Manchester City 2:3 Manchester United
Manchester United

United spasio pobjedu s igračem više

Marko Domljanović • nedjelja, 08.01.2012.

Treće kolo FA kupa donijelo je sudar dviju vodećih momčadi engleske Premier lige koji nipošto nije razočarao. Zadovoljniji ipak odlaze gosti koji su uspjeli izdržati završni pritisak Cityja i proći u četvrto kolo, ali domaćinima svakako treba odati priznanje na činjenici da se nisu predali ni kod tri pogotka zaostatka. Poneka otrovna strelica od strane domaćih navijača sigurno će biti upućena na adresu suca Chrisa Foya, koji je danas imao pune ruke posla.

Nogometaši Manchester Uniteda plasirali su se u četvrto kolo engleskog FA kupa i pobjedom od 3:2 na prepunom Etihadu barem donekle utišali svog "glasnog susjeda", osvetivši se usput za ligaški rezultatski debakl s Old Trafforda iz listopada prošle godine.

United je nakon prvih 45 minuta imao prednost od čak tri pogotka i igrača više jer Cityju je isključen Vincent Kompany, no u nastavku utakmice domaćin je iskoristio dvije pogreške Uniteda i došao na korak do podviga, izjednačenja i ponovljene utakmice.

Domaćini su puno bolje ušli u susret i u početnim minutama potpuno potisnuli United na njihovu polovicu. Iako su igrači Alexa Fergusona teško izlazili s loptom iz svog kaznenog prostora, City ipak nije stvorio neke ozbiljnije šanse osim Milnerovog slobodnog udarca na 18 metara od gola koji je završio u živom zidu.

Međutim, pravi šok uslijedio je u desetoj minuti kada je United konačno uspio složiti jedan ozbiljniji napad zahvaljujući Giggsu i Valenciji, a ubačena lopta pronalazi Rooneya koji glavom s desetak metara uz pomoć grede šalje loptu u mrežu.

Nevjerica većine navijača na stadionu Etihad drastično se povećala samo dvije minute kasnije, crveni karton zaradio je nitko drugi do kapetan domaćih Vincent Kompany nakon starta s dvije noge na Nanija. U samo dvije minute vodeća momčad prvenstva našla se u ozbiljnom zaostatku protiv ljutog rivala.

Ipak, Mancinijevi igrači nisu klonuli i brzo pokušavaju uzvratiti, ali Aguerov udarac sa nekih 20 metara odlično brani Lindegaard. U idućih desetak minuta igrači Uniteda napravili su nekoliko oštrih prekršaja, ali niti jedan, po mišljenju suca Foya, nije bio niti za opomenu što je izazvalo silno negodovanje domaćih navijača. Njihova momčad još je jednom zaprijetila u 27. minuti nakon lošeg dodavanja Ferdinanda koje je presjekao Aguero, ali njegov udarac iz šesnaesterca pogađa vanjski dio mreže.

I onda - 0:2. U jednom od vrlo rijetkih napada Uniteda, lopta se odbila od Nasrija do Welbecka koji lijepim udarcem sa 15 metara matira Pantilimona i šalje domaće navijače u potpuni očaj nakon samo 30 minuta igre. Muke domaćih navijača i igrača nastavljene su samo deset minuta kasnije kada Kolarov ruši Welbecka u svom šesnaestercu za najstrožu kaznu. Loptu je uzeo Rooney čiji udarac Pantilimon brani, ali odbijena lopta se vraća do Unitedove zvijezde koja drugi put ne promašuje za 0:3 na poluvremenu i veliki strah plavog dijela Manchestera da se ne dogodi uzvrat za onih 1:6 sa Old Trafforda.

Stvari se, međutim, u drugom dijelu počinju razvijati na potpuno suprotan način i domaćini smanjuju zaostatak nakon samo tri minute igre zahvaljujući fantastičnom slobodnom udarcu Kolarova sa malo više od 20 metara nakon što je prekršajem zaustavljen Richards. To je natjeralo United na aktivniju igru pa s druge strane prijete Rooney i Jones, ali bez uspjeha.

U 62. minuti vrlo sumnjiva situacija u kaznenom prostoru domaćina nakon što je Richards srušio Valenciju, ali Foy nije htio dosuditi još jedan jedanaesterac za goste, a samo dvije minute kasnije domaćini to koriste za potpuni priključak. Nakon pogreške Paula Scholesa koji je ušao u 59. minuti i na taj način privremeno izašao iz mirovine, lopta dolazi do Aguera koji iz drugog pokušaja svladava Lindegaarda na oduševljenje domaćih navijača.

Legenda Uniteda pokušala se za pogrešku iskupiti u 72. minuti atraktivnim volejem, ali domaći vratar je na mjestu. Nova sumnjiva situacija u kaznenom prostoru dogodila se devet minuta kasnije, a ovaj put su se bunili domaćini nakon što se lopta, naizgled, od Jonesove noge odbila u njegovu ruku. Ipak, sudac opet ostaje nijem.

Nakon nove gužve u kaznenom prostoru gostiju utakmica je ušla u sudačku nadoknadu, a nakon što je u napad došao i vratar Pantilion kako bi pomogao kod udarca iz kuta u 94. minuti, Alex Ferguson i njegovi igrači mogli su odahnuti - utakmica je ipak završila njihovom pobjedom.