Kraj za Romu, Sevillu i Sochaux

Mišo Gulić • petak, 26.08.2011.

Preostali susreti posljednje runde kvalifikacija za Europsku ligu ponudili su nam tri iznenađenja, a najviše "strši" ispadanje Rome od slovačkog Slovana, dok je jednako "zazvonilo" ispadanje Sochauxa i Seville. Od Hrvata nastupila su trojica, Kranjčar i Ćorluka u dresu Tottenhama te Krešić kod PAOKA. Modriću ponovno ni traga.

Kada se očekivalo da Sochaux kod kuće pobjedom potvrdi dobar rezultat (0:0) iz Ukrajine, dogodilo se ono sasvim neočekivano. Ne samo da Francuzi nisu uspjeli pobijediti nego su i poniženi u svom dvorištu s visokih 4:0 od Metalista. Poveli su gosti već u šestoj minuti golom Sose, a samo pet minuta nakon prednost je udvostručio Cristaldo. Isti igrač bio je strijelac i trećeg zgoditka koji se zbio u 40. minuti. Konačnih 4:0 postavio je Taison nakon šest minuta igre u drugom dijelu.

Slovački Slovan iz Bratislave priredio je pravu senzaciju izbacivši favoriziranu Romu s ukupnih 2:1, a nakon što je u Rimu odigrao 1:1. Roma je susret otvorila na najbolji mogući način te golom Perrotte, iz 11. minute, poveli s 1:0. Rimljani su potom nizali prilike i konstantno boravili na polovici gostiju, a kazna za promašaje stigla je u 82. minuti kada Štepanovsky pogađa za 1:1 i Romu lišava europskih obveza.

Drugi rimski predstavnik, Lazio, nije imao problema s makedonskim Rabotničkim te mu je s ukupnih 9:1 očitao lekciju iz europskog nogometa. Mrežu je načeo Rocchi u 23., a 1:1 djelo je Lazarevskog iz 39. minute. Taj rezultat "izdržao" je do 74. kada za ponovnu prednost gostiju pogađa Hernanes, da bi tri minute poslije, svoj drugi zgoditak, postigao Rocchi za konačnih 3:1.

Vrlo uvjerljiv bio je i Birmingham koji je nakon "pozitivne" nule u Portugalu, na svom travnjaku svladao Nacional s 3:0. Prvi gol djelo je Redmonda iz 15. minute, a na 2:0 povisio je Murphy u 24. Taj rezultat potrajao je do 86. minute kada konačnih 3:0 postavlja Wood.

Hajdukov "krvnik" Stoke City bio je uvjerljiv na svom stadionu u susretu protiv Thuna, potvrdivši tako pobjedu u gostima. Već nakon pola sata igre bilo je jasno koje će se ime naći u ždrijebu skupina, jer su Upson i Jones pogodili za 2:0, a nedugo zatim i Whelan je zabio za 3:0. Četvrti gol u mreži Thuna djelo je Jonesa iz 72., a počasni gol za Švicarce postigao je Wittwer u 77. minuti.

Nizozemski AZ uspješno je anulirao minus jedan iz prvog susreta, a mrežu gostiju napunili su do vrha, najavivši svima kakav ih pakao čeka u Alkmaaru. Za domaće su pogađali Wernbloom u sedmoj, Altidore u 25. i 59, Martens u 54., Holman u 68. te Moisander u 90. minuti, za čistih 6:0.

Iako mu u prvenstvu ne cvatu ruže, odnedavno bogati PSG svoj bijes je iskalio na nedoraslom Differdangeu i izbacio ga s ukupnih 6:0. Za razliku od 4:0 iz prvog ogleda, Parižani su ovaj put slavili s tek 2:0, a strijelci su bili Nene u 65. i Afoun (79.) koji je postigao autogol.

PAOK, čija vrata čuva naš Dario Krešić, obranio je stečenu prednost iz prve utakmice te s ukupnih 3:1 prošao u jednu od skupina Europa lige. Karpaty je poveo u 45. minuti kada je Lucas realizirao najstrožu kaznu, ali svu nadu domaćinu golom u 55. minuti, pokazalo se za konačnih 1:1, ugasio je Balafas.

Tottenham je nakon uvjerljivih 5:0 u gostima kod Heartsa, kod kuće odigrao tek 0:0, a lošu predstavu ne može opravdati ni činjenica da su igrali s drugom momčadi, niti da je najbolju priliku, onu iz jedanaesterca, promašio Kane. Za "Spurse" je od početka zaigrao Vedran Ćorluka, a Niko Kranjčar je ušao u 61. minuti te do kraja stigao jednom opasno zaprijetiti.

Salzburg je kod kuće svladao ciparsku Omoniju s 1:0 golom Hintereggera iz 51. minute, a ukupan rezultat nakon 180 minuta glasio je 2:2. Međutim, zbog gola u gostima svoj europski put nastavit će Austrijanci.

Još jedno iznenađenje priredio je njemački Hannover izbacivši Sevillu s ukupnih 3:2. Nijemci su u Španjolsku donijeli prednost od 2:1, te uz "španjolskih" 1:1 prošli dalje. Temperamentne domaće navijače "ohladio" je Abdelloue zgoditkom u 22. minuti, a autogolom Pogatetza iz 36. minute utakmica je ponovno dobila na žestini pa smo do kraja susreta prebrojali čak 10 žutih i jedan crveni karton, međutim, bez utjecaja na konačan rezultat.

Lisabonski Sporting je teže od očekivanog svladao danski Nordsjaelland s 2:1. Dugo su Sportingovi navijači živjeli u neizvjesnosti, sve do 77. minute kada jednu od mnogobrojnih prilika konačno koristi Andre Santos, a pet minuta nakon pogađa i Evaldo za 2:0. Tek u sudačkoj nadoknadi Danci su postigli zgoditak, a strijelac je bio Laudrup.