Spahija i reprezentativci uspješni

Ante Zovko • srijeda, 20.10.2010.

Četiri večerašnje euroligaške utakmice bile su prilično uspješne za hrvatske košarkaše. Neven Spahija upisao je uvjerljivu pobjedu na klupi Fenerbahčea s dvojicom hrvatskih reprezentativaca u sastavu, a Efes Pilsen Velimira Perasovića u Ljubljani je poražen tek nakon produžetaka.

Fenerbahče Nevena Spahije krenuo je uvjerljivo među europskom košarkaškom elitom. U Istanbulu je litavski Lietuvos Rytas ostao na -17, 86:69, a solidne partije dali su Roko Ukić (11 koševa, tri skoka, sedam asistencija) i Marko Tomas (tri koša, šest skokova, četiri asistencije).

Turski predstavnik od početka je pokazao tko je gazda i sa završetkom svake četvrtine povećavao prednost. Lavrinovič je predvodio domaćina s 21 poenom, dok je Vidmar ubacio 17. U litavskim redovima najboljom se statistkom mogu pohvaliti Bjelica i Newley s po 15 koševa.

Ruski Himki, momčad Zorana Planinića i Krešimira Lončara, očekivano je uspješno startala u Euroligi na domaćem parketu. Poljski prvak Prokom pao je s 82:76. Rusi su vodili od početka, ali se nisu uspjeli "odlijepiti" na prednost veću od deset poena.

Nakon što su se na poluvremenu približili na tri koša razlike, Poljaci su opet zapali u minus u trećoj četvrtini ponajviše zahvaljujući Himkijevu Benjaminu Ezeu. Razlika se održavala sve do zadnje minute, kad je Prokom opet zaprijetio došavši na minus tri, ali nedovoljno za nešto više od časnog poraza.

Planinić je za 26 minuta postigao 12 koševa te upisao tri asistencije, dok je Lončar za 14 minuta, iako je ostao bez poena, dodao dvije asistencije i tri skoka. Himki je predvodio Keith Langford (17 koševa), dok je najefikasniji u poljskim redovima bio J.R. Giddens (20).

Najveću dramu večeri u Ljubljani su priredili Olimpija i Efes Pilsen Velimira Perasovića. 40 minuta dvije su momčadi izmjenjivale manja vodstva, a u zadnjoj minuti Efes je imao četiri poena prednosti. Jagodnik i Pinkney slobodnim su bacanjima izjednačili, da bi Igor Rakočević promašio šut za pobjedu.

Slovenci su bili sigurniji u produžetku. Uglavnom su vodili, a priliku za novo izjednačenje propustio je Wisniewski. Nakon toga Jagodnik je s dva slobodna bacanja postavio konačnih 95:90.

Najbolji Zmajčeki bili su Pinkney (23 koša), Jagodnik (21), a Damir Markota svojih je 25 minuta iskoristio za četiri koša, sedam skokova i pet asistencija. Perasovićeve izabranike očekivano je predvodio Rakočević (23 koša uz šut za tricu 1/6), a dvoznamenkasti su bili Tunceri (15), Thornton (14), Gonlum (12) i Nachbar (11), koji se najviše mučio sa šutom s vanjskih pozicija.

Rimski Virtus na startu nije imao većih problema protiv Brose Basketsa, o čemu najbolje svjedoči uvjerljiva domaća pobjeda 83:65.