Cedevita pala u Višnjiku

Lovro Štrbinić • utorak, 10.05.2011.

Košarkaši Zadra u svojoj su dvorani u pretposljednjem kolu Lige za prvaka došli do vrijedne pobjede protiv prvoplasirane Cedevite. Gosti su cijelu utakmicu hvatali rezultatski zaostatak, ali domaćini su se uspjeli oduprijeti svim njihovim prijetnjama i na kraju su zasluženo slavili 88:80.

Utakmica koja je danas bila na rasporedu u Krešinom domu mnogo je više mogla donijeti Zadranima nego gostima iz Podsuseda. Stoga ne čudi potez Ace Petrovića koji je odlučio putem u Zadar ne zamarati ozlijeđene ili ozljedama načete Edwardsa, Wrighta, Vukušića i Kaštropila. Uz toliko izostanaka Cedevita je već i prije dvoboja smanjila svoje izglede za pobjedu, a na kraju su domaćini iskoristili ponuđeno.

Počelo je vrlo izjednačeno pa prva četvrtina nije donijela značajniju rezultatsku prednost ni na jednoj strani. Tek početkom druge dionice Zadrani na krilima Cara i Marčinkovića odlaze na devet razlike, a do odmora prednost domaće ekipe raste na 47:34. Igračima pod vodstvom Pina Grdovića nije smetao ni poveći broj pogrešaka i izgubljenih lopti da već u prvom dijelu izgrade osjetniju prednost.

Preko vrlo raspoloženog Browna početkom treće četvrtine Zadar dolazi i do +15, a do kraja tog perioda razlika se tek neznatno smanjuje pa se u posljednjih deset minuta ulazi s 63:51 za Zadar. Sredinom posljednje četvrtine gosti u nekim trenucima prijete i dolaze na osam poena zaostatka, ali tada se ukazao Batur koji je u posljednje četiri minute ubacio sve svoje poene, njih 14, i time riješio pitanje pobjednika.

Domaćini su na kraju imali samo pet strijelaca, ali su svi bili dvoznamenkasti. Predvodio ih je Marčinković s 24 poena i sedam skokova, a Brown je ubacio dva manje, ali i prikupio skok više. Car je dodao 17 uz osam asistencija i sedam skokova, Batur spomenutih 14, a uz 11 poena Ivanova (devet skokova) to je bilo sve od Zadrana. Za Cedevitu je najviše, 23 poena, ubacio Dontaye Draper, ali je uz to imao i čak sedam ukradenih lopti. Baždarić je dodao 16, Rudež 13 poena, a gostima nije pomogla ni činjenica da su imali skoro upola manje izgubljenih lopti (9:17).

Zadar je tako došao korak bliže drugoj poziciji, na kojoj se prije posljednjeg kola i nalazi, a Cedevita je porazom manjim od devet razlike i teoretski osigurala prvu poziciju uoči doigravanja. Ekipi iz Višnjika sad preostaje pobijediti Splita na Gripama u posljednjem kolu kako bi u polufinalu imali prednost domaćeg terena.