Druga pobjeda Njemačke

Vedran Babić • srijeda, 01.09.2010.

Odigrana je i druga utakmica trećeg kola skupine B Europskog prvenstva u vaterpolu. Nakon što je Srbija sa 16:10 porazila Rusiju, Njemačka je s tijesnih 8:7 nadvisila Makedoniju, a najzaslužniji za takav rasplet je njemački vratar Alexander Tchigir.

MAKEDONIJA - NJEMAČKA 7:8 (1:3, 1:3, 4:2, 1:0)

Zagreb, 3. kolo skupine B Europskog prvenstva
Plivalište na Savi
Suci: Tulga (Turska), Franulović (Hrvatska)

Makedonija: Perčinić (6 obrana), Računica (1), Vuksanović (1), Delaš (3), Bosančić, Krečković, Ivović, Brkić (1), Dimovski, Latković, Petrović, Benić (1), Janeski. Trener: Stevan Nonković

Njemačka: Tchigir (12 obrana), Naroska, Schrödter, Real (1), M. Stamm (1), Politze (2), Bukowski, Schüler, Kreuzmann (2), Oeler (2), Schlotterbeck, Rössing, Kong. Trener: Hagen Stamm

Igrač više: Makedonija 2/3, Njemačka 4/6
Peterci: Makedonija 0/1, Njemačka -

Dvoboj dviju reprezentacija koje su imale omjer 1-1 otišao je na stranu Njemačke, koja je s 8:7 bila bolja od Makedonije iako je mogla slaviti i s većom razlikom. Naime, Nijemci su imali plus četiri poslije dvije četvrtine, ali su opuštanjem ipak dozvolili suparniku povratak u utakmicu.

Kapetan Makedonije Nenad Petrović: Ostavili smo dobar dojam, ali nedostajalo nam je koncentracije. Bilo je teško igrati bez ozlijeđenog Blagoja Ivovića, koji je naš najbolji igrač, a uz to je i Krečković vrlo brzo prikupio tri isključenja. U iduće dvije utakmice protiv Srbije i Mađarske nismo favoriti i idemo igrati bez pritiska.

Prvi pogodak pao je tek u petoj minuti i to za Njemačku, koja je poslije prvih osam minuta vodila 3:1. Stamm je u 15. minuti zabio za rekordnih 6:2 i činilo se kako će se Nijemci prošetati do druge pobjede u skupini nakon što su porazili Rusiju (7:6).

Ipak, u minutama koje su uslijedile Njemačku je zahvatila kriza, a Makedonci su pogocima Brkića i Računice smanjili na samo 7:6. U samoj završnici trećeg perioda Kreuzmann je zatresao mrežu Perčinića i vratio svoju reprezentaciju na plus dva.

Izbornik Njemačke Hagen Stamm: Pri vodstvu 6:2 nadao sam se da ćemo nastaviti tako igrati, no dogodila nam se ta završnica u kojoj smo zaista glupo igrali. Mogli smo dobiti s većom razlikom, a to bi moglo biti važno u borbi za četvrtfinale. Dugujemo ovu pobjedu našem vrataru.

U zadnjih osam minuta postignut je samo jedan pogodak, a moglo ih je biti i više i to u mreži Njemačke da nije bilo njenog vratara Alexandera Tchigira, koji je sakupio 12 obrana, od kojih je jedna stigla pri udarcu Računice iz peterca u drugoj minuti posljednje četvrtine. Da su već tada Makedonci smanjili na jedan razlike, tko zna kako bi se utakmica rasplela.

Ovako, do sedmog pogotka stigli su tek minutu i 57 sekundi prije kraja, a u preostalom periodu do završetka nije bilo puno uzbuđenja jer su obje momčadi nizale pogrešku za pogreškom.