Španjolci izborili Talijane

Vedran Babić • nedjelja, 24.07.2011.

Poznat je i drugi četvrtfinalni par Svjetskog vaterpolskog prvenstva u Šangaju. Nakon Hrvatske i Crne Gore, snage će odmjeriti Italija i Španjolska, koja je u završnici zakomplicirala stvari i jedva s 9:8 nadvisila Australiju...

ŠPANJOLSKA - AUSTRALIJA 9:8 (2:1, 3:1, 3:4, 1:2)

Svjetsko prvenstvo u Šangaju, osmina finala
Suci: Brguljan (Crna Gora), Rotsart (SAD)

Španjolska: Aguilar (10 obrana), Garcia, Marsal, Fernandez, Molina, Minguell (2), Roca, Espanol, Valles, Perrone (3), Perez (1), Garcia Gadea (3), Lopez. Izbornik: Rafael Aguilar

Australija: Dennerley (3 obrane), Campbell (1), Baird, Maitland, Martin (1), Roach (2), McGregor, Younger (2), Woods, Howden (2), Muller, Quinliven (1 obrana). Izbornik: John Fox

Igrač više: Španjolska 2/4, Australija 2/3
Peterci: Španjolska 1/1, Australija -

Srebrni s posljednje svjetske smotre u Rimu 2009., Španjolci, po deseti put u nizu izborili su četvrtfinale. Od 1991. godine pa naovamo, osvojili su dva zlata, tri srebra i jednu broncu, a kontinuitet kvalitetnih rezultata nastavili su i u Šangaju gdje će protiv europskog viceprvaka Italije igrati za plasman u polufinale.

Nošeni raspoloženim vratarom Aguilarom te strijelcima Perroneom i Garcijom Gadeom, Španjolci su 13 minuta prije kraja, dakle gotovo polovicom treće četvrtine, vodili s naizgled nedostižnih 7:2.

Australski vratari zajedno su u cijeloj utakmici prikupili četiri obrane i sve to je negativno utjecalo na njihove suigrače, koji su u napadačkom dijelu često posezali za nerezonskim šutevima. Dovoljno je pogledati statistiku koja će vam reći da su Španjolci u cijeloj utakmici uputili samo 15 šuteva, a Australci čak 24.

Ipak, stvari su se najednom počele mijenjati, a situacija u utakmici komplicirati. Španjolska je imala i napad za 8:2, no nije ga iskoristila zbog kontrafaula, kojih je s njihove strane bilo sve više. Australci su to znali kazniti. Napokon su njihovi šutevi počeli pronalaziti put do mreže i rezultat je početkom posljednje četvrtine bio 8:7 za Španjolsku.

Perrone je ubrzo svojim trećim pogotkom povisio na 9:7, a Martin je pet minuta prije kraja postavio, pokazat će se kasnije, konačnih 9:8. Do kraja utakmice i jedni i drugi su jako puno griješili pa nije ni čudo što se rezultat više nije mijenjao.

Španjolska je tako izbjegla neugodnost eventualnih produžetaka i sada se može početi pripremati za okršaj s Italijom, koju je u istoj fazi prvenstva u Melbourneu prije četiri godine porazila 7:5. Australci će, pak, razigravati za jedno od četiri mjesta od 9. do 12.