Cibona uzvratila za Jazine

Ivor Krapac • subota, 23.04.2011.

Košarkaši Cibone ostvarili su sve što su željeli u susretu s Borikom u osmom kolu Lige za prvaka. Momčad Josipa Vrankovića je u Domu Dražena Petrovića slavila s 93:69, s poenom više nego su izgubili od istog suparnika u prvom kolu u zadarskim Jazinama, čime su stekli prednost budu li ove dvije momčadi izjednačene na ljestvici nakon 14 kola...

Rijetke su utakmice koje su kod 20 poena razlike u posljednjoj minuti još uvijek vrlo uzbudljive, no u subotu u Domu Dražena Petrovića dogodila se i jedna takva. Cibona je u svojoj dvorani nadjačala Borik s 24 poena prednosti, 93:69, a nakon što su nekoliko puta bili blizu, željenu razliku osigurala im je trica Bojana Bogdanovića nekoliko sekundi do kraja. Nakon tog, za njih razočaravajućeg raspleta, gosti iz Zadra imali su još jednu priliku za smanjenje zaostatka, ali s teškom tricom Tea Petanija koja u posljednjim trenucima nije bila blizu, domaćoj momčadi pripalo je dvostruko zadovoljstvo zbog oba ostvarena cilja - pobjede i razlike.

Momčad Josipa Vrankovića bila je blizu željenoj koš-razlici i prije Bogdanovićeve trice za završnih +24, a u dolasku do tog rezultata pomoglo im je i nekoliko gostujućih promašenih slobodnih bacanja u završnici utakmice, kada su domaći slali Zadrane na crtu nadajući se da će biti neprecizni. Josip Mrkić je kod 88:66 ubacio jedno od dva, dok je Mario Pešut bio na ukupno dva pogođena od četiri pokušaja, promašivši po jedno kod 88:68 i 90:69 za Cibonu, što je domaćima otvaralo vrata nakon što su i sami propustili nekoliko prilika.

Čakarun bez učinka

Borikovu pobjedu nad Cibonom u prvom kolu obilježio je Marijan Čakarun, koji je tada upisao 16 poena i čak 15 skokova, no ovog puta igrao je jako malo zbog problema s prekršajima, završivši svoj nastup s petom osobnom u trećoj četvrtini. Za 11 minuta stigao je ubaciti samo poen iz slobodnog bacanja, dodajući i dva skoka.

Jedna od takvih otišla je Bogdanovićevom izgubljenom loptom, bilo je i promašenih šuteva domaćih igrača, ali sve je za Cibose ispravila trica njihovog najboljeg strijelca, koji je ove subote ubilježio 28 poena uz odličnih 9/15 iz igre. Odlučujuća trica bila mu je jedina na utakmici (1/4), a uz poene, imao je i pet skokova.

Na početku utakmice, domaćoj momčadi nije dugo trebalo za prvu mini-seriju. Bogdanović je najavio vlastitu uspješnu večer s četiri poena na putu do 8:2 u drugoj minuti, da bi nešto kasnije košem i dodatnim bacanjem još malo povećao rezultatski razmak, na 13:6. U ostatku prve četvrtine gosti iz Zadra više nisu prišli bliže od šest poena zaostatka, a osim što su Cibosi držali stvari pod svojom kontrolom, za Borik je loša vijest bila i što su njihova dva važna aduta, Jure Škifić i Marijan Čakarun, brzo prikupila po dvije osobne pogreške, zbog čega su morali na predah na klupi.

Potkraj prve i početkom druge četvrtine Cibona se pobrinula za nove brige za gostujuću momčad. Serija od 13:0, uz nova četiri Bogdanovićeva poena i trice Baraća i Vragovića u tom razdoblju, povećala je prednost momčadi Josipa Vrankovića na 34:15 rano u drugoj dionici, što je već naznačilo da Cibosi mogu i do više od željenih 23 razlike.

Cibosi su dodatno odmaknuli Zadranima poenima Radoševića i Krapića za 38:18 u 14. minuti, ali gosti su ubrzo usporili vlastiti pad s nekoliko pogođenih vanjskih šuteva. Tricama Ružića, Petanija i Jurjevića primaknuli su se na -15, 39:24, da bi u drugoj polovici druge četvrtine smanjili i na 14 poena zaostatka.

Bojan uhvatio zamah

Nakon što je igrao skromno u posljednjim Ciboninim utakmicama u NLB ligi i na početku Lige za prvaka, Bojan Bogdanović je u posljednje vrijeme sve bliže izdanju u kojem je bio na početku sezone, što je potvrdila i ova utakmica.

Sve je počelo u pobjedi nad Zabokom u četvrtom kolu, kada je imao 30 poena i valorizaciju 40, dok mu nakon toga valorizacija ni u jednoj utakmici nije bila jednoznamekasta, kao što je bio slučaj u prva tri kola.

Slučajno ili ne, Bogdanović se oslobodio otkako više ne mora "glumiti" organizatora igre, Josip Vranković i dalje gura s drugim opcijama kada Karlo Vragović nije u igri...

Ipak, završnica prvog poluvremena ponovno je bila Cibonina. S četiri poena u nizu povukao je Rozić, a priključivanje Lalića i Vragovića odvelo je domaće do 49:32 pri odlasku na 15-minutni predah u svlačionicama.

U trećoj četvrtini bolje je krenula gostujuća momčad, sa šest poena Marina Šarlije u smanjenju na samo 53:41 u 23. minuti. Rezultatska vaga je u nastavku tog perioda prvo otišla na Ciboninu stranu, uz odmak do 59:41 sredinom četvrtine, no nakon 30 minuta ponovno su sretniji mogli biti gosti, koju su u završnu dionicu ušli sa zaostatkom od 68:57.

Prije nego su stvari postale vrlo zanimljive u završnici susreta, Cibona je preduvjet za takav kraj ostvarila serijom od 9:0 u prvoj polovici posljednje četvrtine, uz tri poena Bogdanovića i pomoć Rozića, Zubčića i Radoševića u bijegu do 79:60. Nakon toga, domaći su nekoliko puta dolazili do 22 razlike, ali do 23 ili preko toga nisu išli sve do odlučujuće trice.

Raspoloženom Bogdanoviću je prvi u pratnji bio Tomislav Zubčić (14 poena, četiri skoka), Leon Radošević dodao je 13 poena, šest skokova i pet osvojenih lopti, a Marin Rozić 12 poena i četiri skoka.

Gostujuću momčad je sa 17 poena i četiri skoka vodio Jure Škifić, dok su se Marino Jurjević i Jure Ružić pridružili s po 12 poena, Jurjević i s pet skokova.