Pobjede Perasovića, Vujčića i Tomića

Branko Barić • četvrtak, 20.01.2011.

S četiri susreta ove srijede otvorena je druga faza najjačeg klupskog košarkaškog natjecanja u Europi. Prvo kolo Top 16 uspješno su odradili hrvatski predstavnici - Velimir Perasović, Nikola Vujčić i Ante Tomić...

Skupina E

Lietuvos Rytas - Panathinaikos 59:80

Panathinaikos je više nego uvjerljivo otvorio Top 16 fazu natjecanja i odmah dao do znanja da ga zanima samo prvo mjesto u skupini E. Lietuvos Rytas se držao tek jedno poluvrijeme - početkom druge četvrtine vodili su s 24:18, ali kad su se gosti uozbiljili - priči je bio kraj. Momčad Željka Obradovića zaključala je prilaz svom košu punih šest minuta, ostavivši Litavce bez ubačaja u tom periodu, te na krilima Kostasa Tsartsarisa početkom drugog poluvremena potpunosti preokrenula rezultat u svoju korist. Od tada njihova prednost je samo rasla, a serija 12-0 za 55:41 u potpunosti je prelomila susret.

U konačnih 59:80 Mike Batiste ugradio je 26 poena, Kostas Kaimakoglou 16, a Tsartsaris je susret okončao s 12 poena. Lietuvos je predvodio Milko Bjelica s 11 poena, dok je Kenan Bajramović ubacio poen manje.

Skupina G

Efes Pilsen - Montepaschi Siena 60:58

Važnu pobjedu pred svojim navijačima izborio je Velimir Perasović sa svojom momčadi. U teškoj borbi protiv jake Siene nakon neizvjesne završnice izvukli su 60:58, iako je talijanska momčad imala na koncu šut za pobjedu. Domaćini su vodili većim dijelom utakmice, na kraju treće četvrtine imali i plus sedam (47:40), ali Siena nije dozvolila da do kraja prelome susret. Gosti tricom Nikosa Zisisa 30 sekundi prije kraja smanjuju na samo minus dva, dok na drugoj strani Igor Rakočević sa istekom napada promašuje šut s pet metara. Sieni ostaje još par sekundi za pokušaj izjednačenja ili pobjede, no Zisis promašuje težak šut s devet metara.

Uobičajeno najefikasniji kod Efesa bio je Rakočević sa 17 poena, a pratio ga je Bootsy Thornton s 12. Nikola Vujčić je za 24 minute provedene u igri postigao osam poena (4/9 iz igre) uz dva skoka i četiri asistencije. Najučinkovitiji kod poraženih bili su Milovan Raković sa 16 i Rimantas Kaukenas s 12 poena.

Real Madrid - Partizan 78:58

Real nije imao nikakvih problema protiv Partizana u svom otvaranju drugog dijela natjecanja. Crno-beli su se držali u igri tek nešto više od jedne četvrtine, a onda Madriđani rade seriju 19-3 i više se ne osvrću natrag. Uz Sergija Llulla koji je s 21 poenom postavio svoj osobni euroligaški rekord, odličnu partiju protiv svoje bivše momčadi odigrao je i Novica Veličković koji je skupio čak 12 skokova. Ante Tomić proveo je na parketu nešto više od 19 minuta i za to vrijeme ostvario učinak od sedam poena, dvije asistencije i jednog skoka. Beograđane je predvodio Jan Vesely s 13 poena, dok su Nathan Jawai i Curtis Jerrells ubacili po 12.

SKUPINA H

Power Electronics Valencia - Žalgiris 73:59

Valencia je na svom parketu upisala pobjedu protiv Žalgirisa u susretu u kojem su vodili cijelo vrijeme od druge četvrtine. Gosti se nisu predavali i treću četvrtinu završili su s minusom od tek četiri poena, ali početak posljednje dionice i 11-0 serija španjolske momčadi riješili su pitanje pobjednika.

Bez konkurencije prvo ime susreta je srbijanski reprezentativac Duško Savanović koji je ubacio 20 poena, dok je Victor Claver dodao 14. U redovima Žalgirisa teško je pronaći raspoloženog igrača, a najbliži tome je Martinas Pocius s devet poena.