15 ozbiljnih minuta Amerikancima dovoljno

Bernard Jurišić • subota, 28.08.2010.

Nakon 16 godina posta, hrvatska košarkaška reprezentacija vratila se na scenu Svjetskog prvenstva. U prvoj utakmici protiv Amerikanaca, jednog od prvih favorita za zlato, naši košarkaši samo su prvih deset minuta pružali značajan otpor...

Hrvatska košarkaška reprezentacija vratila se na svjetsku košarkašku scenu. To je najvažnija vijest prvog dana Svjetskog prvenstva u Turskoj, a u tu našu malu proslavu prigodno se uklopila i "revijalna" utakmica protiv SAD-a. Možda njihove treće najjače momčadi, ali svejedno predobre da bismo im ozbiljnije priprijetili.

Dobru košarku naši su igrali samo u prvih desetak minuta, kad su se i više nego dobro nosili s favoritima. Amerikanci su otvorili utakmicu sa 7:0, mi smo se priključili do 9:7 i vrlo dobro držali sve do prvog odmora. Igrali smo strpljive i duge napade, usjeli donekle usporiti Amerikance i u 7. minuti zaostajali samo jedan poen - 17:18.

Nakon tri neuspješan pokušaja u 9. minuti je Banić napokon spremio jedan "otpadak" u američki koš za naše prvo i jedino vodstvo na utakmici - 19:18. Od negdje se začulo "Spusti se Franjo..."

Druga četvrtina ipak nas je brzo vratila u realnost. Kevin Durant je pokrenuo američke motore i dok smo trepnuli okom na semaforu je umjesto 20:22 svijetlilo 22:36. Ukića je Derrick Rose vrlo dobro čuvao, primjećivalo se da Roko još nije na maksimumu svojih mogućnosti.

Do kraja poluvremena rasla je američka prednost, naša se igra potpuno raspala na obje strane parketa. Šut nas nikako nije služio (trica 1/13 u prvom dijelu, slobodna bacanja 1/6), Amerikanci su ubrzali svoje napade i otišli s uvjerljivih 26:48 na poluvrijeme. Mi smo za drugih 10 minuta ubacili samo šest poena.

Ozbiljno su Amerikanci otvorili i treću četvrtinu, prednost je rasla iz minute u minutu, a u 27. minuti je dosegnula zenit - 34:68. Tek na kraju treće četvrtine opustila se ruka Bogdanovića i Popovića, koji su konačno pogodili poneku tricu.

Njih dvojica nastavila su pogađati i u četvrtoj četvrtini, pa smo uspjeli ne samo zaustaviti bujanje američke prednosti, nego je pomalo i smanjiti. U 34. minuti spustili smo se na 62:85, no brzi Russell Westbrook s nekoliko atraktivnih poteza opet je zadržao američku prednost oko +30.

Na kraju smo potpisali poraz od 28 razlike, što je najniži poraz hrvatske košarkaške reprezentacije protiv SAD-a ikad. Prvi su mačići bili u vodi još i prije prvog podbacivanja večeras, za nas Svjetsko prvenstvo počinje u nedjelju utakmicu s Iranom.