Protiv Brazila šaptom pali

Bernard Jurišić • četvrtak, 02.09.2010.

Potiho smo se nadali da bi nakon pobjeda protiv Irana i Tunisa i poraza od SAD-a i Slovenije, hrvatska košarkaška reprezentacija baš protiv Brazila mogla "eksplodirati" i ponuditi nam optimističnu nadu u još poneku veliku pobjedu u Turskoj. No, završilo je tužno, protiv Brazilaca koji su se i odmarali i uvjerljivo nas porazili...

Utakmica protiv Brazila bila je prigoda da naši reprezentativci pokažu da su spremni za nešto više od očekivanog, a to su bile ubilježene pobjede protiv Irana i Tunisa. Nažalost, momci Joke Vrankovića praktično su šaptom pali iako Brazil nije briljirao. Osvojili smo četvrto mjesto u skupini i u osimini finala idemo na Srbe.

Brazilci su u utakmicu ušli serijom od 7:0, Hrvatska je odgovorila protuserijom od 8:0 i u petoj minuti prvi i jedini put na utakmici imala rezultatski suficit. Trajalo je tek poneku sekundu, jer je Brazil novom serijom od 9:0 otišao na 8:16 i više se nije osvrtao. Najbliže smo do kraja utakmice došli tek zadnjim napadom u prvoj četvrtini, kojeg je Banić realizirao za 19:22.

U drugoj četvrtini držali smo se još četiri minute, a onda je krenuo totalni raspad sustava. Lončar je kod 24:28 promašio zicer, nakon čega Brazil radi novu seriju od 8:0 i odlazi na 24:36. Prednost je do poluvremena narasla na 30:45, a više od visokog minusa smetala je činjenica da Brazilci nisu igrali ništa posebno. Štoviše - njihov izbornik "šarao" je sa sastavom i davao prigodu svim igračima, čak i onima koji su namnje igrali.

Naši su i na otvaranju drugog poluvremena djelovali blijedo, gotovo nezainteresirano, rekli bismo - nedopustivo nonšalantno. Točno je da današnja utakmica rezultatski nije puno toga nosila, jer nam je u principu potpuno svejedno igrali u osimini finala sa Srbijom ili Aegentinom, ali to nikako nije moglo biti opravdanje za pimplanje i loš izgled svake naše petorke koja se izrotirala na parketu.

U trećoj četvrtini Hrvatska je izgledala kao momčad rekreativaca, pa je novo serijom od 9:0 na otvaranju treće četvrtine Brazil otišao već i preko 20 (35:57 u 25.) Mi smo na prve poene u drugom poluvremenu čekali pet minuta, a na prvi ubačaj iz igre još minutu više. U tren oka rezultatski minus Hrvatske dosegao je sad već sramotnih 44:69.

U posljednjoj četvrtini Brazilci su bez problema održavali prednost od 20 poena, pritom odmarajući svoje glavne adute za okršaj osmine finala protiv Argentine. Nas u subotu čekaju Srbi, s kojima ćemo se teško nositi ako dramatično ne podignemo razinu košarkaške izvedbe.