Alekna (65,04 m) su se ponijeli njegovim primjerom.

Kvalifikacije na 1500 metara je odnijela Gelete Burka (4:07,75) ispred olimpijske pobjednice Nancy Lagat (4:08,16) na sedmom i svjetske prvakinje Maryam Jamal (4:08,76) na 14. mjestu.

Večeras će se podijeliti još pet kompleta medalja u finalima na 400 metara s preponama, 3000 sa zaprekama i troskok (M) te bacanje koplja i 400 metara (Ž).