Pala i Crna Gora

Ivana Jurica • utorak, 17.01.2012.

Još jednu pobjedu upisala je hrvatska vaterpolska reprezentacija na Europskom prvenstvu u Nizozemskoj. Nakon Rumunjske, pao je puno teži protivnik: Rudićevi izabranici s 10:8 pobijedili su Crnogorce, na krilima fenomenalnog Josipa Pavića koji je zaustavio 15 udaraca suparničkih igrača.

Crna Gora – Hrvatska 8:10 (2:3, 3:2, 3:3, 0:2)

Crna Gora: Radić, Brguljan, Pasković, Petrović, Klikovac, Radović 2, M. Janović 1, N. Janović, Ivović 1, Zloković 2, Gojković 2, Jokić, Ščepanović (5 obrana)
Trener: Ranko Perović

Hrvatska: Pavić (15 obrana), Burić, Bošković 1(1), Dobud 3, Joković 2(1), Muslim, Karač, Bušlje 1, Sukno 2(1), Barać, Paškvalin, Obradović 1, Buljubašić
Trener: Ratko Rudić

Igrač više: Crna Gora 2/7, Hrvatska 3/8

Peterci: Crna Gora, Hrvatska 3/3

Suci: Nikos Vasileou (Grčka) i Irfan Sadekov (Rusija)

Hrvatska je postigla prvi gol na utakmici: s igračem više u strijelce se upisao Nikša Dobud. Odmah potom i Crnogorci su imali priliku s igračem više, ali Pavić je obranio udarac Ivovića. Niti drugu priliku s igračem više nije iskoristila Perovićeva momčad što je odmah kažnjeno na suprotnoj strani, za 2:0 pogodio je Maro Joković. U petoj minuti Crnogorci preko Radovića postižu svoj prvi gol. Gotovo identičan pogodak Crna Gora postigla je i za 2:2, a isti je bio i strijelac. Hrvatska je imala još jedan napad na kraju prve četvrtine: izborili su igrača više i preko Bušlje došli do vodstva od 3:2.

Nakon minutu i pol igre u drugoj četvrtini Hrvatska je vratila prednost od dva gola – 4:2. Paškvalin je izborio, a Bošković realizirao peterac. Vrlo brzo uzvraća Crna Gora preko centra Zlokovića. Lijepim pogotkom Obradovića Rudićeva je momčad ponovno na plus dva. Imala je Hrvatska igrača više i veliku priliku za najveću prednost do tada, no, umjesto plus tri, na semaforu je stajalo 5:4. Svoj napad Hrvati nisu iskoristili, a na drugoj strani kaznio je to Zloković. U zadnjoj minuti poluvremena Crna Gora se preko Mlađana Janovića vraća u potpuni egal – 5:5. S tim se rezultatom i otišlo na predah.

Gotovo polovica treće četvrtine trebala je proći da padne prvi pogodak. Postigla ga je Hrvatska: dosuđen je novi peterac, ulogu realizatora ovog puta preuzeo je Sandro Sukno. Odmah potom u strijelce se još jednom upisao i Dobud, Hrvatska je ponovno došla do prednosti od dva gola – 7:5. Ali kratko je trajalo vodstvo, vrlo brzo Crna Gora je s dva uzastopna gola došla do novog izjednačenja. Novi peterac Rudićevoj je momčadi donio i novu prednost: ovog puta odgovornost je preuzeo Joković koji je precizan za 8:7. Ali na samom kraju četvrtine Crnogorci su izborili igrača više i preko Gojkovića došli do 8:8.

Krasnu akciju odigrala je hrvatska reprezentacija na startu odlučujuće četvrtine: što je još važnije rezultiralo je to i novim pogotkom Dobuda za 9:8. Nije Rudićeva momčad iskoristila igrača više, ali je zato u sljedećem napadu Sukno iz daljine precizno naciljao za novo vodstvo od dva gola razlike – 10:8. Do kraja utakmice pogodaka više nije bilo, značilo je to i novu pobjedu hrvatske reprezentacije.

U trećem kolu, koje se igra u četvrtak, Hrvatsku očekuje susret protiv Srbije, dok će Crnogorci igrati protiv Rumunjske.