Olić/Gomez vs. Klasnić/Ailton

Antonija Pavlić • četvrtak, 21.01.2010.

Pred subotnji ogled 19. kola njemačke Bundeslige između Bayerna i Werdera provjerili smo koliko Ivica Olić i Mario Gomez imaju šanse u ovoj ili pak sljedećim godinama nadmašiti fenomenalnu sezonu Ailtona i Klasnića u Bremenu 2003./2004...

Ovosubotnje, 19. ovosezonsko izdanje njemačke Bundeslige trebalo bi nogometnim fanaticima donijeti veoma uzbudljiv, neizvjestan i zanimljiv ogled Bayerna i Werdera. Oba su kluba imala dosta problema na početku sezone, no formu su tokom prvenstva podignuli i približili se željenim pozicijama. Bayern se prije zimske stanke, nakon mnogobrojnih turbulencija, konačno vratio blizu vrha Bundeslige, a i Werder izgleda sve bolje i kreće se prema dijelu tablice koji sljedeće sezone osigurava europska natjecanja.

Münchenski Bayern neusporedivo je najtrofejniji njemački klub, no u ovome je duelu bremenski Werder ipak - stariji. Bavarci su profesionalni klub, naime, osnovali godine 1900, dok se u Bremenu u isto vrijeme nogomet igrao već gotovo punih 12 mjeseci.

Preporođeni NK Hollywood ove se sezone nalazi u lovu na svoju osmu duplu krunu (osvajanje prvenstva i Kupa u istoj sezoni), a zanimljivo je u toj sferi spomenuti podatak da su pored Bavaraca isti pothvat ostvarila još samo tri njemačka kluba! Schalke 04 1937, Köln 1978, te Werder 2004. godine.

Jedna od glavnih poluga u momčadi višestrukog njemačkog prvaka iz Münchena hrvatski je reprezentativni napadač Ivica Olić, koji u svojoj prvoj sezoni u dresu Bavaraca prezentira igre slične onima koje je nekoć u majici Werdera, u sezoni njegove najveće moći i duple krune 2003./2004, pružao Ivan Klasnić.

Na koncu spomenute sezone, poslije 34. utakmice, momci iz Bremena podignuli su pokal njemačkog prvaka sa šest bodova više od od Bayerna i s gol-razlikom 79:28, odnosno +41. Imali su najmanje poraza, a najviše pobjeda, te su s velikom uvjerljivošću promarširali i kroz DFB pokal.

U tadašnjoj momčadi Thomasa Schaafa najviše se istaknuo ubojiti napadački dvojac Ailton - Klasnić, o kojemu su svakoga tjedna brojne epitete pisali i o njima izvještavali svi svjetski mediji; brazilsko-hrvatska napadačka linija bremenskog kluba kombinirano je samo u Bundesligi postigla 41 zgoditak, a njihov ukupan zbroj u svim natjecanjima na kraju sezone iznosio je 55 pogodaka.

Brazilac je s 28 golova u 33 utakmice postao najboljim strijelcem prvenstva, a uz to je u 2605 odigranih minuta upisao osam asistencija. Killer je, pak, u 29 susreta u Bundesligi poentirao 13 puta, deset puta dodao za pogodak, a ukupno odigrao 2177 minuta.

Za usporedbu, Ivica Olić ove je sezone u 14 susreta za Bayern odradio 891 minutu, postigao šest pogodaka i upisao tri asistencije. U DFB pokalu nije nastupio, a u Ligi prvaka se u četiri utakmice dva puta upisao u strijelce, te jednom asistirao i ukupno u statistiku ubilježio 294 minute. Pola sezone ovogodišnje Bundeslige sada je već iza nas, a Ivica je učinkom praktički na polovici Klasnićeva puta.

Može li na koncu i nadmašiti njegov uspjeh i prometnuti se u najistaknutijeg Hrvata u jednoj bundesligaškoj sezoni? Olićev "Ailton" odaziva se na ime i prezime Mario Gomez. Ima 24 godine, Nijemac je i u 12 utakmica postigao je osam zgoditaka i četiri puta asistirao. Nije na vrhuncu forme kao što je bio Ailton, no sjajni napadač u Bayernu, baš kao i Olić igra svoju prvu sezonu i valja očekivati da će u narednim godinama, ukoliko duo ostane prvi izbor Louisa van Gaala biti sve bolji i uigraniji. Ne treba, stoga, previše vjerovati da Ailtonov i Klasnićev pothvat mmogu dosegnuti već ove sezone, no sigurno je kako su za to itekako sposobni.

U sezoni velikog rivaliteta ove dvije momčadi, 2003./2004. u međusobnim je susretima uspješniji bio Werder. Prvi ogled odigrali su na Weserstadionu 6. prosinca 2003. u 15. kolu, a utakmicu pred rasprodanim tribinama, gotovo 43.000 gledatelja, sudio je 34-godišnji Knut Kircher.

Derbi je završen miroljubivo - Ailton je u 58. minuti iz kaznenog udarca doveo Werder u vodstvo, no Claudio Pizzaro u 71. je minuti nakon dodavanja Sagnola postavio konačnih 1:1. U prvoj postavi Bayerna tada je obranom komandirao Robert Kovač, kojeg je u 71. minuti zamijenio Martín Demichelis, dok je u selekciji Werdera Klasnić odigrao svih 90 minuta.

Drugi susret odrađen je u 32. kolu na dan 8. svibnja 2004. Na Olimpijski stadion tada se natiskalo nevjerojatnih 63.000 gledatelja, a bila je to ključna, odlučujuća utakmica prvenstva. No, Bayern ipak nije uspio svladati nogometaše iz Bremena i tako produžiti nade u osvajanje titule prvaka. Ivan Klasnić briljirao je i otvorio seriju pogodaka u 19. minuti, da bi do konca poluvremena utakmicu praktički riješili Micoud u 26. minuti, te na asistenciju Borowskog u 35. minuti prvi golgeter prvenstva Ailton. Poraz je u 56. minuti uspio ublažiti tek sjajni nizozemski napadač Roy Makaay.

Ivan Klasnić izvanredno je igrao sve do 87. minute, kada je trener prigodu dao Nelsonu Valdezu, a Robert Kovač ovoga puta nije upisao minute. S osvojena tri boda dva kola prije kraja Werder je u grotlu stadiona jednog od najvećih suparnika proslavio naslov prvaka.

Bayern je ove sezone i u ovome trenutku u velikom naletu. Dobio je posljednjih šest susreta, a u devet redanih utakmica teren nije napustio poražen. Werder, s druge strane, igra promjenjivo, no tradicionalno je dobar protiv Bayerna - posljednja dva ogleda završila su neodlučeno, a 20. rujna 2008. usred Münchena su ih ponizili s 5:2. Posljednja Bayernova pobjeda datira iz kolovoza 2007. kada su u Bremenu slavili s visokih 4:0. Sve to govori u prilog činjenici da nas čeka zanimljiv susret, pun tenzija i rivaliteta, a za istinske ljubitelje nogometne igre mogao bi biti i prava poslastica s puno pogodaka.