FMP se probio među osam

Vedran Babić • utorak, 09.03.2010.

Drugi krug EuroChallengea je završio i sve je spremno za četvrtfinale. S obzirom da je u skupini I već sve bilo riješeno, sva pažnja bila je usmjerena prema skupina J, K i L. Uz naš Zagreb CO iz skupine J u četvrtfinale je prošao i FMP, dok su u skupinama K i L prolaz izborili Scavolini, Apoel, Roanne i Antwerp.

Skupina I

Već prije ovog kola sve je bilo jasno što se putnika u četvrtfinale tiče. Göttingen je imao prvu poziciju, Samara drugu, pa večerašnje utakmice nisu imale rezultatsku težinu. Unatoč tome, Göttingen je potvrdio kvalitetu stigavši do pete pobjede nad EiffelTowersom (86:67), a sve je praktički bilo riješeno na poluvremenu (21:42). U gostima je slavila i Samara, koja je do četvrte pobjede stigla na Cipru protiv Proteasa (84:68).

Skupina J

Tijesnom, ali slatkom pobjedom protiv Artlanda košarkaši Zagreba CO su drugi krug završili na prvome mjestu, dok je drugo zauzeo njegov kolega iz NLB lige, FMP. On je u dvoboju protiv već otpisanog Liegea kojeg vodi zadarski stručnjak Dario Gjergja bio uvjerljiv i s 81:55 izborio četvrtfinale. Miroslav Raduljica i Nemanja Protić bili su najefikasniji igrači u sastavu pobjednika sa po 17 koševa, s tim da je Raduljica i devet skokova te četiri asistencije, dok je hrvatski dvojac u Liegeu, Andrija Stipanović i Ivan Papac, postigao osam, odnosno šest koševa.

Parovi i raspored četvrtfinala

23. ožujka
Göttingen - FMP
Zagreb CO - Samara
Scavolini - Antwerp
Roanne - Apoel

*uzvrati su na rasporedu dva dana kasnije, igra se na dvije pobjede, a eventualne majstorice igraju se 31. ožujka na parketima bolje pozicioniranih momčadi iz drugog kruga (Göttingen, Zagreb, Scavolini i Roanne)

Poredak:
1. Zagreb CO 4-2*
2. FMP 4-2*
3. Artland 3-3
4. Liege 1-5

Skupina K

Apoel i Budućnost ušli su u međusobni okršaj znajući da oboje imaju šansu za četvrtfinale. Doduše, razlika je bila u tome što su Ciprani s pobjedom bili sigurni, dok bi Crnogorci u slučaju pobjede ipak ovisili o rezultatu druge utakmice između Chalona i Scavolinija. U tvrdoj i neizvjesnoj utakmici presudila je trominutna kriza Budućnosti u samoj završnici utakmice.

Naime, nešto više od četiri minute do kraja susreta četvrta momčad NLB lige vodila je 70:67, ali u naredne tri minute nije postigla ni koš i to je bilo dovoljno za seriju domaćih 8:0 kojom su definitivno osigurali pobjedu, a time i prolaz s konačnih 81:76. S obzirom da se utakmica u Nikoziji igrala prva, košarkaši Elan Chalona su znali da ih niti pobjeda protiv Scavolinija ne vodi među osam.

Ipak, Francuzi su odigrali hrabro i pošteno i rezultatom 94:88 upisali treću pobjedu. Jedan od najupečatljivijih igrača cijele večeri bio je 19-godišnji šuter u dresu Chalona, Nicolas Lang, koji je ubacio 27 koševa uz samo dva promašaja iz igre.

Skupina L

I u ovoj skupini veliku ulogu u konačnom raspletu odigrala je prva utakmica između Banvita i Eniseja. Do pobjede su se domogli Turci 94:85 i to je značilo da su i Roanne i Antwerp prošli među osam. Ipak, njihova međusobna utakmica u Francuskoj imala je određeni značaj s obzirom da početna pozicija donosi prednost domaćeg terena u slučaju četvrtfinalne majstorice.

Iako su u posljednjoj četvrtini imali i 11 koševa viška i veliku mogućnost da lagano dođu do pobjede, košarkaši Roannea to su ostvarili tek tri sekunde prije kraja kada je Mouloukou Diabate postigao svoje prve koševe na utakmici s crte slobodnih bacanja.