Barcelona odradila Cibonu

Ivor Krapac • četvrtak, 21.10.2010.

Košarkaši Cibone skinuli su s dnevnog reda gostovanje kod europskih prvaka u prvom kolu euroligaške skupine C. Barcelona je napravila koliko joj je bilo potrebno i nije razbila Cibose, susret koji će se dosta brzo zaboraviti okončan je s +14 u korist branitelja naslova...

Strah od rezultatske katastrofe je, srećom, bio neopravdan. Cibona nije doživjela stravičan potop na gostovanju kod prvaka Europe, što je, realno, jedino što bi se moglo pamtiti iz ovosezonskog prvog nastupa hrvatskih prvaka u Euroligi - Barcelona je rutinski odradila posao i s 80:66 započela svoj put ka željenoj obrani naslova.

Prva četvrtina bila je najkompetitivnija. Cibona je krenula dobro. U obrani je to izgledalo vrlo pristojno, a nakon početka sa 6:2 i brzog povratka domaćina, rezultat je mogao biti bolji da kod 6:6 Marcus Johnson nije promašio čisto polaganje u kontri nakon što je ukrao loptu, dok je napad kasnije Bojanu Bogdanoviću u tranziciji suđeno dvojbeno probijanje iako se činilo da je Ricky Rubio zakasnio postaviti se u obrani.

Vezane vijesti

Nakon tog, za domaćine neuvjerljivog otvaranja utakmice, Barcelona je u drugoj polovici prve četvrtine ipak malo živnula i s četiri poena Erazema Lorbeka pod obručem otišla na prvi dvominutni predah sa 17:12. Nakon dobrog kraja prve, europski prvaci nastavili su još nijansu bolje u drugoj dionici. U obrani je bilo još više angažmana, a na taj pritisak Cibosi nisu imali osmišljen odgovor u napadu.

Rok Stipčević neće po lijepom pamtiti svoj debitantski euroligaški nastup, pogotovo ne početak druge četvrtine, Bogdanović je pokušavao, ali protiv Barcelone ne možeš i ne smiješ ići jedan na pet, spuštanja lopti na centre gotovo i nije bilo, a kada je Zdravko Radulović neraspoloženog Stipčevića zamijenio Karlom Vragovićem, ni mlađi Cibonin organizator igre nije se snašao. Nije lako ukoliko te Ricky Rubio pritisne, to je ozbiljan problem i puno iskusnijima od Vragovića.

Epilog svega - Cibosi su gubili previše lopti, o napadačkoj igri dosta će reći i podatak da u prvom poluvremenu nisu imali asistenciju, a Barcelona je ipak prejaka da se to ne bi osjetilo na semaforu. Rubio, Jaka Lakovič, Juan Carlos Navarro i Roger Grimau su svojim poenima vukli domaćine do 35:20 nakon prvih 20 minuta.

Prvi dio treće četvrtine donio je definitivno rješenje utakmice. Navarro je ubacio svoje prve dvije trice u ovom susretu u povećanju na +25, 49:24 na ulasku u 25. minutu, što se više nije dalo nadoknaditi. Cibosi su bili bolji u preostalom dijelu treće dionice, predvođeni Bogdanovićem napravili su seriju od 15:5 za smanjenje na 56:41 nakon 30 minuta, ali za nešto značajnije od toga nije bilo izgleda. U završnoj četvrtini Barcelona je mirno čuvala prednost, ne trošeći previše energije.

Domaće su do pobjede vukli Rubio (14 poena, šest skokova), Navarro (14 poena, četiri asistencije) i Lakovič (13 poena), dok je kod Cibosa, kao i obično, najviše zabio Bogdanović (28 poena). No, kao i svi ostali, i on se jako mučio sve dok Barcelona nije otišla do +25. Leon Radošević ubilježio je 15 poena, devet skokova i pet osvojenih lopti, a Rok Stipčević 12 poena, pet skokova i na koncu čak sedam asistencija.

Cibona se sada vraća kući. U nedjelju je u Draženovom domu Union Olimpija u NLB ligi, a idućeg četvrtka Fenerbahče s Nevenom Spahijom, Rokom Ukićem i Markom Tomasom u Euroligi.