Crna Gora protiv Hrvatske u četvrtfinalu

Matej Milanović • nedjelja, 24.07.2011.

Crnogorski vaterpolisti uspjeli su protiv Rumunja opravdati ulogu favorita u osmini finala Svjetskog vaterpolskog prvenstva u Šangaju. Porobićevi izabranici dugo su se mučili, a presudila je treća četvrtina. Na koncu je Crna Gora slavila 8:4.

CRNA GORA - RUMUNJSKA 8:4 (2:1, 1:2, 3:0, 2:1)

Svjetsko prvenstvo, Šangaj, Osmina finala

Crna Gora: Šefik, Draško Brguljan, Radović, Danilović 1, Vukčević, Tičić, Klikovac, Janović 1,Ivović 1, Darko Brguljan 2, Petrović 1, Jokić 2, Ščepanović, Izbornik: Porobić.

Rumunjska: Stoenescu, Radu 2, Negrean, Diaconu, Iosep, Busila 1, Chioveanu, Matei Guiman, Goanta, Georgescu, Ghiban 1, Kada, Dragusin, Izbornik: Kovacs.

Suci: Tulga (Turska), Koganov (Azerbajdžan)

Igrač više: Crna Gora 4/11, Rumunjska 2/8

Peterci: Crna Gora -, Rumunjska -

Crna Gora je pred dvije godine u Rimu, na Svjetskom prvenstvu, doživjela katastrofu. U osmini finala potpuno neočekivano ispala je od Njemačke i turnir završila na devetom mjestu. Ovog puta, u Šangaju, protivnici su im bili Rumunji, protiv kojih su ponovno bili izraziti favoriti i s kojma su morali dokazati da je Rim bio tek slučajnost. Ovaj je dvoboj imao veliku važnost i za hrvatsku reprezentaciju jer je iz njega trebao izaći protivnik Hrvatske u četvrtfinalu.

Susret je otvoren s dosta nervoze s obje strane. Bilo je puno prekršaja u napadu i puno promašenih izglednih prilika, posebno s crnogorske strane. U prve dvije četvrtine najviše su briljirali vratari, Šefik s jedne i Stoenescu s druge strane. U tih prvih 16 minuta Crna Gora je triput povela iskoristivši igrača više, a Rumunji su triput uspjeli izjednačiti te se na poluvrijeme otišlo s 3:3.

Ključni trenuci utakmice dogodili su se u trećoj četvrtini. Rumunji su u tri uzastopna napada prvo propustili iskoristiti dvostrukog igrača više, a potom su pogodili dvije vratnice, od kojih se nakon jedne udarac zaustavio na gol liniji. S druge strane, Crna Gora je u ta tri napada realizirala tri pogotka i pobjegla na 6:3.

Početkom posljednje četvrtine Predrag Jokić dodatno je povećao prednost Ajkula, golom za 7:3. Alexandru Ghiban je zatim prekinuo veliku seriju protivnika i smanjio na 7:4, a do kraja susreta gol je zabio još samo Darko Brguljan za konačnih 8:4. Nitko na utakmici nije uspio upisati više od dva pogotka.

Izabranici Petra Porobića došli su tako do svog najboljeg rezultata na Svjetskim prvenstvima i bit će idući protivnik Hrvatske. Tko pobjedi u četvrtfinalu ući će u borbu za medalje, a ako u polufinale uđe i Srbija imat će i osiguran nastup na Olimpijskim igrama u Londonu.