Olimpija i Efes srušili nade CSKA

Vedran Babić • četvrtak, 16.12.2010.

Šesterostruki europski prvak, moskovski CSKA, definitivno je ispao iz utrke za Top 16. Iako su mu i ovako šanse bile minimalne, one su još uvijek postojale, a da bi se još malo održale, trebao je pobijediti "uzavrelu" Union Olimpiju u Ljubljani. Na kraju, pokazalo se da bi mu i pobjeda bila uzaludna jer je u drugoj utakmici skupine D Efes Pilsen našeg Velimira Perasovića u posljednjoj sekundi nadvisio Panathinaikos.

Ovako rano ispadanje CSKA zasigurno će biti najveće iznenađenje ovosezonskog izdanja Eurolige, bez obzira na njen daljnji rasplet. Sa samo dvije pobjede u devet utakmica Rusi su ispali iz svih kombinacija i tako prekinuli niz od čak osam uzastopnih nastupa na Final Fouru.

U utakmici odigranoj u novosagrađenoj areni Stožice pred rasprodanim gledalištem (13.000) Olimpija je slavila 81:72, a odličnu partiju pružio je naš Damir Markota, koji je iskoristio ukazano povjerenje trenera Jure Zdovca te je za 32 minute na parketu ubacio 17 koševa (četiri trice), uhvatio osam skokova, upisao četiri asistencije i jednu ukradenu loptu uz tri izgubljene i ukupnu valorizaciju 19.

Bolji od njega bio je jedino njegov suigrač Sašo Ožbolt, jedna od ikona kluba, koji je postigao 22 koša, sedam skokova, četiri asistencije i tri ukradene lopte uz valorizaciju 29.

Nakon izjednačenog uvodnog djela, Olimpija se serijom 12:2 odlijepila na deset razlike (36:26), a na poluvremenu je imala plus 13. No, u trećoj četvrtini došlo je do pada u njezinoj igri i moskovski sastav smanjio je na samo 57:56 uoči posljednjih deset minuta. Ipak, onda kada je trebalo, Olimpija se probudila i zadržala stabilnost do samog kraja za još jednu veliku pobjedu. Pobjedu koja je ruskog predstavnika bacila u ponor.

Donekle utješna činjenica za CSKA je ta što čak i da su pobijedili u Ljubljani, opet ne bi vidjeli Top 16. Naime, u Istanbulu je Efes Pilsen sa 79:78 nadvisio Panathinaikos i tako postao treći sudionik Topa 16 iz svoje skupine (PAO, Olimpija).

Apsolutni junak večeri bio je Kerem Tunceri, strijelac pobjedonosnog koša u posljednjoj sekundi, a Efes je do pobjede mogao doći i puno bezbolnije. Naime, utakmicu je otvorio vodstvom 13:0 i 17:2, a na poluvremenu je imao plus 18 (42:24). To mu nije bilo dovoljno te su osam minuta prije kraja Grci upotpunili fantastičan preokret i poveli po prvi put u utakmici (61:59), no u posljednjoj sekundi Tunceri je svojim 15. košem ipak poštedio svoju momčad muka u posljednjem kolu i poslao je u drugi krug.

Osim njega, još je Bootsy Thornton ubacio 15 koševa dok je naš Nikola Vujčić za 25 minuta igre postigao deset koševa, četiri asistencije i tri skoka, što je sasvim solidna partija za prekaljenog 32-godišnjaka. U sastavu "zelenih" iz Atene Ian Vougioukas je postigao 18, a Dimitris Diamantidis 17 poena uz čak devet asistencija, ali i pet izgubljenih lopti.