Euro 2012. - Skupina B, 1. kolo, 15.01.2012, 17:20 h
Njemačka 24:27 Češka
Češka

Češko iznenađenje za početak Eura

Josip Tolić • nedjelja, 15.01.2012.

U prvoj utakmici Europskog rukometnog prvenstva u Srbiji Češka je svladala Njemačku u Nišu rezultatom 27:24 (19:14). Nijemci jednostavno nisu imali odgovor na brzu igru Čeha, posebice Filipa Jíche koji se sedam puta upisao u strijelce.

Nakon prve dvije minute u kojima nije bilo pogodaka, Češka je krenula silovito i poslije prvih deset minuta vodila 6:3, a dvije minute potom imala i najveću prednost od "plus šest" (9:3), zbog čega je izbornik Njemačke Martin Heuberger morao pozvati minutu odmora. Uslijedilo je deset minuta u kojima Česi nisu poentirali, no Nijemcima je to uspjelo tek dvaput.

Prvi dio nakon gola Gensheimera zaključen je rezultatom 14:9 za Čehe, a najraspoloženiji bili su Jícha, Filip i Horák s po tri pogotka.

U nastavku su Nijemci nakon samo osam minuta i s dvije serije od 3:0 došli na samo gol zaostatka (16:17), no ubrzo Česi bježe na 19:16 zahvaljujući igraču više te golovima Nocara i Juříčeka. Nijemci su smogli snage još se jednom približiti na jedan gol zaostatka u 44. minuti, kada je bilo 19:20, no više od toga nisu mogli. Jícha i Vrany rade seriju 4:0 i rješavaju svaku dvojbu oko pobjednika.

U konačnih 27:24 Filip Jícha ugradio je sedam golova iz čak 15 pokušaja, a Jan Filip četiri je puta bio strijelac uz stopostotan učinak. Vratar Petr Štochl bio je solidan na golu s devet obrana, dok je njegov kolega na njemačkoj strani Heinevetter obranio 11 udaraca. Najefikasniji u redovima poraženih bio je Lars Kaufmann s pet golova.

U idućem kolu u utorak Češka će se sastati sa Švedskom od 20:15, dok Njemačka ide na Makedoniju u utakmici s početkom u 18:15.