David nemoćan protiv Golijata

Maja Giljanović • ponedjeljak, 30.08.2010.

Hrvatska je reprezentacija upisala prve bodove na Europskom prvenstvu u Zagrebu. Turska je nakon prve četvrtine gubila s respektabilnih 2:3, na poluvremenu je prednost igrača Ratka Rudića narasla na četiri gola, a na koncu su protivnika potukli s više od tucet golova razlike.

HRVATSKA - TURSKA 16:3 (3:2, 4:1, 6:0, 3:0)

Zagreb, EP, 2. kolo Skupine A
Suci: Ćirić (Srbija) i Bender (Njemačka)

HRVATSKA: Pavić, Buljubašić 1, Burić, Bošković 1, Dobud 4, Joković 2, Muslim 3, Karač, Bušlje, Sukno 2, Barać 1, Hinić 1, Obradović 1. Izbornik: Ratko Rudić

TURSKA: Sezer, Gozusulu, Balta, Okman 1, Gunkut, Coskun, Hakyemez, Cagatay 1, Hantal 1, Sonmez, Beskardesler, Guven, Guveli. Izbornik: Sinan Turunc

Igrač više: Hrvatska 4/8, Turska 2/6

Peterci: Hrvatska 2/2, Turska -

Turska je svoje napravila na kvalifikacijskom turniru u Istanbulu izbacivanjem jedne Slovačke nakon čega je prvi put poslije 14. mjesta na Europskom prvenstvu 1991. zaigrala na EP-u. Turski savez je za pripreme za Zagreb odvojio 500.000 $, ali ulaganja "šakom i kapom" još nisu dala ploda.

Nakon što su u prvom kolu od Rumunjske izgubili šest razlike (6:12) večeras su se malo čemu mogli nadati protiv jednog od najvećih favorita za naslov, ali u prvoj četvrtini još su i odolijevali brončanoj reprezentaciji s prošlogodišnjeg Svjetskog prvenstva u Rimu.

Često je najteže igrati utakmice protiv nedoraslog protivnika gdje su bodovi unaprijed ukalkulirani, a da je tako pokazala je i igra Rudićevih izabranika u prvih osam minuta.

Sukno iz peterca i Dobud su zabili za 2:0 na otvaranju i izgledalo je da će Turci pasti bez ispaljenog metka, ali Okman je smanjio s igračem više, a nakon što je Hinić s vanjske pozicije u malu mrežicu vratio na dva razlike, četvrtinu je zaključio Cagatay ponovno s igračem više za neimpresivnih 3:2 Hrvatske.

U drugoj četvrtini angažman je podignut na viši nivo, obrana je postala jača, napad čvršći i igra uopće tečnija. Burić, Sukno i Dobud su serijom od 3:0 vodstvo podigli na 6:2, a poluvrijeme je nakon najljepšeg gola na utakmici, Hantala šraubom pored nemoćnog Pavića i gola Buljubašića završilo 7:3.

U trećoj četvrtini Turci su potopljeni, svaki segment u našoj igri funkcionirao je kao švicarski sat, a na semafor su se upisali redom Dobud, Barać, Bošković, Muslim dvaput i Obradović (13:3).

U posljednjoj četvrtini intenzitet je pao, na prvi gol smo čekali dulje od pet minuta, a postigao ga je Joković. 30-ak sekundi poslije Joković je zabio još jednom, a u finišu se svojim trećim golom ponovno među strijelce upisao Muslim.

Sutra u bazen uskaču vaterpolistice - igračice Milorada Damjanića u prvom kolu igraju protiv braniteljica naslova Ruskinja - a vaterpolisti u srijedu u 18 sati igraju protiv Rumunjske.