Europska liga, Kvalifikacije, 1. pretkolo, 08.07.2010, 17:30 h, Stadion Ta'Qali, Centenary, gledatelja: 1000
Suci: Alan Black, Gareth Eakin, Richard Storey, Arnold Hunter (svi Sjeverna Irska)

Vedran Babić • četvrtak, 08.07.2010.

Hrvatska ima i drugog predstavnika u drugom pretkolu Europske lige. Cibaliji će se pridružiti Šibenik koji je u uzvratu na Malti s 3:0 bio bolji od Slieme i upisao svoju prvu pobjedu u europskim natjecanjima. Utakmica je bila slična onoj prvoj - naš predstavnik je napadao i stvarao šanse i u drugom poluvremenu realizirao tri koje su mu donijele veliko slavlje i okršaj s bivšim sudionikom Lige prvaka.

2 Andre Portulez
79'

18 Amadeo Mercieca
90'

Branko Karačić

Šibenik se pridružio listi hrvatskih klubova koji su ubilježili pobjede na europskoj sceni. U uzvratnoj utakmici prvog pretkola Europske lige Šibenčani su s 3:0 porazili Sliemu koja nije pokazala ama baš ništa i prolaz našeg predstavnika je i više nego zaslužen, pogotovo ako se uzme u obzir da su i u Dugopolju igrači Branka Karačića bili dominantniji.

Odmah u otvaranju utakmice odlične prilike propustili su Antonio Jakoliš i Stipe Bačelić-Grgić. Pritisak Šibenčana se nastavio i u 13. minuti Ivan Fuštar je malo izvan šesnaesterca uzdrmao vratnicu, a na odbijenu loptu natrčao je Jakoliš i zapucao, ali je vratar Slieme Viktor Szentpeteri sjajno reagirao i sačuvao praznu mrežu.

Četiri minute kasnije Mađar na vratima domaćina obranio je i dalekometni udarac Bačelića-Grgića, a još jedno neefikasno poluvrijeme momčadi sa Šubićevca zaključio je Mehmed Alispahić u 35. minuti - Szentpeteri je ponovo bio na pravom mjestu.

Po teškom i sparnom vremenu na stadionu Ta'Qali nije bilo jednostavno zadržati koncentraciju, no igrači Šibenika u tome su uspjeli i u 64. minuti napokon poveli. Korner je izveo Alispahić, a u skoku je najviši bio Ivan Medvid koji je zatresao mrežu Szentpeterija.

U 73. pobjeda je potvrđena. Alispahić je odlično pronašao mladog Jakoliša koji je pobjegao obrani Slieme i pogodio neobranjivo za 2:0 i definitivno razrješenje pitanja pobjednika.

Nekoliko minuta kasnije Azzopardi je zaradio isključenje, a u 89. minuti Ante Bulat je sa svoje polovice terena (!) postavio konačnih 3:0.

Šibenik je, dakle, ipak opravdao ulogu favorita i preskočio prvu prepreku na svom premijernom europskom putovanju. U drugom pretkolu čeka ga još veći ispit - ciparski Anorthosis koji je prije dvije sezone igrao Ligu prvaka. On je i u uzvratu bio bolji od armenskog Banantsa (1:0) pa je dalje prošao s ukupnih 4:0.

Prva utakmica na rasporedu je već 15. srpnja u Dugopolju, a uzvrat je sedam dana kasnije.