Cibona protutnjala Višnjikom

Lovro Štrbinić • srijeda, 27.04.2011.

Deveto kolo Lige za prvaka dovelo je Cibonu u Zadar, a domaćini su očekivali da se pobjedom mogu učvrstiti na drugoj poziciji. Međutim, katastrofalna igra Zadra u prvom dijelu otvorila je Ciboni put ka pobjedi, a zagrebački klub je tu priliku objeručke prihvatio i zaledio Zadrane na -23.

U Višnjik je doputovala Cibona, a na umu je imala osvetu za sramotan poraz od Zadrana tamo na početku Lige za prvaka kad su u Draženovom domu ostavljeni na -23. Međutim, Zadrani su u posljednje vrijeme igrali u velikoj formi i malo tko je Vukovima davao velike šanse prije današnjeg dvoboja.

Početak utakmice demantirao je sve one koji su tipovali na relativno lagan posao za Zadar jer su Cibosi znatno bolje otvorili susret i na krilima Radoševića i njegovih šest poena poveli 11:4 nakon par minuta igre. Košem Vrbanca malo poslije odlaze gosti i na 17:7, ali tek tad slijedi pravi raspad Zadra. Sljedećih sedam minuta nikako nisu mogli provući loptu kroz obruč, a Cibona je to iskoristila postigavši 13 poena.

Početkom druge četvrtine pisalo je na semaforu 7:30, a za takav razvoj događaja ponajviše su bili krivi sami Zadrani jer su unatoč velikoj želji utakmicu otvorili s katastrofalnim šutom sa svih pozicija. Tek sredinom druge dionice su se malo razbudili i serijom 14:5 smanjili na prihvatljivih 21:35. Bilo je to pred odlazak na odmor i ponadali su se domaći navijači da do kraja poluvremena igrači pod vodstvom Pina Grdovića mogu još malo smanjiti rezultat.

Slično mišljenje nije dijelio Karlo Vragović koji je zaredao s pet poena, a tricom u posljednjem napadu poluvremena vratio je mir Ciboni koja je na predah otišla s 40:21 u svoju korist. Bilo je to, uz velik broj pogrešaka, zasigurno poluvrijeme za zaborav Zadrana, a k tome je i Marko Car već u prvom dijelu prikupio tri osobne pogreške.

Drugi dio nije donio vidni pomak i Cibona je konstantno držala prednost od dvadesetak razlike. U trećoj četvrtini s razbudio Goran Vrbanc postigavši tri trice i ukupno 11 poena za manje od pet minuta. Time je obeshrabrio Zadrane u pokušaju velikog preokreta, a nerijetko su Cibosi dolazili i do prednosti od 23 poena koju su željeli nadoknaditi sad kad se već ponudila prilika za potpunu "osvetu".

Sredinom posljednje četvrtine bilo je vidljivo da će Cibosi uspjeti u svom naumu jer su 35. minuti imali vodstvo 80:51. Bila je ta razlika u jednom trenu i veća, ali potom Zadar dolazi do daha i smanjuje na -24 u pretposljednjoj minuti. U posljednjoj minuti vodi se velika bitka za nadoknađivanje razlike iz prve utakmice, a nakon trice Ahmetbašića Zubčić zakucava za 93:70. To je točno 23 razlike, ali bolji međusobni omjer imat će Cibona zbog većeg broja poena postignutih u gostima.

Najbolji pojedinac kod slavljeničke ekipe bio je Goran Vrbanc s 22 poena, a Bojan Bogdanović je ubacio dva manje. Dobru utakmicu odradio je i Vragović ubacivši 15 poena za 19 minuta provedenih na parketu. Zadrane je, pak, predvodio Marko Car s 21 poenom i sedam skokova, ali i s čak devet izgubljenih lopti. Tri poena manje zabio je borbeni Ive Ivanov, a upisao je i 13 skokova, od čega sedam napadačkih.