Odlični Tomas i Ukić

Goran Markuš • srijeda, 02.02.2011.

Zahvaljujući čak petorici dvoznamenkastih, uključujući i hrvatski dvojac Tomas - Ukić, Fenerbahče iz Turske potpuno zasluženo stiglo je i do treće, pomalo neočekivano teške euroligaške pobjede. S druge strane Olympiacos je pitanje pobjednika protiv Valencije riješio već u prvom poluvremenu...

Fenerbahče - Žalgiris 80:72 (22:19, 41:41, 58:54)

Očekivalo se još jedno mirno slavlje Fenerbahčea, no Žalgiris praktički cijeli susret nije odustao da bi pred sam kraj utakmice gostujući košarkaši nakratko čak i preuzeli prednost. Na njihovu žalost domaćin je ostao koncentriran i trećim slavljem zadržao sam vrh skupine H.

Žalgiris vrlo agresivno otvara susret da bi na leđima Pauliusa Jankunas (14 poena, 6 skokova) i Martynasa Pociusa (6 poena, 4 asistencije) pomalo iznenađujuće vrlo brzo izgradili ugodnih osam poena prednosti. Na njihovu žalost nakon kratkog predaha momčad Nevena Spahije potpuno se probudila i Marko Tomas (15 poena) pokreće svoju ekipu koja ubrzo radi 11:0 i potpuno zasluženo na prvi odmor odlazi s tijesna tri poena prednosti.

Za razliku od samog početka susreta ovog puta domaćin puno kvalitetnije otvara četvrtinu i ubrzo odlaze do nešto mirnijih + 6, no Boban Marjanović (4 poena) ponovno budi goste koji zahvaljujući trici DeJuana Collinsa (14 poena) u posljednjim sekundama poluvremena na pauzu odlaze bez ikakvog zaostatka.

Nakon prilično izjednačene treće četvrtinu koju domaćin tek nešto bolje koristi i u posljednjih deset minuta igre ulazi s četiri poena prednosti na samom otvaranju završnice Žalgiris ubacuje u višu brzinu i zahvaljujući velikoj trici Marcusa Browna (6 poena) pomalo šokantno ponovno preuzimaju vodstvo.

Na njihovu žalost naš Tomas vraća prednost svojoj ekipi nakon čega za goste povratka više nije bilo. Iako nakon Oguza Savaşa (15 poena, 5 skokova) pogađa i gostujući Aleksandar Ćapin (12 poena) precizan je još jedan Hrvat, Roko Ukić (12 poena, 4 asistencije) i nakon što odlazi na pet poena razlike potpuno zasluženo Fenerbahče rutinski privodi susret kraju.

Uz ponovno odličnog Tomasa i Ukića kod domaćina svakako treba spomenuti i Mirsada Türkcana koji je uz 13 poena uspio uhvatiti i 14 skokova. S druge strane terena najefikasnijim se pokazao dvojac Collins - Jankunas.

Olympiakos - Valencia 77:62 (18:12, 38:24, 57:42)

U direktnom dvoboju za drugo mjesto u skupini fantastično odrađenim prvim poluvremenom Olympiakos je došao na korak do osiguranja prolaska u TOP 16. Naime, u slučaju pobjede u gostima protiv današnjeg protivnika i uz ipak očekivano slavlje Fenerbahčea kod Žalgirisa drugo mjesto praktički im je osigurano.

Već na samom otvaranju današnjeg ogleda plan domaćina bio je prilično jasan. Ponajviše zahvaljujući odličnom Vassilisu Spanoulisu (14 poena, 4 asistencije) Olympiakos vrlo brzo radi prvu 10:0 seriju i na prvi službeni odmor odlaze sa šest poena prednosti. Nakon što su u nastavku primirili loptu činilo se kao da je gost potpuno deklasiran što rezultira s visokih +14 za Olympiakos na poluvremenu.

Za razliku od prvog dijela susreta u nastavku gosti su pokazali volju i želju, no Olympiakos ništa nije prepustio slučaju i rutinskom odradom posla potpuno zasluženo s 15 poena razlike privode susret kraju i tako osiguravaju mirna, nova dva boda i drugo mjesto u skupini.

Uz odličnog Radoslava Nesterovića (17 poena) i Spanoulisa kod Olympiakosa svakako treba istaknuti i Ioannisa Bourousisa koji je uz 11 poena upisao i odličnih sedam skokova. S druge strane terena najefikasnijim se pokazao Victor Claver (16 poena, 8 skokova).