Cibona se zahuktala

Ivor Krapac • subota, 15.01.2011.

Košarkaši Cibone su prvi put u sezoni dobili tri utakmice u nizu. Bez pomoći Bojana Bogdanovića, kojeg muči bolno koljeno, Cibosi su u Ljubljani uzeli skalp Union Olimpije, slavivši u susretu koji je bio izjednačen praktički od početka do kraja. Ipak, uz vodeću ulogu Leona Radoševića, momčad Dražena Anzulovića na koncu je imala nekoliko aduta više...

Nakon dolaska Dražena Anzulovića, a prije toga, i Gordana Giričeka i Ante Krapića koji su ojačali momčad, Cibona je uhvatila zamah i u 17. kolu ubilježila svoju treću uzastopnu pobjedu u NLB ligi. Uspješno odrađenom gostovanju u Širokom Brijegu i domaćem ogledu s Cedevitom u subotu je pridodano i slavlje protiv najzvučnijeg suparnika, gostujućih 84:75 protiv Union Olimpije, u susretu koji je bio puno napetiji nego će reći završnih devet razlike.

U gustoj završnici, Ljubljančani su malo manje od dvije minute do kraja došli do 75:74 poenima Gorana Jagodnika, a nakon što je Gordan Giriček 20-ak sekundi kasnije odgovorio i donio Ciboni 76:75, i sve ostalo otišlo je na stranu Anzulovićeve momčadi.

Vlado Ilievski promašio je tricu za povratak domaćina u vodstvo, a sjajni Leon Radošević na drugom kraju parketa "odbijancem" iz skoka u napadu nakon Giričekovog promašaja na ulazu povisio na 78:75 za Cibose. Manje od 40 sekundi do kraja, šansu za Olimpijino smanjenje propustio je Jagodnik, da bi Radošević, nakon brzog prekršaja domaćih, dvaput bio miran s crte slobodnih za gostujućih +5.

Everett nije impresionirao

U nizu plusova u pobjedi, u tu sliku nije se uklopio novopridošli Amerikanac Terrell Everett, kojeg je Anzulović koristio na "dvojci", u paru s Vragovićem ili Rokom Stipčevićem. Everett je za šest minuta na parketu bio bez poena, s po dva promašena šuta i izgubljene lopte, uz valorizaciju -1, a najbolje što je napravio bila je ukradena lopta Damiru Markoti i asistencija Krapiću za polaganje u kontri, za smanjenje na 43:41 na poluvremenu.

No, Amerikanac je u petak na predstavljanju najavio da nije sasvim svjež, iduća nedjelja protiv Mrava iz Trnskog mogla bi dati realniju sliku koliko zbilja može.

Oko pola minute do kraja, tada je već bilo jasno da Cibosima teško može pobjeći pobjeda, a do kraja su Giriček i Karlo Vragović s crte slobodnih povisili na konačnih devet razlike. Domaćima više nije ušlo ništa, iako je Ilievski kod minusa od 80:75 pokušao još jednu daleku, prilično očajničku tricu.

Leon Radošević završio je utakmicu s 24 poena (10/12 iz igre) i devet skokova, pet napadačkih, dok je Goran Vrbanc odlično iskoristio start u petorci i veću minutažu, umjesto Bogdanovića, ubilježivši 15 poena, uključujući dvije velike trice kojima je manje od četiri minuta do kraja donio Cibosima izjednačenje (68:68) i vodstvo (73:71). Tomislav Zubčić dodao je 11 poena i pet skokova.

Najefikasniji igrač Ljubljančana bio je Kenny Gregory (19 poena), a Jagodnik se pridružio sa 17 poena i šest skokova. Damir Markota ubilježio je 12 poena i šest skokova, ali i pet izgubljenih lopti.

Cibosi su u završnici utakmice samo stavili zaključak na dobar posao koji su radili svih 40 minuta. Iako su bez svojeg vodećeg strijelca bili u gostima kod prvoplasirane momčadi lige, pred njihovih 4.200 navijača, to se nije pretjerano osjetilo. Union Olimpija ni u jednom trenutku nije imala preko šest poena prednosti, najviše kod 43:37 u završnici druge četvrtine, no i tada se Anzulovićeva momčad brzo vratila i na poluvrijeme otišla s minusom od 43:41.

U trećoj dionici Cibona je došla do svojeg najvećeg vodstva, 63:56 na ulasku u 30. minutu, no Olimpija je na prijelazu iz treće u završnu četvrtinu uzvratila serijom od 12:0 za preokret na 68:63. U tom razdoblju Ljubljančani su podignuli obranu, pet i pol minuta držali Cibose bez poena, ali daleka dvica Radoševića i već spomenuta trica Vrbanca vratile su stvari u ravnotežu.

Kada se krenulo u odluku, Jagodnik i Ilievski promašili su baš sve i šansa domaćina time je propala.

Anzulovićeva momčad će iduće nedjelje u 18. kolu u Draženovom domu biti službeni domaćin Zagrebu CO, ali prije toga, u srijedu, čeka ih četvrtfinale Kupa Krešimira Ćosića protiv Zaboka u Bedekovčini.