Zagreb se dvaput odupro Cibosima

Ante Zovko • srijeda, 20.04.2011.

Zagreb je kao domaćin u Draženovu domu po očekivanju svladao Cibonu 89:78 u 7. kolu Lige za prvaka i nastavio utrku s Cedevitom, ali nije tako lako slomio otpor Cibosa kako se možda očekivalo. "Gosti" su prijetili na početku utakmice i početkom drugog poluvremena, ali su Mravi oba puta bili na visini zadatka.

Košarkaši Cibone pružili su dobar otpor u ovom trenutku puno jačem Zagrebu i dali sebi razlog za optimizam u nastavku Lige za prvaka. Mravi su morali raditi i više nego što su namjeravali, ali dobrom kolektivnom predstavom uspjeli su izbjeći neizvjesnost u završnici i na kraju slavili komotnom razlikom.

Utakmica je otvorena u izjednačenom tonu, a nakon početnog vodstva Cibone (7:2), igralo se uglavnom koš za koš. Bojan Bogdanović istaknuo se sa svih pozicija i u vodstvu Cibosa nakon prvih deset minuta 25:21 ubacio već 11 poena. Iako su "gosti" nastavili u pozitivnom tonu, nakon par minuta druge četvrtine Mravi su pojačali ritam i posljedica je bio preokret (35:34), a s boljim postotkom šuta Zagreba stiglo je i povećanje razlike. U posljednjoj minuti Renfroe je tricom postavio 44:36, a na poluvrijeme se odlazi s manje-više očekivanim rezultatom - 46:36.

Početkom drugog poluvremena potpuni preokret na parketu. Cibona je napravila seriju 13:0 dok Mravi nisu mogli ništa pogoditi. Prve poene za skamenjeni Zagreb postigao je Renfroe u 25. minuti s linije slobodnih bacanja. Vodila je Cibona dobrim dijelom treće dionice, ali ju je opet presjekla trica Renfroea (60:57), da bi Zagreb opet napravio preokret za 66:59.

Krenuli su Cibosi u posljednjoj četvrtini opet okrenuti rezultat, ali su se pošteno ispromašivali, ali ni protivnici nisu ostali dužni po tom pitanju pa se razlika nije dramatično mijenjala. Ipak, kako je vrijeme odmicalo, razlika od desetak poena postajala je sve značajnija, a kad je Žorić u 38. minuti postavio 80:69, činilo se kako je pobjednik poznat. Tricom za 85:71 Kruno Simon olakšao je život favoritima koji su opravdali taj epitet pobjedom 89:78.

Za razliku od mnogih prijašnjih utakmica u ovom prvenstvu, košarkaši Zagreba puno su ravnopravnije rasporedili statistiku, što može veseliti Mladena Erjaveca prije završnog boja za naslov. Najučinkovitiji je bio kapetan Simon s 18 poena (šest skokova, tri asistencije), a slijedili su ga Žorić sa 16 (šest skokova), koliko je imao i Ante Mašić (pet skokova). Renfroe je ubacio jedan manje uz po tri skoka, asistencije i ukradene lopte. Mario Kasun imao je 13 poena i osam skokova.

Kod Cibone Bogdanović je bio drugi strijelac (19 poena, sedam skokova, tri asistencije). Nadmašio ga je Karlo Vragović s 20 poena, dok je Lalić upisao 11 poena i šest skokova. Radošević i Zubčić imali su po sedam ubačaja.