Drugi poraz Hrvatske

Bernard Jurišić • ponedjeljak, 30.08.2010.

Nakon poraza od SAD-a i pobjede protiv Irana, hrvatska košarkaška reprezentacija ubilježila je drugi poraz na Svjetskom prvenstvu u Turskoj. Bolja od momčadi Joke Vrankovića danas je bila Slovenija...

Nakon dvije utakmice s prilično izvjesnim ishodom, hrvatska košarkaška reprezentacija prvi veliki okršaj na Svjetskom prvenstvu imala je danas protiv Slovenije. Neugodnog protivnika koji je u Tursko došao sa sličnim ambicijama kao i mi.

Susret je počeo očekivano čvrsto, s puno borbe pod obručima. Hrvatska je od vodstva 3:2 prednost držala u svojim rukama sve do sredine treće četvrtine, kad su Slovenci imali prvo vodstvo nakon početnih 2:0.

Dvije trice od table

Jedan od rijetkih dobrih dijelova hrvatske reprezentacije protiv Slovenije bio je šut za tri poena, koji je dobro služio naše reprezentativce. Štoviše, čak dvije trice danas smo postigli od table. Ukić u prvom i Tomas u drugom poluvremenu pogodili su "slučajnu tricu", ali nije nam ni to pomoglo da pobijedimo Slovence.

Drugu četvrtinu otvorili smo s vodstvom 21:16, a Slokar je bio jedini Slovenac koji nam je stvarao napadačke probleme. Ukićevim "koš-faulom" podigli smo prednost na 26:19, a s dvije dobre Banićeve reakcije otišli na najviših 32:24 u 15. minuti.

No, problemi su se već tada mogli predvidjeti, jer je našim centrima svirano jako puno napadačkih prekršaja, a Slovenci su imali puno drugih, pa i trećih napada. Andrić je već u drugoj četvrtini zaradio četiri osobne, Tomić tri.

U završnici prvog poluvremena Slovenci su prepolovili našu prednost, no Žorić s dva "otpatka" i Tomas tricom sa sirenom zadržali su prednost od pet poena na našoj strani prije odmora.

Ulazak u treću četvrtinu može ići u rubriku "već viđeno", što se naše reprezentacije tiče. Slovenci su otvorili s 5:0, izjednačili na 44:44, uskoro poveli 47:48 i najavili psihološki i rezultatski preokret. Nachbar je napunio naša tri visoka centra s po četiri prekršaja, a kola su nezaustavljivo krenula nizbrdo. Krenula je slovenska tricaška kanonada, s četiri u nizu otišli su na 55:64 minutu prije kraja treće četvrtine.

Dvije trice Popovića, po jedna Ukića i Tomasa na otvaranju treće četvrtine opet su nam vratile "krv u glavu". Brzo se istopila slovenska prednost, a Hrvatska je povela 71:69 u 34. minuti. No, kako je brzo došlo, tako je brzo i otišlo. Slovenci nisu "pukli", štoviše - napravili su seriju od 11:0 u naredne dvije minute, prelomili utakmicu i otišli na 71:80 četiri minute prije kraja.

Kad je Ukić zabio koš-faul za 76:80 učinilo se da bismo možda mogli opet nešto "zakuhati", no nada je trajala kratko, samo do sljedećeg napada. Znali su Slovenci sačuvati svoju prednost do kraja i ubilježiti treću pobjedu u nizu protiv Hrvatske na velikim natjecanjima. Nakon Beograda 2005. i Katowica 2009., ubilježit ćemo u listu poraza i Istanbul 2010.