SP 2011. žene - Završnica, finale, 18.12.2011, 20:15 h
Francuska 24:32 Norveška
Norveška

Norvežanke nove svjetske prvakinje

Zvonka Keliš • nedjelja, 18.12.2011.

Finale Svjetskog rukometnog prvenstva za žene u Brazilu večeras je dobilo točku na i slavljem reprezentativki Norveške nad Francuskinjama 32:24. Odluka o pobjednicama pala je već krajem prvog poluvremena kada su Norvežanke ostvarile prednost od šest pogodaka. Nakon bronce prije dvije godine Norveška je tako sada uzela i onu najsjajniju, zlatnu medalju.

Francuska - Norveška 24:32 (13:19)

SAO PAULO -Ibirapuera Gymnasium Gledatelja: 4000
Suci: Gubica/Milošević (Hrvatska)

Francuska: Leynaud 4, Darleux 5; Goudjo, Dancette, Kamto 3, Ayglon 1, Spincer 4, Mendy 4, Baudouin 2, Gnabouyou 2, Bruneau 2, Dembele 3, Deroin 2, Tervel 1, Limal, Lacrabere
Trener: Olivier Krumbholz

Norveška: Grimsbo 2, Haraldsen 17; Molid, Oftedal, Alstad 1, Loke 4, Nostvold 4, Breivang 2, Lunde-Borgersen 6, Johansen 2, Frafjord, Sulland 5, Riegelhuth 2, Snorroeggen, Kurtović 4, Herrem 2
Trener: Thorir Hergeirsson

Sedmerci: Francuska: 4/6; Norveška: 4/5
Isključenja: Francuska: 10 min.; Norveška: 4 min.

Svjetsko rukometno prvenstvo za žene koje se ovih dana održavalo u Brazilu današnjim je finalnim susretom između rukometašica Francuske i Norveške privedeno kraju. Nakon što su Francuskinje do finala stigle pobjedom nad Danskom 28:23, a Norvežanke slavljem nad Španjolskom 30:22, rukometne su reprezentativke pobjedničkih zemalja snage odmjerile u velikoj borbi za zlatnu medalju. Zanimljiv susret prelomljen je u prvom dijelu kada su Norvežanke ostvarile prednost od šest pogodaka koju potom više nisu ispustile, već su oko vrata primile sjajne zlatne medalje.

Finale je bilo posebno i za hrvatski rukomet, naime, priliku, ali i veliku čast, da sude finale SP-a za rukometašice dobili su hrvatski suci Matija Gubica i Boris Milošević.

U Sao Paulu krenulo je dobro za Francuskinje koje su povele 3:1, no Norvežanke odmah to izjednačuju i kreće zanimljiva borba. Francuska ne odustaje te novom mini serijom stiže do vodstva, ovoga puta 5:3, a potom i 6:4. Obje su se ekipe tada izmjenjivale u vodstvu sve do 18. minute kada Norveška uzima stvari u svoje ruke, stiže do vodstva 13:9. Nekoliko minuta kasnije Norvežanke rade novu seriju i stižu do velikih +6 (17:11). Do odlaska na odmor rukometašice Norveške čuvaju svoju prednost i vode 19:13.

U prvim minutama nastavka reprezentativke Norveške povisuju svoje vodstvo na 20:13 i 23:16. Iako se rukometašice Francuske trude, ne uspijevaju ništa više nego smanjiti svoj zaostatak na pet pogodaka razlike (27:22). Norvežanke su sigurne u sebe, čuvaju svoje vodstvo i ne dozvoljavaju svojim protivnicama da im se približe ni da izjednače, a na samom kraju serijom od tri pogotka postavljaju konačnih 32:24 i slave svoju zasluženo osvojenu zlatnu medalju.

Najefikasnija u redovima pobjednica bila je Kristine Lunde-Borgersen sa šest postignutih pogodaka, dok je Linn Jorum Sulland dodala njih pet. Odlična je na golu Norveške bila Katrine Lunde Haraldsen sa 17 obrana, dok su francuske vratarke zajedno obranile tek devet udaraca. Najbolje kod Francuske bile su Angelique Spincer i Claudine Mendy s po četiri gola.