Peras uspješan, debakl Vujoševića

Branko Barić • srijeda, 03.11.2010.

Nakon uvodnog poraza u Ljubljani Velimir Perasović spojio je dvije uzastopne pobjede u i sa svojim Efes Pilsenom polako, ali sigurno krenuo prema Top 16 fazi Eurolige. Time se ne može pohvaliti i Duško Vujošević, koji očito još nije stigao posložiti stvari u najslavnijem ruskom klubu onako kako bi on to htio. Ne samo da je upisao i treći poraz u skupini D, nego je doživio i pravi potop u Valenciji…

Efes Pilsen je upisao i svoju drugu euroligašku pobjedu svladavši na svom parketu Armani Jeans s 82:74. Iako igra momčadi Velimira Perasovića nije u svim dijelovima igre izgledala briljantno, presudio je odličan postotak šuta iz igre. Turska momčad imala je čak 60% (20/33) šuta za dva i 55% šuta za tri (10/18).

Domaćini su krenuli odlično i serijom 11-0 u prvoj dionici otišli na 22:10 i tu prednost su uspješno čuvali do poluvremena. U nastavku se bude gosti iz Milana te preko Finleya i Hawkinsa smanjuju na samo tri poena zaostatka (46:43). Tada na krilima Rakočevića, Nachbara i Robertsa Efes ponovno uzvraća i treću četvrtinu zaključuje sa 69:55. Do kraja više nisu imali poteškoća da tu prednost očuvaju i susret privode kraju s konačnih 82:74.

Prvo ime kod pobjednika je Igor Rakočević sa 17 poena i četiri asistencije, a pratio ga je Kerem Tunceri s 15 poena i savršenim šutom (2/2 za dva, 3/3 za tri i 2/2 slobodna bacanja). Nikola Vujčić odigrao je 12 i pol minuta te za to vrijeme ubacio tri poena uz dva skoka i dvije asistencije. Talijansku momčad predvodili su Ibrahim Jaaber s 19 i David Hawkins s 18 poena.

"Ovo je iznimno važna pobjeda u borbi za Top 16", zadovoljno je konstatirao dojučerašnji trener Cibone nakon susreta."Bilo je važno dobro otvoriti utakmicu, a prednost koju smo tada stekli iskoristili smo kako bismo kontrolirali utakmicu. Milano se uspio u dva navrata vratiti u utakmicu, no mi smo ipak u većem dijelu dominirali."

Moskovski CSKA pretrpio je u Valenciji najteži poraz od 2000. otkako se Euroliga igra u ovom formatu i već u ranoj fazi natjecanja ozbiljno doveo u pitanje plasman u drugi krug. Duško Vujošević već nakon prvih minuta mogao je naslutiti da neće ovu večer pamtiti po dobrom, budući da je vrlo brzo na semaforu pisalo 8:0. Domaćini su nastavili furiozno, pogađali su gotovo sve što su šutnuli, te u prvih deset minuta ubacili čak 30 poena (30:18). U drugoj četvrtini pao je tempo igre, ali na žalost ruske momčadi razlika se nije smanjivala. Na poluvrijeme se otišlo s 42:29, a nakon što je treća četvrtina krenula serijom 11-0 za Valenciju, pitanje pobjednika definitivno je riješeno.

Do kraja je sve bila samo formalnost. Prednost momčadi Manuela Husseina u nekoliko je navrata dosegla 29 poena razlike, da bi se sve završilo s 82:57. Robertas Javtokas predvodio je domaće s 15 poena i sedam skokova, dok je Omar Cook ubacio 14 poena uz četiri asistencije. Na drugoj strani Trajan Langdon ubacio je 16 poena uz pet skokova, dok je Andrej Vorončevič postigao 11 poena uz devet skokova.