Srbija izborila finale s Hrvatskom

Matej Milanović • subota, 31.07.2010.

U rumunjskoj Oradei Srbija je pobijedila Španjolsku s 12:10 u polufinalu Svjetskog kupa u vaterpolu. Srbi su utakmicu prelomili trećom četvrtinom, a do pobjede ih je vodio Prlainović sa četiri gola. U finalu će igrati protiv Hrvatske...

SRBIJA - ŠPANJOLSKA 12:10 (4:4, 3:3, 4:3, 1:0)

Svjetski kup, Oradea, bazen Ioan Alexandrescu

Polufinale

Vezane vijesti

Suci: Koganov (Azerbejdžan), Cabral (Brazil)

Srbija: Soro, Avramović, Gocić, V. Udovičić 2, Vapenski, D. Pijetlović 1, Nikić 2, Aleksić, Miličić, Filipović 2, Prlainović 4, Mitrović, G. Pijetlović 1, Trener: D. Udovičić

Španjolska: I. Aguilar, M. Garcia, Martin 1, Sziranyi, Molina 1, Minguell 1, Gallego, Espanol 2, Valles 2, Perrone, Mallarach, J. Garcia 3, Lopez, Trener: R. Aguillar

Španjolska je protiv Srbije lovila prvo finale vaterpolskog Svjetskog kupa, dok Srbi brane naslov. U prvoj četvrtini Španjolci su triput poveli, na što je Srbija uvijek odgovarala i dvije minute prije kraja četvrtine po prvi put prešla u vodstvo, golom Andrije Prlainovića. No, u posljednjoj sekundi dionice Javier Garcia je poravnao na 4:4.

Druga je četvrtina otvorena s dva gola Srbije za 6:4, ali su do isteka 12. minute Španjolci odgovorili vlastitom serijom od dva pogotka. Slobodan Nikić je zatim iskoristio igrača više i Srbiji dao novo vodstvo, ali je u idućem napadu igrača više s druge strane realizirao Guillermo Molina za 7:7 na velikom odmoru.

Početak treće dionice bio je traumatičan za Španjolsku, budući da je Andrija Prlainović zabio dvaput u razmaku od 40 sekundi za dvostruko vodstvo Srbije. Javier Garcia je uspio smanjiti, ali je do 22. minute srpska reprezentacija zabila još dva gola i pobjeda na 11:8. D Španjolci ipak zadrže nekakve nade u prolaz u finale pobrinuli su se Albert Espanol i Javier Valles u završnici četvrtine golovima za smanjenje na 11:10.

Međutim, Srbi su izdržali u posljednjih osam minuta i golom Filipa Filipovića četiri minute prije isteka vremena potvrdili su pobjedu od 12:10. Pobjednike je predvodio Prlainović sa četiri pogotka, a kod Španjolaca ih je Javier Garcia upisao tri. Srbija će u finalu igrati protiv Hrvatske, od koje je izgubila u fazi po skupinama. Španjolcima pak ostaje borba za broncu protiv SAD-a. Španjolci su treće mjesto na Svjetskom kupu osvojili već u četiri navrata.

AUSTRALIJA - KINA 10:6 (4:1, 2:2, 1:2, 3:1)

Za plasman od 5. do 8. mjesta

Suci: Goldenberg (SAD), Hafezi (Iran)

Australija: Stanton, Campbell 2, Baird, O'Halloran, Maitland 1, Martin, Younger 2, McGregor 2, Swift, Howden 1, Cotterill 1, Miller 1, Dennerley, Trener: Fox

Kina: Ge, Tan 1, Liang 1, Yu, Guo, Pan 2, Y. Wang, Xie 1, Li, B. Wang, Han 1, Jiang, Chen, Trener: Cai

Australija je finale za peto mjesto osigurala već u prvih osam minuta. Kinezi su krenuli dobro i držali su 1:1 nakon minutu i pol igre, no do kraja četvrtine Australija je zaredala tri zgoditka i pobjegla na 4:1. Druga je dionica završila neodlučeno, a nakon treće su Kinezi uspjeli doći na dva gola minusa, 7:5. Ipak, Australija je upisala tri uzastopna pogotka u posljednjoj četvrtini i na kraju slavila sa 10:6.

RUMUNJSKA - IRAN 24:6 (4:1, 8:3, 9:1, 3:1)

Suci: Štampalija (Hrvatska), Čirić (Srbija)

Rumunjska: Stoenescu, Radu 2, Negrean 6, Diaconu 4, Iosep 2, Busila, Chioveanu 3, Matel 1, Goanta 2, Georgescu 1, Cretu 2, Kadar 1, Dragusin, Trener: Kovacs

Iran: Shahidipou, Mardani 2, Minmahdi 2, Kouhi, Hagh, Karamizarandi, Piroozkhah, Jafary 2, Jalili, Soltani, Hormouzi, Khani, Abdihanjany, Trener: Pivovarov

Domaćini su, nakon poraza od SAD-a u četvrtfinalu, bez većih problema odradili posao s Iranom. Do poluvremena je domaći sastav već imao osam golova prednosti, a vodstvo je poduplano u trećoj četvrtini s visokih 9:1. U posljednoj četvrtini Irancima je uspjelo primiti tek tri gola, a utakmicu će pamtiti i po tome što su u drugoj dionici zabili tri zgoditka. Na kraju je dvoboj završio 24:6 za Rumunjsku, a sa šest je golova najbolji strijelac bio Tiberiu Negrean.