Sjajni Fenerbahče i Jamont Gordon

Mirza Seferagić • srijeda, 10.11.2010.

Turski Fenerbahče ostvario je novu veliku pobjedu, a ovaj put stradao je talijanski Montepaschi s 81:68. Odlični nastupi Tomasa i Ukića te Mirsada Turkcana ostavili su goste bez šansi u ovoj utakmici. A košarkaši ruskog CSKA pobijedili su slovensku Union Olimpiju sa 65:55, a Ruse je predvodio Jamont Gordon s 15 poena, devet skokova i osam asistencija. Domaćima je to bila prva pobjeda u ovosezonskoj Euroligi, a gostima je to ujedno bio i prvi poraz.

Skupina C

Fenerbahče Ülker - Montepaschi 81:68 (19:15, 21:19, 18:14, 23:20)

Vezane vijesti

Neven Spahija i njegov Fenerbahče nastavljaju s odličnim nastupima ove sezone Eurolige, a večeras su bili bolji od talijanskog Montepaschija s 81:68. Odličnu su utakmicu odigrali i Marko Tomas te Roko Leni Ukić, a obojica su postigla po 11 poena.

Utakmica je počela dobro za domaće koji poenima Ukića (trica) i Gašpera Vidmara odlaze na osjetnijih 8:3, no potom gosti rade seriju 5:0 te dolaze do izjednačenja. Prvu je četvrtinu zatvorio opet Ukić pogodivši oba slobodna bacanja za vodstvo od 19:15.

U drugoj četvrtini domaći poenima Marka Tomasa (prvo trica, a potom i jedno slobodno bacanje) odlaze na dotad najvećih +9 (38:29), a isti je igrač pogodio posljednja dva slobodna bacanja u prvom poluvremenu za 40:31, no Marco Carraretto u idućem napadu pogađa tricu za smanjenje na 40:34, a s tim se rezultatom otišlo i na odmor.

Sjajna igra domaćih nastavila se i u drugom poluvremenu. U 26. minuti, nakon promašene trice Ukića, pod košem se najbolje snašao Vidmar koji polaže za +11 (53:42), a isti je igrač minutu poslije pogodio oba slobodna bacanja za velikih +13 (55:42). Gosti potom malo smanjuju tu razliku, no igrači Nevena Spahije održali su poveću razliku košem Omera Onana za kraj trećeg perioda i vodstvo od 58:48.

Posljednja četvrtina je donijela još bolju igru Turaka koji u 33. minuti tricom Tomasa prvi put odlaze na +17 (67:50), a ta se razlika ponovila još nekoliko puta do kraja utakmice. Gosti su pokušavali to smanjiti, no sjajna igra domaćih u obrani im to nije dopustila, pa je tako Fenerbahče, nakon pobjede u Barceloni, uzeo još jedan veliki skalp.

Domaće je predvodio sjajni Mirsad Turkcan s ostvarenim double-double učinkom od 13 poena i deset skokova, a sjajni su bili i Tomas (11 poena i šest skokova) te Ukić s, također, 11 postignutih koševa. Kod gostiju je najbolji bio odlični Bo McCalebb s 18 poena i pet osvojenih lopti, a uz njega treba spomenuti i Kšištofa Lavrinovića koji je postigao 12 poena.

Skupina D

CSKA Moskva - Union Olimpija 65:55 (20:5, 14:14, 17:20, 14:16)

SJAJAN PRVI DIO GORDONA

Jamont Gordon je odigrao odlično prvo poluvrijeme u kojem je imao učinak od četiri koša, pet skokova i čak sedam asistencija te je bio pokretač svih domaćih akcija u prvom dijelu kojeg su Rusi uvjerljivo dobili, a kad je pred kraj prvog poluvremena izašao iz igre gosti su ostvarili seriju od 7:0.

Nakon lošeg ulaska u novu sezonu Eurolige, igrači Duška Vujoševića došli su i do prve pobjede. U goste im je stigla, ove sezone sjajna, Union Olimpija koja je do ove utakmice imala skor od 3-0, no užasno odigrana prva četvrtina odredila je tijek utakmice te se gosti nisu uspjeli vratiti u susret.

Vlado Ilievski je pogodio tricu za goste u trećoj minuti za vodstvo Olimpije od 3:2, no domaći potom rade seriju od 11:0, a, uz Ilievskog, jedini strijelac za goste u osmoj je minuti bio Giorgi Shermadini za prekid te velike serije domaćih. Rusi su potom postigli sve koševe do kraja prve četvrtine za veliko vodstvo od 20:5.

Katastrofalna igra gostiju nastavila se i u drugoj četvrtini. Slovenci su postigli prva tri koša za smanjenje na 20:8, a domaći, predvođeni Jamontom Gordonom potom rade seriju od 10:0 za velikih 30:8 što je bila i najveća razlika u utakmici. CSKA mirno privodi poluvrijeme kraju te se na odmor otišlo s prednošću od 34:19.

U drugo su poluvrijeme bolje ušli gosti koji u 25. minuti dolaze na samo -8 (38:30), no Rusi su se nakon toga opet uspjeli malo odvojiti. A iako su gosti tricom Kevinna Pinkneyja pred kraj utakmice došli na samo -5 (50:55), mjesta za paniku kod Rusa nije bilo te je CSKA tako došao do svog prvog slavlja. Domaći su imali i veliku prevlast u skoku (41:30) te se i tu mogu tražiti uzroci poraza igrača Jure Zdovca.

CSKA je predvodio bivši Cibonaš Jamont Gordon koji je odigrao sjajnu utakmicu u kojoj je postigao 15 poena, devet skokova i osam asistencija, a njemu se pridružio i Trajan Langdon s 12 poena i pet skokova. Kod gostiju se najviše istaknuo Kevinn Pinkney s 26 postignutih koševa. Damir Markota je odigrao solidnu utakmicu s postignutih tri poena, pet skokova te tri osvojene lopte.