Prosinečki se oprostio od Europe

Lovro Štrbinić • četvrtak, 25.08.2011.

Odigrane su prve uzvratne utakmice posljednjeg pretkola Europske lige, a svoj europski put završili su neki klubovi koje smo proteklih godina navikli gledati i u Ligi prvaka. Ispao je i Robert Prosinečki s Crvenom Zvezdom, a na nekim terenima je bilo posebno zanimljivo.

Tjedan dana poslije prvih utakmica četvrtog pretkola Europske lige odigrane su uzvratne utakmice. Najraniji dvoboji igrani s u Bukureštu, gdje je varaždinski "krvnik" Dinamo ispao od ukrajinske Vorskle nakon još jednog poraza, i Moskvi. Tamo, pak, Spartak nije iskoristio pozitivan rezultat iz prvog dvoboja i Legia je pobjedom 3:2 izborila skupine EL.

Rusi su čak poveli 2:0 golovima Kombarova, no Poljaci, za koje je cijeli dvoboj odigrao Ivica Vrdoljak, dolaze do poravnanja već uoči predaha, a u posljednjoj minuti pogotkom Gola i do prolaza. No, zato drame nije bilo u Rennesu gdje je domaćin s 4:0 ispratio Crvenu zvezdu i Roberta Prosinečkog. Uvjerljiviji od njih bili su samo igrači PSV ne dopustivši tako iznenađenje Riedu.

AEK iz Larnace je s 2:1 nadogradio gostujućih 0:0 iz Norveške te tako izbacio Rosenborg iz Europe, a kijevski Dynamo je s 1:0 potvrdio prolaz protiv Litexa. Ognjen Vukojević je odigrao cijeli dvoboj za domaćine. Minimalna pobjeda nije bila dovoljna Gaz Metanu da izvaci bečku Austriju jer su gosti donijeli prednost od dva pogotka razlije (3:1).

U uzvratu nisu domaće navijače uspjeli razveseliti ni igrači Trnave jer su nakon 0:2 kod Lokomotiva u uzvratu odigrali 1:1. U prvom dijelu su poveli, ali s čak tri zarađena crvena kartona u posljednjih 15. minuta nisu mogli više protiv Rusa. Istu prednost je na gostovanju u Sofiji zadržala i Steaua.

Hapoel iz Tel Aviva će igrati u skupinama Europske lige jer u uzvratu na svom travnjaku nadoknadili minimalnu prednost Ekranasa. Bilo je 4:0 za Izraelce. No, najveće drame događale su se u Švicarskoj i Gruziji. Young Boysi su donijeli 0:0 iz Portugala te su lanjski finalisti ovog natjecanja imali nezgodan zadatak uoči uzvrata.

Međutim, poveli su preko Barbose u 24. minuti, a poravnao je Mayuka u drugom dijelu. Lima je ponovno vratio prednost gostima, a nakon izjednačenja Young Boysa, koji su od 62. minute igrali s igračem manje, u 81. minuti uslijedio je lov na pogodak koji bio donio prolaz. No, rezultat je ostao 2:0 što znači da Braga nastavlja natjecanje u skupinama.

Također, jedini produžeci dosad viđeni su u Tbilisiju gdje je Dinamo nadoknadio zaostatak iz prvog dvoboja protiv grčkog AEK-a. Već u prvoj minuti je Koshkadze zabio za 1:0 i rezultat se potom nije mijenjao do isteka regularnog vremena. No, prolaz Atenjanima donio je Leonardo pogotkom s bijele točke u 111. minuti.