Turci slomili velike rivale

Ivor Krapac • utorak, 31.08.2010.

Turski reprezentativci proslavili su i treću pobjedu na Svjetskom prvenstvu na domaćem parketu. U Ankari je u trećem kolu skupine C pala Grčka, a odlučujućim su se pokazali cijela treća i početak posljednje četvrtine...

Grčka - Turska 65:76 (15:22, 39:41, 51:65)

Grčka: Vougioukas, Bourousis 15, Zisis 3, Spanoulis 5, Calathes 6, Fotsis 7, Printezis, Perperoglou 4, Tsartsaris 2, Diamantidis 8, Kaimakoglou 6, Schortsanitis 9.

Turska: Akyol, Guler 0, Ermis, Onan 6, Ilyasova 26, Erden 10, Tunceri 7, Savas 2, Gonlum 0, Arslan 5, Asik 12, Turkoglu 8.

Bogdan Tanjević i njegovi izabranici jure prema prvom mjestu skupine C. Nakon prekjučerašnjeg slavlja protiv Rusa, u novom nastupu pred svojim navijačima ubilježili su 76:65 protiv Grka i time obavili golem dio posla u prvom dijelu natjecanja - do kraja ih još čekaju Portorikanci i Kinezi.

U prvoj četvrtini Turke je vukao Ersan Ilyasova, koji je s 12 poena bio najzaslužniji za vodstvo od 22:15 nakon prvih deset minuta. U nastavku su se Grci potpuno vratili, na poluvrijeme se otišlo sa samo 41:39 za Tanjevićevu momčad, da bi treća četvrtina donijela prijelomnicu nakon koje povratka više neće biti.

Grci nisu nalazili odgovor na zonu domaćina, dok su na drugom kraju terena sijevnule trice Onana, Turkoglua i dvije Ilyasovine, za povećanje na 65:51 uoči posljednjih deset minuta.

Kada je rano u posljednjoj četvrtini prednost narasla na 72:54, bilo je jasno da su Turci pred vratima pobjede. No, Grci se tada još nisu predavali, u nastavku su priprijetili smanjenjem na samo 73:65, da bi ih potopila važna Turkogluova trica iz drugog napada za povećanje na 76:65 tri i pol minute do kraja, što su bili posljednji poeni na utakmici.

Ilyasova je bio prvi adut pobjednika, ubilježio je 26 poena i pet skokova, dok se Omer Asik pridružio s 12 poena i šest skokova. Grci su imali samo jednog dvoznamekastog strijelca, Ioannisa Bourousisa, koji je upisao 15 poena i sedam skokova.